Jako první přišla s informací MF Dnes. Rozhodnutí o zrušení padlo poté, co radní výstavu viděli na vlastní oči. Shodli se, že zpracování polské umělkyně je na hraně, ne-li za ní. Někteří umělci hovoří o cenzuře, zásah kraje se nelíbí ani primátoru Miroslavu Adámkovi. Krajští radní však odmítají, že by šlo o politickou cenzuru. „S tím rozhodně nesouhlasíme," tlumočil Deníku názor rady náměstek hejtmana Stanislav Drozd (ČSSD).

„Výstavu jsme zahlédli v pondělí, když jsme se seznamovali s přehledem návštěvnosti. Podle nás je na řadě fotografií pornografie, která do Krajské galerie nepatří," vysvětlil.

Upozornil, že není zrovna šťastné, když je v jedné budově institutu výstava panenek, kam chodí malé děti, a hned vedle výstava fotografií, které evokují různé erotické výjevy, nebo nápis složený z obrázků, na nichž je zachycen pár při souloži. „Nejsem puritán, ale takové věci na veřejnou výstavu nepatří," nechal se slyšet také radní Ivan Mařák (KSČM).

Podle ředitele Krajské galerie Václava Mílka došlo však mezi galerií a krajem k nedorozumění.

„Zřizovatel měl bohužel k výstavě jen polovičaté informace. Když se výstava hodnotí bez znalosti kontextu či když se jednotlivé obrázky vypíchnou a nedívá se na ně jako na kompletní dílo, může to působit skutečně problematicky," uznává ředitel galerie.

Vysvětlil, že vystavované dílo vzniklo v jiném kontextu doby a snímky ze 70. let nakonec proslavily Natálii LL po celém světě. Její díla se vystavují v galeriích v New Yorku či Paříži.

„Natálie LL byla členkou feministického hnutí. Svou tvorbou se stavěla proti zneuctění žen a provokativními díly chtěla upozornit, že žena je často brána jen jako sexuální symbol," vysvětlil ředitel galerie.

S jednáním krajských radních nesouhlasí jak zlínští umělci, tak ani primátor Miroslav Adámek, který nad výstavou převzal záštitu. „Jde o kulturu a do ní by politici zasahovat neměli. Je přece na lidech, zda na výstavu přijdou, nebo nepřijdou. A ti, co přijdou, si sami udělají názor, na to politiky nepotřebují," míní primátor krajského města.

„Do odborných věcí by politici zasahovat neměli. Politici by se neměli snažit kulturu řídit," myslí si i bývalý pracovník galerie Pavel Sedláček.

Výstava byla součástí VII. Nového zlínského salonu. Končit měla koncem srpna. Provokativní díla měla zlínská galerie zapůjčená z galerie v polské Toruni.