Březolupská motoburza potěší motoristy i kutily

Kdy: sobota 19. září od 7 do 12 hodin

Kde: plochodrážní stadion v Březolupech

Burza pro všechny motoristy, kutily i zahrádkáře se uskuteční zítra na plochodrážním stadionu v Březolupech. Tradiční moto-burza začne v 7 hodin a potrvá do 12 hodin. „Na své si zde zcela jistě přijdou všichni zájemci o prodej a koupi motosoučástí se širokým sortimentem doplňků a dalšího zboží," uvedl za pořadatele Josef Mizera. Chybět nebude rozhlasová inzerce. Návštěvníci se mohou těšit i na občerstvení v podobě moravských bramboráků a ochutnávku burčáků.

Hostětínská slavnost nabídne jablka ve všech podobách

Kdy: neděle 20. září od 11 hodin

Kde: zahrada Centra Veronica v Hostětíně

Na jablečný mošt, sušená jablíčka z tradiční sušírny nebo pečená jablka v moučnících se mohou těšit návštěvníci hostětínské Jablečné slavnosti, která se uskuteční v neděli od jedenácti hodin v přírodní zahradě Centra Veronica. Pořadatelé slavností zajistili pro své hosty kulturní program, v němž se představí kapela Two Basses nebo Veselá bída, zahraje také cimbálová muzika Z mesta idú a vystoupí dětský folklorní soubor Klobučan.

Organizátoři mysleli i na dětskou zábavu, která nabídne divadelní představení nebo stezku ovocným sadem se spoustou úkolů. Uskuteční se i Jablečný trojboj, hosté se mohou těšit na tombolu o hodnotné ceny.

V Bystřičce pořádají podzimní jarmark

Kdy: sobota 19. září od 8 do 14 hodin

Kde: Bystřička, dřevěnice na křižovatce do Růžďky

Podzimní jarmark připravují na sobotu v Bystřičce na Vsetínsku. Bude se konat u dřevěnice na křižovatce do Růžďky, poblíž místní základní školy.

Návštěvníci si budou moci mimo jiné zakoupit například podzimní výpěstky a výrobky z nich, také rukodělné výrobky místních řemeslníků. K vidění bude například ruční výroba šindele, pro děti připravují pořadatelé tvořivé dílny.

Příchozí se nemusí bát ani toho, že by jim na jarmarku vyhládlo. Na místě bude navařený guláš, napečené koláčky i domácí chleba se škvarkovou pomazánkou.

Podzimní jarmak začíná v Bystřičce zítra od 8 hodin ráno.

V Bystřici bude besedovat herečka Simona Babčáková

Kdy: pátek 18. září od 19 hodin

Kde: kruhový sál zámku v Bystřici pod Hostýnem

Na zámku v Bystřici pod Hostýnem se už dnes večer uskuteční první beseda z nového kulturního cyklu nazvaného U vínka s … První osobností, kterou budou moci diváci zpovídat, je oblíbená herečka Simona Babčáková.

Besedy rozšiřují nabídku kulturních akcí pořádaných pod záštitou Bystřického kulturního nadačního fondu (BKNF). Ten se v devadesátých letech zasloužil o oživení bystřického zámku a začal jej využívat pro pořádání koncertů a výstav.

„Mrzelo mě, že příležitostí vyrazit v Bystřici za kulturou je v poslední době čím dál méně, proto jsem se rozhodla navázat na snahy mého dědečka Jana Žákovského (zakládající člen BKNF) a přispět ke změně. Napadla mě forma besed, během kterých by nebyli návštěvníci jen pasivními diváky, ale mohli se aktivně zapojit," řekla koordinátorka besed Kateřina Jašková.

Prvním hostem je herečka Simona Babčáková, známá ze seriálů Comeback, Neviditelní či Čtvrtá hvězda nebo z filmů Nestyda, U mě dobrý a nejnověji Vybíjená. „Během večera pak vystoupí ještě jeden speciální hudební host, který je však zatím překvapením," dodala Kateřina Jašková.

Vařené trnky a vdolečky provoní Vlčnov

Kdy: neděle 20. září od 14.30 hodin

Kde: památková usedlost č. p. 65 ve Vlčnově

Nahlédnout do kuchyní našich babiček a prababiček bude v neděli možné ve Vlčnově, kde se uskuteční Košt vdolečků s ukázkou vaření trnek. Kulturně-gastronomická akce začne ve 14.30 hodin ve dvoře památkové usedlosti s číslem popisným 65. O hudební a pěvecký doprovod se postarají Vlčnovské búdové umělkyně, mužský sbor z Vlčnova, cimbálová muzika Čardáš z Bojkovic a Drahomíra Galušková. V případě nepříznivého počasí se přesune do Klubu sportu a kultury Vlčnov.

Memoriál Emila Zátopka má cíl ve skanzenu

Kdy: sobota 19. září od 11 hodin

Kde: Kopřivnice, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Potřinácté se letos vydají sportovci na trasu závodu Běh rodným krajem Emila Zátopka. Podnik, jenž je součástí Českého běžeckého poháru a Moravskoslezského běžeckého poháru, startuje v sobotu v 11 hodin za přítomnosti Dany Zátopkové v Kopřivnici před Technickým muzeem Tatra.

Odtud se běžci vydají na 22,3 kilometru dlouhou trať, která má cíl v Rožnově pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Dřevěném městečku. Právě Valašský Slavín, součást Dřevěného městečka, je totiž místem posledního odpočinku olympionika Emila Zátopka.

První závodníci začnou do skanzenu dobíhat po poledni. Ve 14 hodin se uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů v amfiteátru v Dřevěném městečku. Poté zde vystoupí kapela Z Horní Dolní a dál na jih.

V Malenovicích přivítají babí léto

Kdy: sobota 19. září od 13 do 22 hodin

Kde: hrad Malenovice

Muzeum jihovýchodní Moravy zve na Vítání babího léta na hradě Malenovice. Uskuteční se už zítra, kdy jsou od 13 do 17 hodin připraveny dílny pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci vyrobit bylinné masti. Začíná se vždy ve 13, 14, 15 a 16 hodin. Od 18 do 22 hodin se mohou zájemci zúčastnit večerních prohlídek s programem. V nabídce je například volná prohlídka interiérů hradu a expozic s ukázkami historického tance.

Bonus tip: Fryštácké kulturní léto

Region Fryštácké kulturní léto nabídne navštěvníkům zítra od 16 hodin koncert komorního orchestru v Holešově v kostele svatého Mikuláše. Zaznějí skladby E. Griega, G. Pucciniho, F. Kramáře, A. Vivaldiho a A. Dvořáka. Dalším tipem je akce příští pátek v Městské knihovně Fryšták. Od 17.30 hodin se návštěvníci setkají s povídkami Williama Sarroyana z knihy Léto na krásném bílém koni. Číst bude František Odstrčil, na harfu jej doprovodí Lucie Fajkusová a na flétnu Jana Obdržálková. Následující den je na programu posezení u cimbálu a nad stránkami kronik Fryštáku a Vítové. Koná se v 17 hodin v kulturním středisku na Vítové. (poh)