Z usmrcení z nedbalosti a těžké újmy na zdraví z nedbalosti je obžalován traťový komisař Petr Plášek. Ten svou vinu popírá.

K nešťastné události, při níž zahynuly dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, došlo 10. listopadu 2012. Poškození se v trestním řízení domáhají zhruba 20 milionů korun. Většinu částky tvoří odškodnění za nemajetkovou újmu.

„Je to velká tragédie pro mě i pro celou obec. Já osobně jsem při této nehodě přišel o přítelkyni a ani po tak dlouhé době jsem se s celou záležitostí nevyrovnal. Rád bych uvedl, že jsem s poškozenými rodinami stále v kontaktu a například s Dulínkovými chodíme společně do kostela," pronesl rozechvělým hlasem Petr Plášek.

Dále odkázal na svou výpověď na policii, kterou přečetl předseda senátu Jiří Přibyl. Školení, kterým mladík před závody prošel, prý bylo chaotické.

„Přišli nějací dva pánové, kteří se ani nepředstavili. Víceméně nám jen sdělili, že máme na lidi řvát a vyhazovat je od trati. O nějakých zakázaných místech pro diváky na mém stanovišti jsem se nic nedozvěděl," uvedl obžalovaný, podle kterého sice při instruktáži podepsal prohlášení o školení traťového komisaře, vůbec si ho však nestihl přečíst.

Prý dokonce bylo určeno pro závod Barum rallye a nikoliv uherskobrodskou rallyshow.

Nevěděl prý ani, že stojí v zakázané zóně. Podle obžaloby bylo totiž jeho stanoviště naproti místu nehody přes silnici. Petr Plášek uvedl, že ho opustil, protože na druhé straně se mu to zdálo bezpečnější.

Podle Jana Regnera ze společnosti, která školí traťové komisaře nejen při rally v Česku, má komisař právo změnit svou pozici a případně přejít na druhou stranu silnice, pokud si to v daný moment vyhodnotí jako potřebné či bezpečnější. Jeho slova potvrdil i Josef Nášel, který obžalovaného před závodem školil.

Hlavní pořadatel závodu Petr Bujáček uvedl, že v místě nehody nebyly divácké prostory.

„Proto nebyly označeny páskou. Když se tam objevila skupina osob, měl je obžalovaný vykázat či vyrozumět telefonicky dispečink. K tomu ale nedošlo," nechal se slyšet Petr Bujáček

Při nehodě byla vážně zraněna čtyřiašedesátiletá Anna Kročilová.

„Na pár minut jsem se s dcerou zastavila u skupinky kolem Petra Pláška, který nás z pozice pořadatele od trati nevykázal. Na místě nebylo ani žádné značení," konstatovala žena, která v nemocnici strávila měsíc s přeraženou nohu a zhmožděnými zády.

Podle policie nehoda vznikla jezdeckou chybou řidiče a podepsal se na ní silný poryv bočního větru. Řidič Michael Bartončík obviněn nebyl, neboť závod byl řádně schválený a konal se na uzavřené trati. Řidič odmítl, že chyboval. Upozornil na vliv větru i na možnou technickou závadu na vozu.

„Přemýšlím nad tím rok a tři měsíce, ale konkrétní příčinu začátku nehodového děje nejsem schopen určit," doplnil řidičův bratr Josef, který byl navigátorem.

Hlavní líčení s výslechy dalších svědků bude pokračovat ve středu.