CO SE V ČLÁNKU DOČTETE
Posezonní řez ostružinového keře:
Lepší špatný řez než žádný
Řezat nebo neřezat? Začínající zahradníci nad řezem ostružinových keřů někdy váhají z obavy, aby jim nezpůsobili nějaké nevratné škody. Ti zkušení však odpovídají: Rozhodně ano. Podle nich je lepší špatný řez než žádný.
Prořezávání keřů ostružin má totiž řadu výhod, mezi které patří:
- obrana před chorobami
- lepší proudění vzduchu
- menší ohrožení škůdci
- zvýšení výnosu ovoce
- hezčí vzhled keře
Podle odborníků je dobré prořezávat ostružiníky v každém ročním období, kdykoli si všimnete mrtvých, nemocných nebo zlomených výhonů.
„Bez ohledu na to, zda vypadají nebo nevypadají nemocně, po dokončení práce všechny odřezané pruty zlikvidujte. Mohly by se v nich totiž skrývat nemoci nebo škůdci, a pak se rozšířit na ostružiníky,“ doporučuje zahradnický zpravodaj Resprout.
Hustota kondici keřů nesvědčí
Vedle odstraňování suchých, zlomených nebo podezřelých výhonů spočívá letní řež ostružiníků zejména v kontrole rostlin. Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté, protože to nesvědčí jejich kondici.
Jenže ostružiníky se vyznačují bohatým a rychlým růstem, takže pokud je pilně hnojíme a zavlažujeme, mohou být keře husté a přerostlé. „Letní prořezávání mimo jiné brání nekontrolovatelnému zamotání výhonů a pomáhá udržovat růst rostlin ve zvládnutelných mezích,“ píše zahradnický web Stark Bro´s.
Nahrává se anketa ...
Pokud na nových výhonech vyraší příliš mnoho předčasných letorostů, zkrátíme je už během léta - nejlépe za čtvrtým listem. Výhony bychom měli kontrolovat od poloviny června do začátku září.
Ostružiník potřebuje hodně slunce, a to nejlépe po celý den. I v tom nám pomůže řez. „Prořezávání pomáhá zlepšit pronikání slunečního světla do koruny rostlin i cirkulaci vzduchu mezi výhony, čímž se snižuje riziko houbových chorob, jako je padlí a botrytis,“ vysvětluje web Stark Bro´s.
Pokud máte na zahradě ostružiníky s trny, nezapomeňte si při práci dát rukavice a oblečení s dlouhým rukávem.
K práci používejte ostré a čisté zahradnické nůžky či jiné nástroje, abyste stříhali a řezali čistě a nepoškodili rostlinu. Mezi řezy nářadí vyčistěte a dezinfikujte, zvláště pokud pracujete s rostlinami, které vykazují známky onemocnění.
„V létě také uštípněte nebo odřízněte špičky nových výhonů, když dosáhnou výšky asi 90 centimetrů. Zaštipování podporuje růst bočních větví, což vede k vyšším výnosům plodů v následujícím roce,“ uvádí pěstitelský web Yard and Garden.
Sezonu ukončuje řez
Když sezona ostružin skončí, přichází čas na podzimní posezonní řez, který odstraní staré odplozené větve a nechá prostor mladým výhonům, které se na svůj velký výkon chystají až v další sezoně.
„Ostružiny plodí na dvouletém dřevu, takže základem řezu je vypěstovat silné jednoleté výhony, na kterých bude keř příští rok kvést a plodit,“ vysvětluje ve svém videu moravský pěstitel Jan Holub.
Staré odplozené pruty bývají už odumřelé. Řežeme je těsně u země. Jejich odstranění uvolní cestu pro nové výhony, a také omezí přenos nemocí, proto je odstraňujeme každoročně.
Někdo odplozené pruty řeže již na podzim, řada pěstitelů je však na rostlinách ponechává ještě přes zimu, aby keřům poskytly částečnou ochranu před mrazem.
Někteří odborníci doporučují oddělovat letos plodící pruty odděleně od výhonů, na nichž se úroda očekává příští rok. „Zkuste nové výhony svázat provázkem do svislého svazku uprostřed keře a připevnit k drátům. Na podzim pak staré pruty snadno odříznete od základny a nové výhony rozmístíte na drátěnku,“ vysvětluje zahradnický portál RHS.
Vedle odplozených prutů odřežeme také nežádoucí rostliny. „Odstraníme i větve, které jsou sice silné a zřejmě by plodily dobře, ale rostou mimo záhon, nebo tam, kde je nechceme,“ podotýká Jan Holub.
Remontantní odrůdy ostružin plodí dvakrát za rok: poprvé na podzim a podruhé v červnu následujícího roku. U těchto odrůd je nutné po prvním odplození na podzim odstřihnout prut pod místem, kde byly plody. Po zimě se výhony rozvětví.