Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích zasněžuje od úterka. Na Silvestra hodlá podle mluvčí střediska Martiny Žáčkové spustit na sjezdovce Horal v zimním dětském parku Razulák pojízdný koberec a zahájit zde výuku lyžování. „Pro tento účel už je sníh připraven," řekla Žáčková ČTK. Na Nový rok by mohla být v provozu i další část sjezdovky Horal, příprava Razuly potrvá déle.

Dětské vleky by se měly jako první rozjet i ve Ski areálu Troják v Hostýnských vrších. „Chceme, aby jely o víkendu, aby měli co dělat lidé, kteří jsou na Trojáku ubytovaní na Silvestra," uvedl provozovatel Jakub Juračka. Velkou sjezdovku budou vlekaři zasněžovat a s jejím zprovozněním počítají na příští týden.

Na víkend by mohla být v provozu i nejmenší sjezdovka pro děti na Pustevnách v Beskydech. Příprava dalších sjezdovek potrvá déle. „Zasněžujeme, ale jen na tři čtvrtiny výkonu, protože v potoce je málo vody," popsal vedoucí areálu Petr Chrostek. Po Novém roce by se mělo lyžovat asi na dvou třetinách, tedy na 650 metrech sjezdovky v Karolince.

V sobotu by chtěli otevřít ve Stupavě na Slovácku, kde se v této sezoně na přelomu listopadu a prosince už deset dnů lyžovalo. Novoroční lyžování však ani Stupava nenabídne. „Chceme naplno využít mrazivých dnů a nechceme foukat sníh do zákazníků," přiblížila provozovatelka Bohdana Orlová. Příští týden se zřejmě rozjede i středisko na Kohútce v Javorníkách.

„Záleží na tom, jak velké budou mrazy. Možná něco pustíme už v neděli. Lyžaře budeme informovat na internetových stránkách a na facebooku," poznamenal provozovatel Miroslav Maczko. Asi týden potřebuje na přípravu svahu i areál nedaleko centra Zlína. „Od rána zasněžujeme, otevření plánujeme příští týden," sdělil provozovatel Michal Cepek.

Vlekaři kvůli teplému prosincovému počasí, které neumožnilo zasněžování, přišli stejně jako loni o tržby za vánoční svátky. V minulém roce se některé areály rozjely před Silvestrem, letos se tak stane o pár dnů později.

Minulou sezonu provozovatelé lyžařských areálů ve Zlínském kraji označili většinou za průměrnou, propadák ze sezony 2013/2014 se ale neopakoval. Vlekaře nepotěšilo, že se nelyžovalo o Vánocích, které znamenají zhruba čtvrtinu jejich obratu, a že se příliš nepovedl březen ani jarní prázdniny. Naproti tomu si pochvalovali leden a únor, kdy na horách bylo plno.