Záchranáři tak na Kroměřížsku museli vyrážet k několika nehodám, při nichž řidiči nezvládli jízdu po kluzké silnici. Podle meteorologů musejí lidé se slabým sněžením počítat také v sobotu.

Hasiči zasahovali v pátek po poledni nejprve u nehody v Kurovicích, kde řidička Renaultu Clio nezvládla průjezd ostrou zatáčkou.

„K nehodě došlo bezprostředně před dvanáctou hodinou. Při průjezdu ostrou zatáčkou od Holešova se auto dostalo mimo silnici a narazilo do stěny jednoho z domů," popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

V době nehody podle něj cestovaly ve voze čtyři ženy, řidička utrpěla menší poranění ruky a předlékařskou pomoc jí do příjezdu záchranky poskytli profesionální hasiči z Holešova.

„Po předání zraněné zdravotníkům zajistili hasiči auto proti požáru a úniku kapalin. Ještě před ukončením šetření nehody policisty byla ale jednotka odeslána na místo další hlášené dopravní nehody," poznamenal mluvčí.

Na okraji Holešova ve směru na Dobrotice se totiž srazila dvě osobní auta. „Na místo vyrazila také jednotka z Bystřice pod Hostýnem, která dorazila na místo jako první. Podle upřesnění velitele zásahu havarovala osobní auta Opel a Peugeot," dodal mluvčí.

Z celkem šesti lidí byli zraněni dva, další dva aktéři nehody byli zdravotníky prohlédnuti z preventivních důvodů. „Žádného z účastníků nehody nemuseli hasiči z vraků vyprostit. Zajistili havarovaná vozidla a po příjezdu holešovské jednotky se vrátili na stanici," uzavřel Libor Netopil.

Policie podle krajské mluvčí Lenky Javorkové vyšetřovala včera ještě další nehodu v Kroměříži, všechny události se podle ní staly v souvislosti s počasím. „Lidé by měli na kluzkých silnicích jezdit opatrně," připomněla mluvčí.

Co netěší řidiče, dělá ale radost lyžařům: na sjezdovkách Zlínského kraje se totiž konečně může pozvolna rozjet sezona. Některá střediska už zprovoznila alespoň části sjezdovek, další třeba dětské vleky. Provozovatelé pokračují v zasněžování svahů a se spuštěním hlavních sjezdovek počítají většinou v příštím týdnu.

Už na Silvestra zahájili provoz lyžařské školy na sjezdovce Horal Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích. Zatím tam funguje pojízdný koberec a část sjezdovky pro výuku lyžování, v pátek se rozjel dětský vlek a pohyblivý pás i v dalším karlovickém areálu Synot Kyčerka.

„Zájem byl na začátek slušný. Od soboty bude otevřena i červená sjezdovka číslo 4," řekla Ludmila Kořístková z Kyčerky.

Na Nový rok se lyžovalo i v Horní Bečvě. „Spustili jsme po poledni část hlavní sjezdovky o délce 450 metrů, v provozu je velký vlek. Návštěvnost byla slabá, dalo se to po Silvestru čekat. Pokračujeme v zasněžování horní části sjezdovky. Schází nám asi 100 metrů, abychom mohli pustit sedačkovou lanovku," popsal Josef Vaníček z areálu Rališka.

V sobotu bude podle webových stránek areálu spuštěno i 650 metrů sjezdovky v Karolince, provoz hodlá v sobotu obnovit i Stupava, kde se již na přelomu listopadu a prosince deset dnů lyžovalo. Dětské vleky by se měly jako první o víkendu rozjet i ve Ski areálu Troják v Hostýnských vrších.

„Hlavní sjezdovku ale zprovozníme zřejmě až v pátek příští týden. Chceme ji pořádně připravit, ať vydržíme celou zimu," plánuje provozovatel Jakub Juračka. Také na Trojáku sněžilo jen drobně.

„Je to taková kosmetika, sice pěkná, ale nám to moc nepomůže. Stoupla vlhkost vzduchu, na druhou stranu ale bude víc vody v potoce," dodal s ohledem na sněhová děla.

V neděli by se mohlo lyžovat i na Pustevnách v Beskydech. „Chtěli bychom spustit 150 metrů dlouhou sjezdovku a dětský provazový vlek," přiblížil vedoucí areálu Petr Chrostek. V neděli možná některou ze sjezdovek zprovozní i na Ko-
hútce v Javorníkách. „Aktuální informace budou na našich internetových stránkách a na Facebooku," dodal Miroslav Maczko z Kohútky. (lpa, čtk)