VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ultrazvuk nemusí k odhalení nádoru prsu stačit, říká expert Josef Katrušák

Zlín - /ROZHOVOR/ Choďte na prohlídky, choďte na prohlídky, choďte na prohlídky. Jasný vzkaz ženám, aby nepodceňovaly preventivní kontroly prsou pomocí mamografu. Vyšetření ženám nad 45 let uhradí každé dva roky zdravotní pojišťovna.

5.6.2015
SDÍLEJ:

Josef KatrušákFoto: DENÍK/Karásek Jan

Nemocnice ATLAS vyšetří 18 000 prsou ročně

Důležitější je však jiná věc: včasné odhalení karcinomu prsu zachrání život a dříve smrtelné onemocnění může připomínat jen malá jizvička.

Josef Katrušák„Pokud je nádor ve stadiu jedna, tedy do dvou centimetrů, a nejsou zasaženy blízké mízní uzliny, je šance na vyléčení prakticky stoprocentní," říká expert na radiologické vyšetření prsou primář Josef Katrušák z Nemocnice ATLAS.

Jsou ženy vůči sobě zodpovědné? Chodí na pravidelné kontroly?

Účast se zvyšuje. Je prokázáno, že screening, tedy preventivní program (pro ženy od 45 let bezplatně), je pro populaci jednoznačně výhodný a se zvyšující se účastí je jeho přínos stále větší. Ve věkové skupině 45-69 let se jedná asi o 60 procent žen, které na kontrolu dochází pravidelně.

Osobně opravdu nesmírně doporučuji, aby ženy na pravidelné kontroly chodily. Zatím není lepší preventivní metoda než pravidelné mamografické vyšetření. Mezi ženami je totiž i rozšířená informace, že postačí ultrazvuk. Tady je potřeba zdůraznit, že tato informace není pravdivá.

Právě s tím mnohé ženy souhlasit nebudou. Na internetu se vedou rozsáhlé laické diskuse. Argumentuje se i tvrzením některých lékařů.

Ani sebemodernější ultrazvuk neumí zobrazit některé jemné změny, které již ale mohou být nádorové povahy.

Pod tím si lze představit co?

Jedná se především o takzvané mikrokalcifikace, tedy zrníčka vápníku, která mohou předznamenat nebezpečné změny v prsní žláze. Na mamografii jsou velmi dobře čitelné, ale ultrazvukové vyšetřené v těchto případech žádné nebezpečné změny neprokáže. V této chvíli je ještě opravdu hodně času vše úspěšně vyřešit. Není invazivní složka, tedy taková ta klasická „bulka", a léze zatím nemá tendenci se rozšířit po těle a dělat metastázy.

Ultrazvuk se tedy při vyšetření prsou nepoužívá?

Samozřejmě používá jako doplňující vyšetření po mamografii, dále jako mezikontrola po roce od mamografie a také jako základní metoda pro ženy do 40 let (v případě preventivního vyšetření za úhradu).

A co ženy mladší? Třeba dvacetileté?

U nich je riziko onemocnění minimální, ale na vyšetření mohou přijít.

Kolik vyšetření ultrazvukem stojí?

V Nemocnici ATLAS 450 korun.

Je pravda, že u mladších žen je v případě rakoviny prsu nádor agresivnější a u starších žen je tomu zase naopak?

Ve většině případů ano.

Existuje nějaké vodítko, jak si vybrat pracoviště pro vyšetření prsou?

Je potřeba chodit tam, kde jsou zkušení mamodiagnostici (zárukou jsou akreditovaná centra pro mamární screening). Tento obor vyžaduje opravdu dlouhodobou zkušenost. Zdaleka ne vše načtete v odborných publikacích. Obrazy jsou různé, nikde není dané, jak může nádor u konkrétní ženy přesně vypadat.

Jste konkrétně v ATLASU z pohledu kvality péče nějak hlídáni?

Jsme akreditované centrum, musíme dodržovat velké množství podmínek, jejichž plnění je kontrolováno v pravidelných ročních intervalech. Veškeré výsledky se zapisují do speciálního programu, který vyhodnotí ukazatele kvality. Kdo neprojde, ten o akreditaci přijde.

Lze si dohledat, že pacientka při mamografii položí ňadro mezi „destičky". Ty jej následně trochu zmáčknou, což pro některé nemusí být úplně příjemné. Je ta komprese nutná?

Komprese je nutná, dojde k rozprostření struktur do plochy a tím pádem jejich lepšímu zobrazení. Zároveň je tak možné snížit i dávku potřebného záření.

A co když má žena prsa velmi malá?

Laborantky jsou proškolené a zkušené, mají za sebou tisíce vyšetření. Není se tedy čeho bát a i v tomto případě lze mamografické vyšetření provést. A pokud má někdo jakoukoliv obavu či má prsa citlivější, je vhodné o tom předem informovat laborantku.

Týká se mamografické vyšetření i mužů?

V některých případech se mamografie dělá i mužům, které rakovina prsu ojediněle postihne také.

Dokdy jsou po vyšetření známy výsledky?

