Finále hokejové extraligy je výjimečné i pro pracovníky České televize. Téměř padesátka techniků, kameramanů, zvukařů, komentátorů a dalších pracovníků České televize se stará, aby si finále mohli užít i fanoušci, kteří neměli to štěstí a nesehnali lístky. 

Není ještě ani poledne, do začátku utkání zbývá víc než šest hodin a u zimního stadionu už začíná být živo. Přijíždějí první vozy České televize. Vozy České televizeOrganizační stránku přenosů ze Zlína zajišťuje brněnské studio sportu. Moderátoři, komentátoři i režie však přijíždí do Zlína až kolem čtvrté hodiny. V okamžiku kdy technici začínají natahovat kabely, vyjíždí „Robert Záruba a spol." z Prahy. Je tu první problém. Od minulého přenosu se ztratila část kabelů. „Komuto tady zas vadilo," láteří jeden z techniků a připravuje na ustřižené kabely nové koncovky.

 „To udělali bezdomovci. Nevím, na co jim to bylo, však z takového množství nemohli nic vytěžit," prozrazuje technikům údržbář stadionu.

„Jsou jich tu mraky, po zápase chodí dopíjet piva a dojídat brambůrky," dodává. Šestice techniků z hlavního přenosového vozu mezitím roztahá po zimním stadionu asi kilometr kabelů a desítku kamer.

Kamery ČT„To je více než obvykle. Normálně jich míváme tak sedm nebo osm, ale dnes budou i dvě speciální, robotické. Ty neovládá kameraman namístě, ale ovládájí se z přenosového vozu pomocí joysticku," vysvětluje technik. 

Tyto kamery budou na střídačkách. Mezitím přijíždí i šéfredaktor brněnského studia sportu Jaroslav Kříž. Organizuje veškerou technickou přípravu.

„Až přijedou komentátoři, musí být vše už připravené a odzkoušené. Dnes tady navíc poprvé během play off bude i studio, včetně elektronické tužky. Tu přijedou připravit dva odborníci," říká. 

V prostorách stadionu se pohybuje i jeho ředitel David Navrátil. Je připravený pracovníkům České televize pomoci s technickými dotazy. Dohlíží však také, aby neutrpěl ani zlínský fanoušek. 

„Během hokeje se musí světla u studia sundávat, lidé by měli špatný výhled," nechává vzkázat osvětlovačům.  „Kdyby se jim nechtělo, tak řekněte, že je tu zlý ředitel," usmívá se.

Začínají ožívat i ostatní prostory stadionu. Naváží se pivo a brambůrky, doplňují automaty na kávu a chystá se i pódium pro reklamní škodovku. Pro ni navíc musejí dělníci připravit rampu, aby se vůbec mohla dostat přes terasovité hlediště.

„Třeba v Brně přijíždí zase z ledu. S autem však nemá Česká televize nic společného. To je věc reklamního partnera," vysvětluje šéfredaktor.

Osvětlil také časté dotazy zlínských fanoušků: Jak to, že jsou hostující fandové v televizi vždy slyšet lépe než domácí? „Je to jednoduché, všechny čtyři mikrofony jsou umístěny na plexiskle. Jenže zatímco kotel hostů je od mikrofonu pár metrů, domácí jádro už je podstatně dál," vysvětlil Kříž. 

Mezitím probíhá u mantinelu malá porada v terénu. „Kde uděláme ten živý vstup? Mělo se to dělat tu, ale tady jsou plzeňští fandové tak je obava, aby nedělali bugr," říká Josef Kvasnička, zlínský redaktor České televize. Ten připravuje pro televizi dva živé vstupy pro Události v regionech.

Jeden se plánuje v půl čtvrté z radnice a druhý krátce po šesté přímo ze zimního stadionu. Ten uvidí diváci odpoledních událostí. Kvůli dvěma krátkým vstupům přijely do Zlína i speciální satelitní vozy.

 „Používáme je, když je něco potřeba rychle natočit. U nehod nebo třeba u soudů se hodně používají," říká Kvasnička.

Z Prahy se mezitím blíží tým expertů. Josefa Kvasničku doplní ještě redaktorka Hanka Ježková, ta bude zpovídat plzeňské hráče. Komentovat přenosy budou Jiří Hölzer a hokejový mistr světa David Moravec.

