Jak vysadit jiřiny:

| Video: Youtube

Hlízy jiřin už se těší do země, aby mohly vyrašit jejich zelené výhonky. „Jiřiny začínají kvést asi osm týdnů po výsadbě, uvádí web Almanach. Pěstování jiřin není nijak náročné a jejich krásu si můžete užívat nejen na záhonech, ale i v nádobách na balkonech. Jsou také oblíbenou květinou do svatebních kytic. Jiřinky pocházejí ze Střední Ameriky, nejvíce druhů roste v Mexiku. Aztékové je vnímali jako symbol boha Slunce. Používali jejich hlízy v kuchyni i v léčitelství.

Jiřiny měly účinkovat také jako afrodiziakum. Do Evropy se dostaly koncem 18. století a jejich obliba stále narůstala.

Vytrvalé i jednoleté

Dovedete si představit léto bez jiřin? Ne nadarmo jsou jiřiny považované za královny zahrad. Rozzáří je totiž barvami v době, kdy ostatní květiny už dokvétají. Jejich nádherné květy obsahují celou paletu barev od světlých pastelových až po zářivé odstíny. Stejné je to s tvary květů, které mohou být od malých těsných kuliček až po květy podobné liliím o velikosti talíře.

Pořídit si můžete vytrvalé jiřiny s mohutnějšími hlízami, které vám budou při správné péči kvést řadu let. Nesmíte je ale na podzim zapomenou včas vyrýt ze země a nechat je na vhodném místě přezimovat.

Druhou možností jsou jiřinky, pěstované jako letničky. Sazeničky se předpěstovávají výsevem od února do dubna. Jednoleté jiřinky jsou menší a dorůstají do výšky kolem půl metru.


Nahrává se anketa ...

Výsadba hlíz a sazenic

Jiřinám se bude nejvíc dařit na slunném místě, kde budou chráněné před prudkým větrem. Mají rády kyprou, propustnou, nepříliš mokrou půdu s ph 7 až 8. Před samotnou výsadbou je dobré zapravit do půdy vyzrálý kompost nebo minerální hnojivo.

Vysazujeme pouze zdravé a pevné hlízy, bez známek hniloby nebo plísně. Ideálně mohou být už lehce narašené. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být pro nízké menší jiřiny alespoň 30 cm, pro vysoké pak 60 až 100 cm.

close Výsadba rašící hlízy jiřiny s výhonky v jarní květinové zahradě. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Výsadba rašící hlízy jiřiny s výhonky v jarní květinové zahradě.

Výsadba by měla být poměrně mělká, tak aby po zasypání bylo nad hlízou maximálně 7 centimetrů zeminy a mohla snadno vyrašit. Pro vysoké jiřiny je dobré k nim zatlouct tyčky už při výsadbě, aby se později hlízy nepoškodily. Záhon důkladně zalijte.

Péče o jiřiny

Výhony začnou vyrůstat asi za 14 dnů. Abychom získali krásnou, košatou a bohatě kvetoucí jiřinu, je nutné zaštipování. „Jakmile rostlina dosáhne výšky asi 20 cm, podpořte více kvetoucích postranních výhonků zaštípnutím hlavní rostoucí špičky. Ostrým nožem nebo palcem a ukazováčkem odstraňte hlavní, vzpřímeně rostoucí výhonek uprostřed rostliny, až těsně k hornímu páru listů,“ popsal web Gardeners World. Zaštipování mladých rostlin podpoří jejich rozvětvení.

Víte, že …

  • V květomluvě jsou jiřiny symbolem pro pýchu.
  • Květy jiřin vydrží ve váze až 10 dní. Řezat se mají před východem a po západu slunce.

„Je také dobré, jakmile jiřiny začnou bohatě kvést, pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Jednak nevypadají pěkně a hlavně vývoj plodů omezuje nasazování nových květů,“ uvádí iReceptář. Jiřiny přihnojujte tekutým hnojivem. Organické hnojivo s vysokým obsahem fosforu zajistí dobré kvetení a silné stonky. Hnojte je každý týden až do poloviny srpna a pravidelně zalévejte. Pozdější hnojení by vedlo k narůstání hlíz a ty by pak před zimou nestačily vyzrát.

Jiřiny i na balkoně

Jiřiny můžete pěstovat i v nádobách a zkrášlit jimi balkon, terasu, zápraží nebo okenní parapet. Vyberte si k tomu ale drobnější odrůdy.

„I pro nižší odrůdy by ale měla pěstební nádoba být nejméně 25 × 25 centimetrů široká. Jiřinám v květináči bychom měli dopřát oporu, například bambusovou tyčku, ke které je vyvážeme. Zálivku a hnojení potřebují jiřiny ještě důslednější než rostliny na záhonu, protože živiny z květináče brzy vyčerpají,“ radí iReceptář.

Nezapomeňte při sázení na drenáž na dně květináče.

Škůdci

V průběhu rašení a dalšího růstu mladých výhonů jsou největším nebezpečím slimáci a šneci, kteří jsou stále při chuti. Na počátku léta se na rostlinách mohou objevit mšice. Svým sáním způsobují zakřivení a překroucení listů, ale hlavně přenášejí virová onemocnění.

„Jiřiny jsou také náchylné k padlí a dalším houbovým chorobám. Zalévání proto nasměruje do kořenové zóny a udržujte listy co nejsušší. Rozmístěte rostliny tak, abyste zajistili dobrou cirkulaci vzduchu,“ doporučuje web The Spruce.

Množení jiřin řízky

  • Pro množení řízky se hlízy matečných rostlin zakládají v únoru do živného kompostu.
  • Postupně zvyšujeme teplotu na 20 až 25 stupňů C kvůli obrašení výhonů.
  • Zároveň udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost.
  • Odlamujeme pak výhony se 3 páry listů a to i s patkou, načež je necháme zakořenit.
  • Uložíme je do skleníku a prosypeme kompostem.
  • Řízky odlamujeme až po vyrašení a začátkem května vysazujeme na stanoviště nebo do mobilních nádob.
  • Vzdálenost mezi řízky volíme 0,5 až 1 cm a hloubku takovou, aby byl kořenový krček 10 cm pod povrchem.

Zdroj: České stavby 

Přezimování jiřin

Nejdůležitější je péče o jiřiny před zimou. Jiřiny nejsou odolné vůči mrazu. Na podzim je proto nutné buď těsně před prvními mrazy nebo jakmile trošku namrznou nadzemní části rostlin, hlízy opatrně vyrýt vidlemi ze země.

Stonky seřízneme na 5 - 10 cm, hlízy osušíme a uložíme do bedýnek nebo pytlů s pískem nebo rašelinou. Přes zimu je necháme v chladné a suché místnosti s teplotou nad 5 stupňů C. Teplota nesmí klesnout pod bod mrazu.

Do nového roku je pak probudíme opět začátkem května.

Vaše zahrádka, to nejsou jen krásné jiřiny. Nechte se pro práci na zahradě inspirovat i některým z článků v následující nabídce.