Vyšetření je otázkou několika minut. Práci si plánujeme tak, abychom výsledek mohli sdělit prakticky hned. Pokud je vše v pořádku, žena může odejít.

A pokud se vám zdá nález podezřelý?

Doděláme vyšetření ultrazvukem. V případě potřeby rovnou odebereme vzorek tkáně. Jde o takzvanou biopsii.

Tedy o vpich speciální jehlou po lokálním umrtvení. Přesto, bolí to?

Pacientky z toho mívají strach, ale pak říkají, že se to dalo snést. Výsledky biopsie známe za dva až tři dny. Pokud se skutečně jedná o nádor, mamární komise navrhne další postup léčby.

Jaký nejmenší nádor jste schopni odhalit?

Lze odhalit nádor již o velikosti dva až tři milimetry a často se jedná již o zmiňované mikrokalcifikace.

Je možné z výsledku mamografu rovnou poznat, že jde o zhoubný nádor?

Je tam určitá pravděpodobnost, ale určit to musí až histologie, tedy rozbor tkáně odebrané pomocí biopsie.

Čím je nádor pohledově charakteristický?

V obecné rovině neostré okraje, výběžky, mikrokalcifikace, vyšší sytost oproti okolí. Mnohdy však může být obraz nádoru velmi diskrétní, nezřetelný, často i výrazně atypický.

S jakým největším nádorem jste se u žen setkal, aniž by o něm měly tušení?

Pokud měly ženy větší poprsí a karcinom byl v centrální části prsu, šlo o několik centimetrů. Dlužno však dodat, že díky prevenci velkých nádorů výrazně ubývá.

Je nádor vždy hmatný?

To právě ne, ve velké většině případů je nádor nehmatný. Na druhou stranu ne každá bulka musí být nádorem, může se jednat například o cystu. Ale důležité je nechat se vyšetřit. V lepším případě to nic nebude. Každopádně doporučuji pravidelné samovyšetření, prohmatávání prsů.

V kolika případech se ženy nepříznivou diagnózu dozvědí?

Z pohledu statistiky na našem oddělení je to 5,5 případu na 1000 preventivně vyšetřených žen.

Nad kterou pacientkou vám zůstal takzvaně rozum stát?

Obecně když žena přijde s velkým zanedbaným nádorem. Přitom karcinom prsu lze velmi dobře včas diagnostikovat a léčit. Naštěstí jsou tyto případy již málo časté díky dostatečné osvětě. Navíc ženám, které kontroly zanedbávají, chodí od pojišťoven pozvánky.

Jaká je v případě diagnózy rakoviny prsu naděje na vyléčení?

Pokud je nádor ve stadiu 1, tedy do dvou centimetrů, a nejsou metastázy v uzlinách, je naděje na úplné vyléčení prakticky stoprocentní.

A co nejhorší stadium?

Na stupnici je to číslo čtyři.

Tady už je ortel poměrně jasný?

Určitě je naděje na vyléčení mnohem nižší. Na druhou stranu obecně úmrtnost na rakovinu prsu klesá, a to i díky zlepšené léčbě.

Včasným odhalením pomáháte pacientkám zachránit život. Chodí vám děkovat?

Příliš často se nám děkovat nechodí.

Přibližte ty chvíle, když pacientkám musíte sdělit nepříjemnou zprávu.

Reagují velmi různě, na to se asi nedá připravit, je to pro ně šok. Po sdělení podezření už snad mnohdy další informace ani nevnímají. Ale opět, pokud je nádor malý, šance na vyléčení je prakticky stoprocentní. Není nutné hned podléhat panice.

Ženy se bojí, že přijdou o prs…

Takzvané ablace, tedy odstranění celého prsu, jsou výjimkou. V naprosté většině případů chirurg odstraní pouze nádor, prs ženě zůstane a na kůži je jen malá jizvička.

Stává se, že na první pohled docela jasný nepříznivý nález nakonec nádorem není?

Dost podobný obraz jako nádor má takzvaná radiální jizva (typ léze). Ale i ta se musí pro jistotu odstranit, i když sama o sobě zhoubná není.

Jako radiodiagnostik působíte přibližně dvě desetiletí. Na jaké pacienty nikdy nezapomenete? Zkusme nejprve veselejší případ.

Vybavuji si například muže, u kterého jsme při jednom vyšetření odhalili velké množství kovových kulatých útvarů v břišní i hrudní části těla. Pán nám pak objasnil, že byl v minulosti postřelen z brokovnice, ale že s tím k lékaři nešel. Broky mu pak zarostly do těla. To může být trochu úsměvné.

A co už úsměvné není?

Například případ sedmnáctileté dívky při sonografickém vyšetření ledvin. Při něm se ukázalo, že trpí rakovinou lymfatického systému. Nebo dáma, která přišla na vyšetření před plánovaným plastickým vylepšením prsou, a u ní jsme při předoperačním mamografickém vyšetření diagnostikovali oboustranný karcinom prsu.

Vybral byste si znova povolání lékaře? Tedy i přes mnoho nezáviděníhodných situací?

Určitě ano.

