Petr Gazdík, předseda posl. klubu TOP09:

Vnímám to jako obrovský problém. Ačkoliv je Česká republika parlamentní demokracií, prezident přesto jmenoval premiéra v situaci, kdy v Poslanecké sněmovně panuje shoda na jiném kandidátovi. Vidím to jako snahu o posun k prezidentskému systému, kdy parlamentní volby vlastně ztrácí smysl.

Miloš Malý (ČSSD), senátor:

Z hlediska politického je to velmi zajímavé, protože se tímto prezident Zeman postavil proti Poslanecké sněmovně. Za jistých okolností by se dokonce mohla zpátky objevit paní Němcová. Na občany nebude mít nynější situace žádny vliv, protože jediné, co se stane je, že se zpozdí přijímání zákonů.

Alena Gajdůšková (ČSSD), senátorka:

Tímto krokem splnil prezident předvolební slib. Skutečně už bylo načase, aby tato vláda skončila. Země je třetím rokem v recesi, lidem se snižují příjmy a zvyšují výdaje. Úřednická vláda však není řešení, ale spíš začátek cesty k předčasným volbám. Jen občané mají právo říct, jak dál. Panu Rusnokovi však přeji hodně úspěchů.

Jiří Čunek (KDU-ČSL), senátor:

Já jsem takový krok očekával, protože prezident Zeman evidentně chtěl hrát svou hru. Chce zviditelnit nejen sebe, ale také stranu, kterou podporuje. Možná se někteří její členové nyní stanou ministry. Nicméně bude to vláda, která je udržovací. Na život společnosti to nestihne mít zásadní vliv, mimo optického.

Tomáš Úlehla (ODS), poslanec:

Politika je divadlo a pan prezident si svou roli očividně užívá. Za současné situace, kdy je jasné, že Sněmovna úřednickou vládu nepodpoří, se mi to jeví spíše jako úlitba jeho voličům. Vzhledem k tomu, že pana prezidenta považuji za pragmatika, nepochybuji, že má již připravený krok číslo dvě.

František Novosad (ČSSD), poslanec:

Toto je rozhodnutí pana prezidenta Miloše Zemana, na které má ústavou dané právo. Můžeme jeho krok komentovat, jak chceme, nicméně jej nezměníme. Mně se ovšem jeho rozhodnutí nelíbí. Chtěli jsme předčasné volby. To by bylo čisté řešení nynější situace. Protože hlavně lidé by měli vyjádřit svoji vůli.

Vladimír Koníček (KSČM), poslanec:

Politické strany se s tím budou muset nějak srovnat. Rozhodnutí pana prezidenta nehodnotím pozitivně nebo negativně. Řekl bych k němu jen to, že země se výrazně přiblížila k předčasným volbám.

Více k tématu uvnitř dnešního tištěného vydání

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU