Kandidáty na Vesnici roku 2015 jsme sledovali ZDE

„Ještě pořád tomu nevěříme, je to pro nás neskutečné ocenění. Přitom jsme jen malá obec na západě Čech," zmínil hned po převzetí ocenění starosta obce Luboš Pokorný. „Je to vítězství nás všech v obci," uvedl pro Deník. Podle něj o vítězství rozhodla dobrá soudržnost lidí v obci, kteří hodně drží při sobě. Vítěze oznámila v Luhačovicích ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová při mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. „Musím přiznat, že v obci Krásná jsem nikdy nebyla, ale napravím to, protože jako všichni všichni vyhlašovatelé se tam jedeme začátkem října podívat," vysvětlila Deníku ministryně po ceremoniálu v Luhačovicích na Zlínsku. Druhá příčka v soutěži patří obci Vysočina z Chrudimska a na třetím místě je pak obec Černotín z Olomouckého kra­je.

V hlasování veřejnosti zvítězila obec Babice na Uherskohradišťsku. Lidé mohli v této kategorii pro svého favorita hlasovat na webu soutěže. „Jsem spokojená, protože cena veřejnosti je snad ještě více než cena odborné poroty. Je to cena od lidí, moc si toho vážím," vyzdvihla starostka Babic Martina Horňáková.

Celkem se letos přihlásilo 210 obcí, loni jich bylo 306. Z těch vzešli krajští vítězové, kteří postoupili do celostátního kola, z nichž dnes v Luhačovicích vybrali ty nejlepší. Loňským vítězem byly Kateřinice ze Vsetínska, druhý skončil Ořechov na Žďársku a třetí Nová Hradečná na Olomoucku.

Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je každoročně vyhlašována již od roku 1995. Cílem této soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Finalisté Vesnice roku 2015

Babice, Zlínský kraj

Bžany, Ústecký kraj

Černotín, Olomoucký kraj

Jarošov nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Krásná, Karlovarský kraj

Kornatice, Plzeňský kraj

Kunín, Moravskoslezský kraj

Martínkov, Kraj Vysočina

Mříčná, Liberecký kraj

Rudka, Jihomoravský kraj

Stračov, Královéhradecký kraj

Vraný, Středočeský kraj

Vysočina, Pardubický kraj