I obor radiodiagnostika?

Je to krásný obor a na Západě hodně ceněný. Dostanete se ke spoustě věcí, je to i trochu taková detektivní práce. Není to jen o tom, že tady mačkáme na přístrojích nějaká tlačítka, jak si často myslí laická veřejnost.

Autor: David Karola

5.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 10 000 Kč Odborní pracovníci financování a úvěrování Úvěrový specialista/specialistka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Kroměříž, - min. SŠ vzdělání, ochotu učit se, loajalitu, zodpovědnost, příjemné vystupování , samostatnost, výhodou je vzdělání v oboru, zkušenosti, řidičský průkaz sk. B, prezentační dovednosti, - práce na zkrácený úvazek 20 hod./týdně, nebo práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, - v případě zájmu zašlete své písemné žádosti se strukturovaným životopisem na e-mail: asistentka@clientela.cz, příp. kontakt telefonicky 734 263 156 (paní Kurpašová). Pracoviště: Garde clientela s.r.o.- provozovna kroměříž, Moravcova, č.p. 259, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Ivana Kurpašová, +420 734 263 156. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 14 900 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Hulín, - vzdělání není rozhodující, svářečský průkaz výhodou, - pracovní doba Po-Pá 8:00 - 16:30 hod., - kontakt osobně na pracovišti pouze každé pondělí 8:00-9:00 hod. nebo telefonicky Po-Pá 8:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Kozerenko vladyslav - pracoviště hulín, Kostelní, č.p. 988, 768 24 Hulín. Informace: Vladyslav Kozerenko, +420 608 181 800. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Operátor skladu, řidič VZV. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Loukov, - Co u nás budete dělat: přijímat zboží, naskladňovat je, chystat a vydávat zboží zákazníkům dle dodacího listu, nakládat zboží na auta, komunikovat se zákazníky, udržovat pořádek ve skladu, připravovat a aktivně se účastnit inventur, táhnout za jeden provaz s kolegy a kolegyněmi na obchodním centru i mimo něj, - Co zvýší vaše šance na přijetí: SOU/SŠ vzdělání - nejlépe technického směru, praxe na obdobné pozici, platný řidičský průkaz na VZV, zdravotní způsobilost k výkonu práce, ochota pracovat na svém zlepšování, znalost střešního sortimentu, ŘP sk. B, pro zákaznický přístup , - Čím podpoříme váš úspěch: jistotou smlouvy na HPP, adaptačním procesem na úvod, dalším vzděláváním, věrnostní odměnou, podporou manažera obchodního centra, budete-li úspěšný na své pozici, umožníme vám kariérní růst, Nástup je možný ihend, - Své strukturované životopisy posílejte na personalni@salvatorstrechy.cz. Pracoviště: Salvator střechy s.r.o. - areál zd, loukov, 768 75 Loukov. Informace: Jaromír Homola, +420 727 947 090. Výroba - Výroba Seřizovači 17 000 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Operátor CNC obráběcího centra. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Hulín , - Náplň práce: obsluha a seřizování CNC obráběcího centra, průběžné a kontrolní měření výrobků, běžná provozní údržba stroje, - Požadujeme: vyučení - vzdělání ve strojírenském oboru, 1 rok praxi na obsluze CNC obráběcího centra, znalost čtení výkresové dokumetace, znalost práce s měřidly, uživatelská znalost práce na PC, časovou flexibilitu – práce ve vícesměnném provozu, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, - Nabízíme: motivační ohodnocení na základě zkušeností a výkonu, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, 2x ročně odměny závislé na hospodářském výsledku firmy, nástup možný ihned, - Osobní kontakt na pracovišti je možný v době Po-Pá 6.00-14.00 hod. nebo písemné žádosti s profesním životopisem zasílejte na e-mail: cv@pilana.cz. Pracoviště: Pilana knives a.s., Nádražní, č.p. 804, 768 24 Hulín. Informace: Pavel Bolf, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LIDEM NABÍZÍ ŠIROKOU ŠKÁLU BYLINNÝCH SIRIPŮ. Sirupům byl udělen Certifikát značky HANÁ - regionální produkt.
2

Bylinné sirupy vyrábí ručně a z čerstvých bylin

Fotbalisté Hanácké Slavie Kroměříž. Ilustrační foto

Kroměříž v souboji o druhé místo remizovala s Uničovem

Teplotu vody v kašně chtěl vyzkoušet na vlastní kůži

Tři návštěvníci Kroměříže se rozhodli neobvyklým způsobem prověřit pozornost operátorky městského kamerového systému.

Je políčeno. Klec na medvěda čeká na přísně tajném místě

Klec na medvěda tuláka, který od poloviny září prochází Valašskem a páchá škody, je nastražená. Včera odpoledne ji do přírody umístili pracovníci Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy a zástupci čtyř vesnic. Místo je z pochopitelných důvodů utajené.

Gynekolog Pavel Havelka: Ženy na kontroly nechodí

ROZHOVOR/ Pavel Havelka se věnuje vyčerpávající a psychicky náročné profesi, která má zásadní vliv na životy lidí.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT