Podle velitele zásahu a vedoucího oddělení obecné kriminality policie Zlínského kraje Pavla Trnky pachatelé ve věku 25 až 39 let vyrobili jen za rok 2014 minimálně 8 kilogramů pervitinu v hodnotě okolo 12 milionů korun. Mezi zadrženými byla i jedna žena.

Pětice z jedenácti obviněných skončila ve vazbě. Podle dozorujícího krajského zástupce Romana Kafky policie u dalších neshledala vazební důvody. „Je zde i možnost, že část obviněných by mohla při objasňování případu s policií spolupracovat," sdělil státní zástupce. V případě pravomocného odsouzení hrozí podle něj obviněným za zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy nepodmíněný trest až dvanáct let ve vězení.

„Organizovaná skupina těchto jedenácti osob nelegálně vyráběla na území Zlínského kraje ve velkém rozsahu metamfetamin, tedy pervitin. K výrobě používala dostupné lékové přípravky, které dovážela ze zahraničí," popsala činnost obviněné skupiny mluvčí zlínské police Lucie Javoříková. Podle ní pervitin od nich putoval k toxikomanům především do Zlínského kraje, ale také do Jihomoravského kraje a do Prahy.

Zásah provedla stovka policistů v rodinném domku na Uherskohradišťsku. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nechtěla policie přesně určit místo, kde se drogy vyráběly. Jak ale uvedl velitel zásahu a vedoucí oddělení obecné kriminality zlínské krajské policie Pavel Trnka, nenápadný domek byl určen výhradně pro výrobu pervitinu. Dokonce se zde střídali lidé ve směnách.

„Byly to prostory výhradně učené k výrobě pervitinu, vypadalo to tam jako na výrobní lince, řada lidí se zde střídala na směnách. Drogu tam vyráběli opravdu ve velkém," přiblížil vedoucí odboru obecné kriminality. Dodal, že kriminalisté s policisty zajistili také na místě krystalickou látku v hodnotě 200 tisíc korun. „Tato látka byla předtím distribuována do Zlínského a Jihomoravského kraje a také do Prahy a Středočeského kraje. Proto jsme požádali tato krajská policejní ředitelství o součinnost.

Uvolnili nám lidi na den zásahu, abychom mohli doplnit počty našich policistů a kriminalistů," doplnil Pavel Trnka. Podle něj se výroba drog prováděla i pomocí obyčejného kuchyňského nádobí, například mixérů. Přesto dle vyjádření kriminalisty se jednalo o vysoce kvalitní materiál. Pervitin byl označen jako top. Proto byl distribuován do Prahy, kde po něm vznikla poptávka.

„Na základě středočeské poptávky byla zavedena tady tato výrobna, která patřila mezi největší v republice," prozradil Trnka.

Policisté skupinu sledovali před zásahem zhruba devět měsíců. Podle představitelů zlínské krajské policie patří tento případ rozsahem mezi ty větší, které řešila.

„V našem kraji jsme měli většinou případy spojené s pěstováním a distribucí marihuany, tento případ patří k ojedinělým," podotkl náměstek pro kriminální službu policie a vyšetřování Jindřich Kučera. Na případu, který se vyvíjí, policie neustále pracuje. Podle vyšetřovatelů se při objasnění případu se otevírají postupně další větve této drogové kauzy.