Názory na tento krok jsou mezi Zlíňany různé. „To vymyslel úplný blázen. V restauracích zákaz kouření beru, ale v hospodách, kde se točí pivo, je to nesmysl," řekl Miroslav Březík, jeden ze štamgastů baru Ekoferm na autobusovém nádraží ve Zlíně.

„Určitě s tímto zákonem nesouhlasím," uvedl Karel Šindelka, majitel restaurace U Černého býka ve Zlíně-Loukách.

„Je to věc každého. Pokud chce někdo chodit do hospody, kde se kouří, tak ať tam chodí. Kdo nechce, tak tam chodit nebude," dodal Šindelka.

Majitel hotelu Baltaci Atrium Lukáš Žaludek má opačný názor.

„Ač jsem velmi vášnivý kuřák, tak s tímto návrhem zákona zcela souhlasím. Podle mne je jedině dobře, když se všude v pohostinstvích přestane kouřit," myslí si Lukáš Žaludek. Jasný názor na věc mají lékaři, kteří se ve své praxi s důsledky kouření každodenně potýkají.

„Naprosto jednoznačně bych kouření v restauracích zakázala. Už kvůli ochraně nekuřáků a ochraně obsluhujícího personálu," řekla Hana Vašátová, plicní lékařka ze zlínské Nemocnice Atlas.

„Jsem jednoznačný odpůrce kouření. Vím, jaké komplikace si mohou pacienti kouřením způsobit. Také si myslím, že ve veřejných prostorách svoboda kuřáka končí tam, kde začíná nos nekuřáka. Podobné zákony platí téměř v celé Evropě. Nevím, proč ne u nás," dodala Hana Vašátová. 

Zakouřená hospoda? Pro někoho doslova ráj

Někteří návštěvníci hospod a barů si pivo bez cigarety ani nedovedou představit. Jiným vadí, když po návratu z restaurace musí sundat a vyprat všechno oblečení, aby ho zbavili tabákového zápachu.

„Podle mě je to svobodná volba každého, pokud si budu chtít zakouřit v hospodě, tak půjdu tam, kde se kouří. Ale jestli jsem nekuřák, tak tam, kde se kouří, nevkročím. Podle mne je rozhodnutí ministra zdravotnictví jen jeho politický tah," řekl svůj názor Jiří Tabarka, jeden z hostů baru Ekoferm u autobusového nádraží.

„Sice jsem kuřák, ale do restaurací, kde je zákaz kouření, bych chodil. Nemám s tím problém," říká další host baru Denis Bilík. „Jsem nekuřák a chtěl bych, aby se vůbec nikde nekouřilo. Podle mě se ale do hospody bude chodit pořád, ať se tam bude kouřit, nebo ne," myslí si Bilíkův kamarád Pavel Jeřábek.

Někdo ale do zakouřené hospody ze zásady nevkročí. „Člověk si zajde na jedno pivo, přijde domů a musí hned strčit smradlavé oblečení do pračky. Díky, víckrát už ne," tvrdí razantně Ondřej Hrňa, který proto chodí například do Zelenáčovy šopy nebo do Hospůdky U Kovárny. Tyto podniky patřily mezi první, které už před lety samy vyhnaly kuřáky před dveře.

„Zakázat kouření? To je velice špatný nápad," namítá Jan Kubalák, host restaurace U Černého býka ve Zlíně. „Jestli se nebude v restauracích a hospodách kouřit, tak tam nebudu chodit. Dáme si pivo doma a nakonec si zapálíme," dodal Kubalák. (zav)

Deník zjišťoval názory majitelů, vedoucích či provozních zlínských restaurací

Chceme zákon plošně, nebo vůbec, znělo v restauracích

Restaurace Canada Pub, Zlín, Gahurova

a) Mně osobně připravovaný zákon ministra Hegra nevadí. Myslím si ale, že by to vedlo k úbytku zákazníků. Vyhledávali by zařízení, kde se dá kouřit. U nás si hodně lidí chodí na pivo a potřebuje k tomu kouřit.

b) Většinou míváme nealkoholické nápoje, které bývají levnější než alkoholické, pro nás to není problém. Evžen Krahula

Krčma u dvou tygrů, Zlín, tř. Svobody

a) S tímto absolutně nesouhlasím, jelikož mě to jako provozovatele hospody poškozuje. U nás máme zákaz kouření přes obědy. Navíc máme restauraci klimatizovanou a používáme i odsávání. Zákon by byl spravedlivější, pokud by byl plošný.

b) Tohle mi nevadí, levnější nealkoholické nápoje než alkoholické nabízím už dlouho. Navíc k jídlu podávám vodu zdarma. David Evják

Restaurace U Dvou slunečnic, Zlín

a) Máme restauraci, kde se nekouří. Možnost si zapálit je v pivnici. Pokud vejde v platnost zákaz, nebudu proti.

b) To snad záleží na majiteli. Přece platím daně, tak si mohu dělat cenovou politiku, jakou chci. Jan Vaněk

Restaurace a diskotéka Flip, Zlín

a) Znamenalo by to pro nás úbytek hostů. Myslím si, že by lidé, kteří nekouří a kouření jim vadí, měli chodit do nekuřáckých restaurací.

