Maliny je dobré hnojit třikrát

Maliníky je v období růstu dobré hnojit asi třikrát. Podle odborníků by se poprvé měly hnojit brzy na jaře, aby se posílil růst nových výhonků.

Čas na druhé hnojení přichází na přelomu června a května, kdy maliny začínají kvést. Aplikace potřebných živin by měla podpořit tvorbu a kvalitu plodů.

Doba třetího hnojení nastává na konci léta, kdy už maliny neplodí, a připravíte jim tak podmínky pro to, aby strávily zimu v dobře vyživené půdě.


Nahrává se anketa ...

Banánové slupky pro kvalitní plody

Proč jsou banánové slupky vhodné k hnojení?  Podle pěstitelů, kteří je využívají, obsahují dusík, draslík, fosfor a vápník, tedy prvky důležité pro správný růst rostlin a tvorbu plodů.

„Draslík pomáhá rostlinám efektivně přenášet vodu a živiny mezi buňkami, zakládat zdravé kořeny, vytvářet květy, produkovat ovoce, bojovat s nemocemi a přežít období sucha,“ píše web Bob Vila, který se zabývá radami pro domácnost.

Banánové slupky podle něj prospívají zejména kvetoucím a plodícím rostlinám, proto se vyplatí aplikovat hnojivo ze slupek zejména při druhém hnojení. „V tuto dobu maliny potřebují hnojivo bohaté na fosfor, draslík a hořčík, aby byla nejen velká úroda, ale aby plody samotné byly šťavnaté a plné chuti,“ uvádí Bob Vila.

close Proč jsou banánové slupky vhodné k hnojení? Podle pěstitelů obsahují dusík, draslík, fosfor a vápník, tedy prvky důležité pro správný růst rostlin a tvorbu plodů. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Proč jsou banánové slupky vhodné k hnojení? Podle pěstitelů obsahují dusík, draslík, fosfor a vápník, tedy prvky důležité pro správný růst rostlin a tvorbu plodů

Podle portálu The Spruce, který je zaměřený na péči o zahradu a domácnost, draslík v rostlinách zlepšuje odolnost vůči suchu nebo přebytečné vodě, extrémním teplotním výkyvům, ale i škůdcům, chorobám a háďátkům.

Banánová voda a její nevýhody

Hnojivo z banánových slupek lze vyrobit několika způsoby. Asi nejznámější je banánová voda. Její příprava je jednoduchá: banánové slupky se nakrájejí na kousky, vloží se do nádoby, zalijí vodou a nechají se tři dny louhovat. Pak se tekutina sleje a aplikuje se kolem keřů, aby se dostala ke kořenům.

Ne všichni však věří na zázračné účinky výluhu z banánových slupek. „Hlavním problémem banánové vody je to, že namáčení slupek nevyloučí draslík, aby byl dostupný pro rostliny. Rostliny mohou přijímat pouze živiny, které byly rozloženy mikroby a houbami,“ upozorňuje The Spruce.

Prášek z banánových slupek

Méně obvyklým a pracnějším způsobem, jak předat živiny z banánů rostlinám, je vyrobit banánový prášek ze slupek. Jak postupovat?

Slupky z banánů by měly být vždy omyté. „Vzhledem k tomu, že mnoho banánů se pěstuje pomocí pesticidů, měli vyhledávat spíše organické banány, abyste zabránili prosakování škodlivých chemikálií do své zahrady,“ doporučuje Bob Vila.

  • Bánanové slupky omyjte horkou vodou.
  • Slupky nakrájejte na kousky dlouhé několik centimetrů.
  • Roložte je v jedné vrstvě, na plech vyložený pečicím papírem, aniž by se dotýkaly.
  • Slupky můžete usušit na přímém slunci, v sušičce nebo v troubě. Sušte, dokud nejsou slupky černé a lámavé. Nechejte důkladně vychladnout.
  • Sušené slupky dejte do mixéru, nebo kuchyňského robotu a rozmixujte na prášek.
  • Pět lžic prášku se rozmíchá v litru vody a roztok se aplikuje ke kořenům.
  • Suchý prášek z banánových slupek uložený ve vzduchotěsné nádobě můžete skladovat v mrazáku.

Prášek však nemusíte míchat s vodou. Stačí jej pomocí motyky zapracovat do půdy, v níž rostou maliníky. Aby půda nevysychala, položte na ni mulč například z posečené trávy.

Slupky jsou nejlepší v kompostu

Někteří zahrádkáři proces louhování nebo sušení obcházejí tím, že kousky banánových slupek zahrabávají do země ke keřům. Živiny ze slupek se tak dostanou do hlíny a ke kořenům.

Pro udržení stálé hladiny živin dodávejte do půdy banánové slupky každých několik týdnů během celého vegetačního období. Začněte však s předstihem. „Slupky se rozpadají tak pomalu, že pravděpodobně nebudou poskytovat dostatečné živiny právě v té chvíli, když je vaše rostliny potřebují,“ vysvětluje server Better Homes & Gardens, který se věnuje péči o domácnost a zahradu.

Jak urychlit rozklad slupek

Jakmile budete mít dostatečné množství banánových slupek, rozmixujte je. Urychlíte tak jejich rozklad a usnadníte rostlinám vstřebávání živin. Slupky můžete aplikovat přímo na povrch půdy, nebo je jemně vmíchat do vrchní vrstvy půdy. Nakonec záhony s malinami důkladně zalijte, abyste podpořili rozklad slupek a uvolnění živin do půdy.

Nejlepším způsobem, jak dostat výživu z banánové slupky k rostlinám, však zůstává kompostování. „Právě proces posupného rozkladu je nezbytným krokem pro uvolnění prospěšných živin,“ uvádí The Spruce.

Slupky proto hoďte do kompostovací nádoby, kde se budou rozkládat a pomohou vytvořit bohatý kompost, který můžete přidat do své zahrady.