„Od července vykupujeme švestky, které pálit musíme. V tomto tedy pokračujeme. V jiných částech podniku se ale nyní nic neděje. Asi patnáct lidí z hlavní linky zůstalo dnes doma. Stejně tak nepracuje několik prodejců a obchodní zástupci. Jelikož se jedná zatím o krátkodobý problém, čerpají převážně dovolenou," uvedla včera ředitelka pro speciální prodej likérky R. Jelínek Markéta Matějčná.

Firma, jejíž ředitel Pavel Dvořáček včera vyrazil na zasedání Unie dovozců a výrobců lihovin ČR, čeká momentálně podobně jako další likérky na nové kolky na lahve.

„Předpokládáme, že se toho dočkáme již ve středu. Jakmile dorazí kolky a bude ukončena prohibice, začneme opět vyrábět a exportovat," dodala Matějčná.

Dodávají jen jeden druh peprmintky

Momentálně leží likérce na skladě stovky plných palet s lihovinami. Ven se nyní dostávají pouze ty, které mají méně než 20 procent alkoholu.

„Z našich výrobků nyní de facto prodáváme pouze jeden druh peprmintky. Jinak distribuujeme ochucené vodky Berentzen či Jelzin," dodala ředitelka s tím, že v případě déletrvající prohibice a zákazu vyvážení by neměli práci ani skladníci.

„Toho se však neobávám. Věřím, že se ve středu vrátí normální stav a budeme opět naplno pracovat," je přesvědčená skladnice Jana Lutonská.

Sdružení podnikatelů Zlínského kraje mělo kvůli metanolové kauze o víkendu dokonce mimořádné zasedání.

„Shodli jsme se na tom, že rozhodně podporujeme výrobce i prodejce kvalitního alkoholu, kteří na celou situaci doplatili nejvíce. Kompenzaci za jejich ušlé zisky by měli zaplatit viníci celé kauzy," podotkl Chmelař. A o kolik že likérky přicházejí? V případě té vizovické se jedná o více než jeden milion korun denně. „Řádově jsou to miliony za den. V současném stavu prohibice a zákazu exportu přicházíme zhruba o 10 milionů týdně," upozornil obchodně- -marketingový ředitel podniku Miroslav Motyčka.

Problém vnímá i samotný starosta Vizovic Roman Persun. „Určitě se to negativně promítá nejen na několikamilionových ztrátách na výnosech, ale dotýká se to také zaměstnanců. Becherovka zareagovala snížením procent ve svých nápojích na 19 , ale R. Jelínek asi těžko může vyrábět devatenáctiprocentní slivovici," pokrčil rameny starosta.

Snížili procenta a nápoj byl hned pryč

Likérka nějakou dobu po vyhlášení prohibice produkovala jeden ze svých nápojů v devatenáctiprocentní verzi, z regálů ovšem zmizel téměř okamžitě. Na další výrobu již nemá kolky.

Podle ředitelky Matějčné může od středy nastat přesně opačný problém. „Pokud skončí prohibice a stát se rozhodne kontrolovat a kolkovat statisíce zbylých lahví ze skladu, budeme mít práce najednou dvakrát tolik," poznamenala ředitelka.

NA OKRAJ Marka Housera

STOPstav nejvíce uškodí nevinným

Zatímco nelegální producenti a prodejci alkoholu mají v době prohibice „jen pauzu", velké likérky počítají denně ztráty po milionech korun. Kvůli drzosti několika jedinců stojí obrovské podniky a jejich zaměstnanci sedí doma a čekají, kdy se opět budou moci vrátit do práce. Jinak to ale asi bohužel zařídit nešlo. Prohibice pomohla zmírnit vlnu otrav a nové kolky snad zafungují. Už se těším, až si budeme opět moci říci „Na zdraví!".