Sama je členkou volební komise asi popáté, v jejím čele stála zhruba dvakrát. I ve srovnání s předchozími volbami do Evropského parlamentu je podle ní páteční návštěva prozatím nižší.

To víte, je pěkně a blíží se bouřky, lidé schovávají seno a přijdou až večer či zítra ráno," odůvodnila vzápětí prozatímní nízkou účast. Krátce poté vchází sedmý volič.

„Chodím pravidelně na každé volby, snad jsem ještě žádné nevynechal, takže jsem samozřejmě musel přijít i dnes," konstatoval krátce po vhození svého hlasu do volební urny Libor Maňas. Stejně jako on by se podle sdělených informací přímo do volební místnosti měli dostavit všichni z oprávněných voličů.

„Zatím nás do tohoto momentu nikdo nepožádal o návštěvu u něj doma, nicméně minimálně u dvou lidí to ještě očekáváme," konstatovala Zdenka Hrubá.

Obec Hostětín patří mezi nejmenší obce Uherskohradišťska i celého Zlínského kraje. Leží v podhůří Bílých Karpat v údolí potoka Kolelač a má přibližně 240 obyvatel. Do širšího povědomí vešla především kvůli realizaci velkého množství projektů, využívajících místní zdroje a technologie šetrné k životnímu prostředí.

V posledních letech uskutečnila s podporou Zlínského kraje několik projektů, a to i přes to, že kvůli své velikosti nemůže žádat přímo o dotace z evropských peněz.

Kolem 800 tisíc obdržela na opravu obecní výtopny, podobnou částku dostala na rekonstrukci klubovny, 650 tisíc jí napomohlo k opravě a zateplení obecního úřadu, kolem 200 tisíc získala na rekonstrukci chodníků či částku 150 tisíc na zakoupení hasičského auta.

„Rádi bychom ještě opravili další obecní chodníky za částku 400 tisíc a zastřešili výletiště s náklady kolem jednoho milionu," prozradil další ze záměrů Robert Janota.