„Co se týká filmů, letos diváci uvidí celkem 363 hraných, animovaných i kombinovaných snímků z celkem 52 zemí světa. Z toho v premiérovém uvedení jich bude celkem 175, českých premiér bude 103," vyjmenovala umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Festival zahájí 29. května nový český film Alice Nellis Sedmero krkavců, a to ještě před jeho distribucÍ. Jako první jej tedy uvidí děti při zahájení festivalu ve Zlíně.

„Poprvé v historii festivalu budeme také otevírat večerním zahajovacím filmem, který bude animovaný. Jedná se o Film Jana Baleje Malá z rybárny. Tento snímek přinese divákům hluboký kulturní zážitek," slibuje Markéta Pášmová.

Německá kinematografie a zlínské animované filmy

Letošní ročník je věnován německé kinematografii, která ve Zlíně představí nejen nové snímky, ale i oskarové filmy či dokonce historické, němé filmy.

„Nebudou mezi nimi chybět filmy jako Plechový bubínek, Čarodějův učeň Krabat, Životy těch druhých nebo Good bye Lenin či Děti ze stanice ZOO," vyjmenovala umělecká ředitelka festivalu. Doplnila, že při 55. výročí festivalu nemohli také organizátoři a pořadatelé opomenout zlínské filmy, letos ty animované.

„Animovaný film ve Zlíně přece začínal. Byl tu natočen vůbec první loutkový film Ferda Mravenec, který natočila Hermína Týrlová. Uvedeme nejen snímky Hermíny Týrlové, ale také Karla Zemana a ostatních tvůrců animovaného filmu ve Zlíně," naznačila Pášmová.

Program Sporťáček seznámí děti s netradičními sporty

Mezi největší želízka letošního doprovodného programu a zároveň novinky bude patřit Divadelní zóna v nově zrekonstruovaném parku Komenského ve Zlíně, pro děti Program Sporťáček.

„Divadelní zóna nemá sloužit jen k tomu aby lidé mohli zhlédnout, co divadla umí, ale také aby si vyzkoušeli výrobu loutek, její vodění a samotný pohyb po jevišti," přiblížil ředitel produkce filmového festivalu Aleš Zábojník.

Sporťáček bude připraven na Stadionu mládeže a na přilehlých sportovištích a jejich okolí. „Program se týká 55 sportovních disciplín a má za úkol přivést děti ke sportu, ukázat jim disciplíny, které nejsou běžně k vidění. Účast přislíbila i olympijská vítězka Eva Samková," láká Aleš Zábojník.

Vizuál i znělku letošního roku vytvořil zlínský rodák

Vizuál letošního ročníku vytvořil zlínský rodák Petr Nikl, je také autorem festivalové znělky. „Má letos jeden spojovací prvek, a tím je kaleidoskop. Znělka je neobvyklá a jiná než v předchozích ročnících. Dalo by se říct, že je kouzelná, magická, tak jako celý festival," pousmála se Markéta Pášmová.

Doplnila, že letošní Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež si ze Zlína odnese Adolf Born.

„Svým osobitým rukopisem se zapsal pod řadu dnes již legendárních nejen pohádkových příběhů a právem mu náleží čestné místo v síni slávy," je přesvědčena umělecká ředitelka festivalu.