b) Je to úplný nesmysl, protože kdo chce, tak si může dát například vodu kdekoliv. To mi připadá přitažené za vlasy. Milan Doležal

Restaurace Vlžan, Zlín, K Pasekám

a) Jsem pro. Nemám strach, že přijdeme o hosty.

b) Připadá mi to normální, nic proti tomu nemám. Štefan Marko

Dalešická hospoda, Zlín, Vršava

a) U nás se nekouří. Myslím si ale, že by lidé měli mít možnost si vybrat, jestli půjdou do kuřácké, nebo nekuřácké restaurace či pohostinství.

b) Myslím si, že je to pitomost. Ale netrápí mě to, protože máme v nabídce nealkoholické nápoje, které jsou levnější než alkoholické. Osobně si myslím, že se jedná o tlak na to, aby se podávala pitná voda zdarma. Květoslav Malota

Restaurace U Sedmi hříchů, Zlín

a) My to máme rozděleno na dvě patra. V restauraci se nekouří, jen dole v baru. Kuřáků je stejně hodně, takže nevím, jestli by bylo dobré toto omezení. S ohledem na nekuřáky máme naši provozovnu rozdělenou. Pokud zákon vejde v platnost, musíme jen doufat, že se hosté naučí chodit kouřit ven.

b) Jedna věc je zákon, ale na druhé straně musíme jako provozovatelé restaurací také z něčeho fungovat. Miroslav Čala

Hotel Baltaci Atrium, Zlín

a) Ač jsem velmi vášnivý kuřák, s tímto návrhem zákona zcela souhlasím. Podle mne je jedině dobře, když se všude v pohostinstvích přestane kouřit.

b) Je to k zamyšlení, protože u nás je v podstatě pivo vzhledem k jeho nákladnosti při výrobě a distribuci nejlevnější nápoj. Češi jsou však na levnou cenu piva zvyklí. Souhlasím, aby nealko bylo levnější než třeba pivo. Na druhou stranu si myslím, že by stát tyto věci měl nechat na trhu. Lukáš Žaludek

Restaurace U Černého býka, Zlín

a) Určitě s tímto zákonem nesouhlasím. Je to věc každého. Pokud chce někdo chodit do hospody, kde se kouří, tak ať tam chodí. Kdo nechce, tak tam chodit nebude. Osobně si myslím, že zákaz kouření by vyhnal spoustu lidí z hospod. Podle mne uzavřená místnost, kde se nekouří, například salonek, je naprosto dostačující. My jsme u nás udělali absolutní zákaz kouření v době podávání obědů. Stálo nás to spoustu zákazníků, protože lidé, co k nám chodili, byli zvyklí si po obědě zakouřit.

b) Pan ministr by si měl uvědomit, že musíme z něčeho platit nájem a provoz zařízení. Stále se zdražuje a my za jedenáct let, co provozujeme hospodu, jsme zdražili asi o deset korun. Pro nás to však znamená, že na pivu máme stále stejně, neboť se jedná o zdražování ze strany pivovarů. Nealkoholické nápoje levnější než pivo prodáváme. Neperlivá a perlivá voda u nás stojí méně než pivo, i když k pivu se jedná o nepoměr objemu. Karel Šindelka

Hotel Saloon, Zlín,Tyršovo nábřeží

a) Co se týká nekouření, jsem pro v případě, že to bude plošně. Pokud to tak bude, myslím si, že lidé si na zákaz kouření zvyknou a budou kouřit mimo prostory restaurace. Ostatně, je to zvykem i v zahraničí, například v Itálii. Sám jsem nekuřák.

b) Není to problém, i když si myslím, že není dobré někomu něco v soukromé sféře přikazovat. Ať si státní úředníci udělají státní hospody a tam ať si dělají, co chtějí. I když to není myšleno špatně, je to věc soukromníků. U nás ovšem levnější nealkoholický nápoj než alkoholický najdete. Roman Nesrsta

Zlínský kardiolog Milan Karlíček: Je to naprosto správná věc

Co na to kardiologové? Konkrétně lékař Milan Karlíček ze Zlína přípravu nového zákona o zákazu kouření v restauracích vítá.

Co říkáte na navrhovaný zákon o zákazu kouření v restauracích a pohostinstvích?

Je to naprosto správná věc. V zahraničí to funguje, tak nevím, proč by to nemělo být zavedeno i u nás. Byl jsem například v Itálii a s tímto zákazem kouření jsem se tam setkal. Lidé, kteří si chtěli zakouřit, šli prostě ven.

Kromě zákazu kouření obsahuje právě připomínkovaný návrh ministra zdravotnictví také dodatek, že má být ve všech restauracích prodáván minimálně jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlevnější alkoholický. Co si o tom myslíte?

Je strašné, že se dostáváme do situace, že nealkoholické nápoje mohou být dražší než ty alkoholické. Považuji to za katastrofu. Na druhou stranu si myslím, že je nesmysl, pokud se to má změnit ministerským nařízením. Nikdo nemůže nařizovat podnikatelům, jaké mají mít ceny.

JANA ZAVADILOVÁ