Taková je pak hodnota hotovosti a majetku, které vyšetřovatelé zabavili. Na případu se podílelo několik policejních útvarů. Jedním z nich byla i Kobra, speciální zlínská jednotka určená k boji proti daňovým únikům. V souhrnu se jedná o pět velkých kauz. Ty se odehrávaly i v jiných koutech republiky. Všechny však měly i společného jmenovatele. Tím bylo právě dějiště ve Zlínském kraji.

„Trestní řízení probíhá proti 41 fyzickým nebo právnickým osobám," uvedla tisková mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Akce Kotel a Maso

Podle něj šlo při podvodných obchodech o různé zboží. Jednou se podvodníci zaměřili na měď či hutní materiály, podruhé se předmětem podvodu stalo například polské kuřecí maso. Cupra, Saxo, Kotel, Pribina a Maso. To byly krycí názvy případů, které kriminalisté nyní dotahují do závěrečné fáze.

Například v případě akce Cupra podvodníci dováželi měď z Ruska či Srbska, kterou okamžitě vyvezli do dalších států. Dovozce i vývozce byl však totožný.

„S komoditami se fiktivně obchodovalo v účelově založených řetězcích několika společností, a jejich vývoz tak byl pouze účetní. Vzniklé podezření podpořilo trestní oznámení od Finančně analytického útvaru Ministerstva financí," uvedla Javorková. Náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jindřich Kučera k tomu dodává: „V současné době vedeme v této věci trestní řízení proti 6 podezřelým, které prověřujeme pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný formou spolupachatelství. Trestní zákon za tento trestný čin ukládá až desetiletý trest odnětí svobody."

Podezřelé obchody s kuřecím masem

Kriminalisté i celníci pak také prověřovali podezřelé obchodování s mraženým kuřecím masem. Zde je škoda 250 milionů korun a v šetření je hned sedm obchodních společností. S kuřaty souvisela i kauza s krycím názvem Maso.

„Kuřecí maso, které pocházelo především z Polska, se díky nepřiznané a neodvedené dani z přidané hodnoty prodávalo za ceny nižší, než je na českém trhu obvyklé. Předběžná výše škody byla stanovena na částku 247,5 milionu korun," shrnula mluvčí policie.

„Už se dnes nedivím ničemu. Doposud se ale říkalo, že kdo krade ve velkém, toho spíše nechytnou. Tak jsem ráda, že se konečně začaly řešit i velké ryby. Za miliardu už by se mohla pořídit spousta užitečných věcí," míní Věra Janíčková z Otrokovic.

MHD 10 let zdarma

Jen pro představu, za danou částku by mohla jezdit MHD ve Zlíně a Otrokovicích zhruba 10 let zdarma. Nebo jiný příklad. Zlínský kraj má podobnou částku na všechny velké roční investice. České dráhy by pak mohly pořídit šest jednotek moderních vlaků InterPanter.