Zlínský kraj vloni v květnu podepsal deklaraci, že bude po státu požadovat peníze na výstavbu zmíněných dvou důležitých cest. Rok ještě neuplynul a podařilo se.

„Vláda odsouhlasila 780 milionů na naše klíčové dopravní stavby. Je to velký úspěch pro celý náš diplomatický tým,“ neskrývá radost hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Kolonáda v Květné zahradě v Kroměříži; květen 2023
Na Velikonoce otevřou některé památky v kraji. Zámek Vizovice zdražuje vstupné

Podle jeho slov jsou peníze určené na roky 2027 až 2029. „V roce 2027 musíme mít veškeré podklady pro stavbu nachystané, to je náš cíl. Teď připravujeme žádost o územní rozhodnutí,“ dodal hejtman.

Část dálničního přivaděče je investice kraje. Povede přibližně v trase stávající cesty z Fryštáku do Zlína. Obchvat zase připravuje magistrát. Pod Burešovem naváže na dálniční přivaděč a povede přes Zálešnou kolem nemocnice a dopravního podniku na silnici I/49 do Vizovic.

„Máme vydané územní rozhodnutí, což se nepovedlo nikomu po celou dobu dvacetileté existence tohoto záměru. Do dubna chceme vypsat výběrové řízení a začneme pracovat na stavebním povolení. Nyní čekáme na právní posouzení k tomu, aby se mohlo začít s další vlnou výkupu garáží,“ uvedl zlínský náměstek primátora pro dopravu Michal Čížek.

Rodina. Generace. Soudržnost. Týmový duch. Ilustrační foto.
Věří, že jsou dobrým místem pro život. Šest měst a obcí v kraji absolvuje audit

Až bude projekt obchvatu hotový, magistrát předá podklady Zlínskému kraji, který si na obě silnice vybere dodavatele a převezme dle deklarace celkové náklady. „Obchvat Zálešné tak vybuduje Zlínský kraj jako přeložku silnice II. třídy Sokolská a Dlouhá,“ upřesnil Michal Čížek.

Zároveň dodal, že město Zlín chystá revitalizaci Havlíčkova nábřeží, konkrétně lokality v okolí Krajské nemocnice Tomáše Bati. „Tato akce má navázat jak na stavbu nové nemocnice, tak i na obchvat Zálešné, kde chystáme cyklopodjezd podobný těm na Cigánově a Čepkově. Revitalizaci Havlíčkova nábřeží chceme začít naplno v roce 2025,“ uvedl náměstek.

Peníze od státu pomohou i v Napajedlích

Kromě už zmíněné částky kraj letos navíc od státu získal také 55 milionů korun na rozsáhlou rekonstrukci silničního mostu v Napajedlích, který vede přes řeku Moravu a spojuje město s podnikem Fatra. Ta přijde celkem na 135 milionů. Zahájena byla na začátku března a potrvá až do příštího roku.