„Vzala jsem tuto informaci zcela normálně, zkrátka jako fakt. Říkám si totiž, že jsou daleko horší nemoci, než je cukrovka. Považuji ji za svoji součást," řekla Deníku obyvatelka Zlína. Jak sama říká, nemoc ji prý v ničem neomezuje, injekce si píchá sama.

„Ze začátku to dobré nebylo, ale pak jsem dostala inzulin, což hodně pomohlo ke zlepšení.

Co se týče jídelníčku, tak bych měla držet dietu, ale na druhou stranu to zase moc nepřeháním. Na sladké moc nejsem a váhu si udržuji pořád stejnou," dodala paní Jana.

Podle Adély Vosádkové ze společnosti Focus Energy se jen ve Zlínském kraji koncem roku 2012 léčilo s diabetem přes jednašedesát tisíc lidí.

„Kraj se tak chlubí smutným prvenstvím, a to nejvyšším počtem diabetiků na sto tisíc obyvatel, konkrétně 10 232, což je zdaleka nejvíce v celé České republice. Pro srovnání republikový průměr činí 7999 diabetiků na sto tisíc obyvatel," informovala Adéla Vosádková.

Inzulinem se na základě jejích informací léčil každý pátý pacient, celkem tedy více než patnáct tisíc osob.

Smutný fakt o nárůstu počtu diabetiků potvrdila také Hana Vlašicová ze zlínské diabetologické ambulance. Rok od roku nemocných přibývá. Do její ordinace přichází každoročně s cukrovkou zhruba dvě stovky nových pacientů.

„Pokud se jedná o klasickou cukrovku druhého typu, tak tou trpí okolo devadesáti procent pacientů. Většina je ve věku po padesátce. Cukrovka prvního typu souvisí zase s imunologickou poruchou, při níž je nutná aplikace inzulinu a věkově se jedná o jedince mladšího věku," konstatovala Hana Vlašicová.

A proč Zlínský kraj zastává zrovna takové nepříjemné prvenství v počtu diabetiků?

„To, že jich tady máme hodně, je dáno tím, že se tady daří dobře diagnostice onemocnění. Lékaři jej odhalí včas a nemoc podchytí," podotkla lékařka.

Vysoký počet diabetiků ve Zlínském kraji je pro Jaroslava Rybku, uznávaného internistu, diabetologa a spoluautora československého Diabetologického programu, zajímavá informace.

Přečtěte si rozhovor: DIA svět podle profesora Jaroslava Rybky

„Diabetes druhého typu má genetický základ, je podmíněn genetickou vlohou nebo dispozicí k jejímu vzniku u některých jedinců. Ti mohou vlohu zdědit, přičemž jsou pak vystaveni nějaké zátěži ze zevního prostředí nebo zátěži organismu. Tak u nich vzniká druhý typ," konstatoval pro Deník Jaroslav Rybka.

Problémem je, že diabetes 2. typu vzniká až v dospělém věku. Onemocnění navíc může probíhat i dlouhou dobu skrytě, proto informace o jeho výskytu v rodině mohou být značně zkresleny. Jestliže má diabetes 2. typu jeden z rodičů, pravděpodobnost vzniku cukrovky u jejich dětí bývá asi 33 procent.

Mají-li cukrovku 2. typu oba rodiče, vzrůstá riziko až na 75 procent.

Tyto údaje nelze brát na lehkou váhu. Lidé, kteří jsou ohroženi jeho vznikem, by měli sportovat a snažit se o maximální pohybovou aktivitu, udržovat si normální tělesnou hmotnost a stravovat se racionálně, bez nadbytku jednoduchých cukrů a tuků. A kromě toho není od věci nechat si jednou za čas u svého ošetřujícího lékaře zkontrolovat hladinu cuku v krvi.