Vítejte ve zlínském firmě Tescoma, která vyrábí nejrůznější potřeby do domácnosti. Včera do svých prostor pozvala novináře, aby jim představila novou skladovací halu.

Ředitel třímá v ruce přístroj, který připomíná obyčejný vysoušeč vlasů. Na první pohled byste ho od fénu nejspíš nerozeznali. Každý výrobek firma pečlivě kontroluje.

„Tady v chemické laboratoři zjišťujeme, zda naše nerezové hrnce obsahují dostatečné procento nerezové oceli. A nezrezaví ani po opakovaném mytí," vysvětluje Ladislav Vaculík a přikládá jeden z nerezových hrníčků k fénu.

Během několika sekund se na digitálním ukazateli přístroje objeví číselná hodnota, která udává ryzost kovu.

Je to jasné, hrníček je opravdu z nerezu. Kromě chemické laboratoře mají ve firmě ještě fyzikální laboratoř, kde odolnost svých produktů testují mechanicky.

Poslední zkušební pracoviště je zařízené jako klasická kuchyň. Zaměstnanci firmy zde výrobky zkoušejí používat v praxi. Zjišťují tak, zda jsou skutečně funkční a spotřebitelé s jejich využitím nebudou mít žádné potíže.

„Naši zaměstnanci si tuto fázi kontroly opravdu užívají. Když jsme například testovali nože na porcování masa, museli jsme nakoupit asi dvě kila libového hovězího," usmívá se Ladislav Vaculík a vzápětí dodává, že někteří pracovníci si v té době odhlašovali obědy.

Pochopitelně některé výrobky mají zákazníci raději než jiné. Hitem těchto Vánoc prý budou vykrajovací formy na pečení a zdobičky cukroví.

„Nabízíme zákazníkům speciální produkt, jaký nemá žádná jiná firma u nás. Podle pečicí formy si mohou vytvořit třeba hvězdu z perníku a nazdobit si ji podle vlastních představ," přibližuje vánoční sortiment Jana Valková z marketingového oddělení firmy.

Pečicí formy Tescoma prodává i s recepty a podrobným návodem. V příbalovém letáku jsou prý i návrhy na zdobení.

„Je to opravdu jednoduché. Perníkovou hvězdu zvládne vyrobit i má dvanáctiletá dcera," svěřuje se Ladislav Vaculík.

Pečicí formu v různých variacích nabízeli už loni.

Mezi zákazníky o ni ale byl obrovský zájem, takže jim formy asi 5. prosince došly. Nezbylo nic jiného, než se narychlo pustit do výroby další.

Zlínské Tescomě se očividně daří.

„Dosavadní prostory nám už nestačí. V pondělí zprovozníme novou skladovou halu, která se nachází v areálu firmy," informuje Ivan Škalda, ředitel logistiky.

Dosud se jim prý do skladu vešlo třicet tisíc palet se zbožím. Díky nové hale se zvýší kapacita zásobovacích prostor o dvacet tisíc palet. Nová skladovací hala je vysoká devatenáct metrů. Její rozloha je 111 a 87 metrů.

„Dnes máme 291 zaměstnanců. V následujících několika měsících přijmeme několik dalších pracovníků, abychom pokryli obsluhu skladu. V horizontu příštích pěti let plánujeme rozšiřovat výrobu a nabírat další lidi," objasňuje Ivan Škalda budoucí vývoj Tescomy.