Při posledních sněmovních volbách v roce 2010 podalo kandidátky také 18 stran a hnutí, jednu ale krajský úřad odmítl.

Letos byl podle Štalmachové průběh podání a registrace kandidátních listin hladký. Zmocněnci stran a hnutí totiž opravili obratem veškeré chyby, například v titulech kandidátů, čárce ve jméně či jejich trvalém bydlišti. Krajský úřad nakonec nemusel posílat žádnou výzvu na opravu a všechny kandidátky zaregistroval. Šestnáct z nich má plný počet, tedy 22 kandidátů. Česká pirátská strana nominovala devět lidí a politické hnutí Změna jen šest.

Adepty na poslance nominovaly převážně zavedené parlamentní strany nebo tradiční účastníci volebních klání. Své zastoupení ve Sněmovně by měla obhájit ČSSD, KSČM, TOP 09 a ODS. Podle průzkumů by na druhý pokus mohla uspět Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ) a šanci na návrat mezi poslance mají i lidovci, kteří jsou ve Zlínském kraji tradičně silní. Z nováčků v bitvě o Sněmovnu dávají průzkumy největší šance hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše.

Minulé sněmovní volby ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD, která dostala 21,93 procenta hlasů a získala čtyři mandáty. Druhou příčku ziskem 20,81 procenta a čtyř křesel obsadila ODS. Třetí skončila TOP 09 (měla dva poslance), pro kterou hlasovalo 13,94 procenta voličů. Následovala KSČM (10,04 procenta a jeden mandát), lidovci (9,95 procenta) a Věci veřejné (9,71 procenta a jeden poslanec). Hranici pěti procent, potřebných pro vstup do Sněmovny, se podařilo prolomit i SPOZ (5,85 procenta).

Přehled kandidujících stran ve volbách 2013

(řazeno podle volebního výsledku ve Zlínském kraji v roce 2010, nové subjekty abecedně):

ČSSD

ODS

TOP 09

KSČM

KDU-ČSL

SPOZ

Hlavu vzhůru – volební blok*

Suverenita – Strana zdravého rozumu

Strana zelených

Česká pirátská strana

Dělnická strana sociální spravedlnosti

Strana svobodných občanů

ANO

Koruna Česká

LEV 21 – Národní socialisté

politické hnutí Změna

Strana soukromníků České republiky

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

*Hlavu vzhůru je nový blok Jany Bobošíkové

Zdroj: Krajský úřad Zlínského kraje