Pane hejtmane, jaký máte vztah k vínu?

Víno mám rád a mám k němu úctu. Vinný hrozen má Zlínský kraj i ve svém znaku a tím je vyjádřeno, že víno charakterizující hlavně oblast Slovácka do tohoto kraje patří stejně jako zkřížené valašky nebo radlice symbolizující Hanou a Valašsko. Je to jeden z typických atributů zdejší tradiční zemědělské výroby a je to hlavně vynikající nápoj, který, když se pije v rozumném množství, prokazatelně svědčí dospělému lidskému organismu. Samozřejmě každý musí znát míru. Každopádně víno lidi sbližuje, při víně se krásně zpívá a já říkávám, že když spolu lidé zpívají, nehádají se.

Upřednostňujete bílé nebo červené víno a máte nějakou oblíbenou odrůdu?

Nejsem v tomto směru vyhraněný, mám rád – jak se říká – pěkné lahodné víno s jiskrou. Mám-li být konkrétní, oblíbil jsem si zvláště rulandské bílé. To proto, že si rád zazpívám u vínečka. Po červeném se hrdlu stahují hlasivky, ale jinak si rád dávám i to červené vavřinecké.

Podporuje Zlínský kraj zdejší vinaře?

Ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Uherském Hradišti se každoročně podílíme na pořádání soutěže TOP Víno Slovácka. Od vítězů, kteří v soutěži uspějí, potom Zlínský kraj víno odebírá a používá jako reprezentativní dárkový předmět při různých oficiálních návštěvách či při jiných významných příležitostech.

Zmínil jste „rozumnou míru" v konzumaci vína, ale to je pojem, který si může každý vysvětlovat po svém, nemyslíte?

Ano, však to je také téma tolika krásných lidových písniček, tolika vyprávění, anekdot a bohužel často také hodně smutných příběhů s tragickými konci. To je ale jako se vším, i lék, když se jím člověk předávkuje, může spíše uškodit. Asi proto se říká: dobrého pomálu.

Platí podle vás rčení, že ve víně je pravda?

Do značné míry ano. Já jsem si to přísloví ještě trochu upravil: Ve víně je pravda, ale někdo dva litry „pravdy" neunese.

Co byste popřál účastníkům letošních slavností vína?

Hlavně hezké počasí a dobrou náladu! Ono totiž celé vinobraní, sklizeň, je především příležitost poděkovat za úrodu, zastavit se po celoroční práci, důstojně uzavřít zemědělský rok a pobýt s těmi, které máme rádi. Takže ať se slavnosti vína vydaří všem, kdo je organizují, všem vystupujícím a všem, kdo se přijedou podívat!