Přívalové srážky zatopily garáže, sklepy, domy. Nejvíce byly zasaženy ulice Nádražní, Luční, Josefa Balejky nebo J. Nerudy.

„Ulice Jana Nerudy, po které tekla regulérní řeka, je natolik poškozená, že jsme ji museli zavřít. V následujících dnech provedeme kroky, abychom zjistili rozsah jejího zničení,“ konstatoval starosta Valašských Klobouk Josef Bělaška.

Takto se valila voda Valašskými klobouky, podívejte se:

Valašské Klobouky - povodeň 10.6.2024 | Video: Josef Bělaška

Škody se zatím pouze odhadují, ale lze říci, že se budou pohybovat v jednotkách milionů korun.

Právě v ulici J. Nerudy stojí dům Tomáše Kratochvíla. Toho voda vytopila letos podruhé.

„Minulý týden voda stříkala přes spáry ve zdech, dalo se to ale odklidit a odnést vodu v kýblech. Včera to už bylo horší. Voda tekla ze dvou kanálů ve sklepě. Bylo tady zhruba 30 centimetrů,“ popisuje místní učitel a zastupitel.

Škody ještě vyčíslit nedokáže, s úklidem neskončil.

„Zeď je navlhlá, musíme všechny věci vynosit ven do kontejneru a až potom uvidím. Tady ty boty půjdou určitě všechny do koše,“ ukazuje na hromadu obuvi Kratochvíl. Vytopený nebyl poprvé.

„Takovouto spoušť jsme tu měli při povodních v roce 1997. A to, že voda teče kolem domu nebo do sklepa, jsme zažili před třemi lety, minulý týden a pak včera,“ povzdechl si muž. O přestěhování přesto nepřemýšlí.

„To víte, že manželka by se odstěhovala hned, ale je to můj rodný dům a proto tu chci zůstat,“ dodal Tomáš Kratochvíl.

Odklízení bude pokračovat

Ve Valašských Kloboukách se usilovně pracuje, odklízí a uklízí od včerejšího večera. Pracovníci technických služeb čistí od nánosů bláta chodníky, silnice i kanálobé vpusti. Firma Vak Zlín vyslala speciální vozidlo, které by mělo odhalit případné zanesení kanalizace naplaveným materiálem a provést vyčištění.

„Řešíme distribuci vysoušečů a další technickou pomoc s odstraňováním škod,“ informoval starosta, který toho v noci na úterý moc nenaspal.

„V pět nám skončilo zasedání rady a rovnou jsem nazul gumáky a šel řešit přívalový déšť. Od rána znovu, ale je krizová situace, tak se musíme zapojit všichni,“ podotkl Bělaška.

Obyvatelé města, kteří potřebují zapůjčit vysoušeče nebo jinou pomoc, se mohou obrátit na radnici. Hasiči nabídli psychologickou pomoc, kterou také zprostředkovává samospráva.

Povodňová komise Valašských Klobouk řešila v pondělí a úterý preventivní zabezpečení oblastí a přípravu na případnou další povodňovou vlnu.

„Do budoucna budeme muset vytvořit například další suché poldry, které by měly v těchto případech pomoci,“ dodal starosta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Uzavírka Vavrečkovy ulice ve Zlíně

Zlín, uzavírka Vavrečkovy ulice; 10. června 2024 | Video: Iva Nedavašková