„Jak kdo bude nasazený, na jakou funkci či zápas, je plně v kompetenci Roberta Záruby," ví Kříž.

necelé padesátky pracovníků České televize jich hned 27 zůstalo ve Zlíně přes noc. Ne všichni pracovníci jsou však zaměstnanci televize. Střihači a režiséři přenosu jsou najatí externisté. „Lidí, kteří umí dobře stříhat či režírovat sportovní přenosy, je hrozně málo," dodávájí televizáci.

Ač mohlo pobíhání televizních pracovníků působit pro neznalého chaoticky, každý věděl, co má dělat. Případné komplikace tak nikoho nepřekvapily. Dobře sehraný tým technických pracovníků, redaktorů amoderátorů je tak zárukou, že se budou u hokejového finále bavit stovky tisíc diváků.

Robert Záruba a Martin Hosták seděli přímo u ledu

Komentátor Josef Záruba/ROZHOVOR/ Poprvé během play off se nevysílá pořad Buly z pražského studia, ale živě ze zlínského stadionu. Přímo u ledu tak při úterním živém vysílání seděli šéf komentátor České televize Robert Záruba a hokejový expert, bývalý reprezentant Martin Hosták. Ten pro Zlínský deník prozradil své dojmy z letošního play off. 

Při finále sedíte s kolegou přímo u ledu v blízkém kontaktu s diváky. Neobáváte se toho trochu?

Ne, naopak se na to těším. Ani na svých klasických komentátorských místech nejsme daleko od diváků. Je ale pravda, že někdy si někteří diváci myslí, že za dění na ledě můžeme zkrátka my a dají nám to pocítit.

Bývá to někdy emotivní?

Zrovna tady ve Zlíně nás při jedné ze sérií se Spartou málem inzultovali, ale emoce k play off patří. (Úsměv.)

Co čekáte od finále? Těšíte se na něj více než na „obyčejné" zápasy základní části?

Finále prožívám. Čekám parádní hokejovou bitvu. I kdyby to neměl být hezký hokej, budou to hezké zápasy. Ve finále se hraje na doraz, nic se nevypouští. Diváci se mají rozhodně na co těšit.

Co je na komentování nejtěžší?

Někdy jak se mění různě během let pravidla, ne se vším můžu jako bývalý hráč souhlasit. Občas míváme na některé věci jiný názor a je těžší to pak hodnotit nějak nezaujatě. (fab)

Rituál komentátora Aleše Procházky: „Nejdřív si dám klobásu"

Komentátor Aleš Procházka

 Aleš Procházka: "Občas bych i chtěl říci něco zajímavého, ale když mi z režie hlásí, že mám 30 sekund, tak se stihnou říct sotva góly" Foto: DENÍK/Lukáš Fabián

Díky Českému rozhlasu si finále nemusí nechat ujít ani fanoušci na cestách. Do svého pořadu S mi­krofonem za hokejem připravil rozhlas živé vysílání celé jedné třetiny a další živé vstupy do zpravodajských pořadů. 

Finálovou sérii spolu budou komentovat stálý zlínský komentátor Tomáš Perutka, kterého na finále posílil zkušený rozhlasový matador Aleš Procházka, hokejovým přenosům se věnuje už od roku 1976. Co takový zkušený matador udělá jako první, když přijede na zimní stadion?

„Dám si klobásku," usmívá se nad svým rituálem Procházka. K práci nepotřebuje speciální přípravu, za ta léta má v hlavě stovky perliček a kuriozit. Navíc v běžném vysílacím modelu pořadu S mikrofonem za hokejem není na žádné kuriozity čas. 

„Občas bych i chtěl říct něco zajímavého, ale když mi z režie hlásí, že mám třicet sekund, tak se stihnou říct sotva góly. To si pak připadám trochu  nevytížený a říkám si, že by to zvládl kdekdo," krčí rameny moderátor.

Ve svých letech má rád klid, a tak jezdí na zápasy v dostatečném předstihu. V případě finále to byly dvě hodiny.

 „Normálně stačí tak hodina. Jsou ale kolegové, kteří přijíždějí v průběhu druhé třetiny. Na to já nemám nervy," přiznal moderátor. Během roku většinou jezdí po Čechách. S kolegy točí osm českých klubů.

„Ve Zlíně jsem dlouho nebyl, tak jsem si alespoň zase prošel město," přiznává. Ačkoli dnešní technika nabízí stále více možností, jak hokej sledovat, živé rádiové přenosy si stále zachovávají své kouzlo.

LUKÁŠ FABIÁN