Otec jedné ze zahynuvších dívek při rally v Lopeníku nedává obviněnému traťovému komisaři smrt dcery za vinu. Petru Pláškovi pomohly i výpovědi svědků, které soud ve středu vyslýchal

V soudní síni přihlíželi líčení také rodiče Karoliny Rolincové, jedné z obětí nehody.

„Tento kluk mi dítě nezabil. Zabil jej řidič vozidla," nechal se o přestávce mezi jednáními na adresu obžalovaného mladíka slyšet otec zesnulé dívky.

Před soudem vypovídalo i několik dobrovolníků, kteří se kritického dne soutěže účastnili jako traťoví komisaři. Jejich výpovědi vyznívaly ve prospěch dvaadvacetiletého Petra Pláška, který svou vinu popírá.

Proškolení před závody prý bylo chaotické a nedostatečné.

„Začít mělo v deset hodin, jenže školitelé krátce předtím řešili problém na trati s nějakými Maďary, takže se dostavili až o tři čtvrtě hodiny později. Pak to bylo hodně uspěchané, protože asi ve dvanáct hodin jsme už museli být na svých stanovištích. Oproti instruktáži, kterou jsem absolvoval o týden dříve v Uherském Brodě, se to ani nedalo nazvat školením," uvedl před soudem Richard Jurásek.

„V Brodě bylo asi dvouhodinové i s promítáním videí," potvrdil rozdílnou úroveň školení, které probíhalo týden před závody v Uherském Brodě a těsně před startem v Březové, i další z traťových komisařů Patrik Janků.

A obžalovaný Petr Plášek, kterému hrozí až šest let vězení, absolvoval právě jen druhou instruktáž, jelikož byl mezi komisaře dosazený na poslední chvíli jako náhradník.

Korunu všemu nasadil další ze svědků. „Byl jsem jen náhradník, neúčastnil jsem se žádného školení. Ale řekli mi, že to není problém, takže jsem na stanoviště nakonec nastoupil," konstatoval Jindřich Vítek.

Ačkoliv pozdější oběti nehody nepatřily mezi samotné pořadatele, o tento post se údajně některé z nich ucházely a zúčastnily se také zmíněné instruktáže na Březové.

„Vzpomínám si, že jsem na tom školení viděl obžalovaného i ty tři starší holky, které nakonec při nehodě zahynuly," sdělil předsedovi senátu Jiřímu Přibylovi Richard Jurásek, jehož slova poté potvrdilo další svědectví.

„Holky měly původně také dělat traťové komisařky, ale nakonec k tomu nedošlo, protože tuším neměly kredit v mobilu a nemohly by se tak v případě potřeby ze stanoviště dovolat," konstatoval svědek Jiří Troják.

Stejně jako předchozího dne soudce Jiří Přibyl nechával svědky především objasňovat nejasnosti ohledně vyhrazených míst pro diváky.

„Bylo nám řečeno, že místa pro diváky budou vyhrazena páskami a cedulemi a diváci samotní budou stát za těmi páskami," sdělil další ze svědků Jakub Provodovský.

Obžalovaný sám přitom předchozího dne při líčení uvedl, že na jeho stanovišti žádné pásky nebyly a pořadatelé údajně nějaké přidávali až dodatečně po nehodě, ještě před příjezdem policistů.

Soudní líčení pokračuje ve čtvrtek výslechy posledních svědků, rozsudek však ještě nepadne.