Jak akce dopadla loni? V prodeji byly čtyři tisíce vstupenek. Stačilo pár dnů a všechny byly pryč. „To by byl hřích, kdybychom to nezopakovali," řekli si v divadle a pustili se do dalšího ročníku. „Vsadili jsme na tituly, které se nám osvědčily loni, a doplnili jsme je o naše nové hity. Díky tomu se tak diváci mohou těšit na komedie Jak důležité je ho mít… i na Popel a pálenku s Květou Fialovou. Premiéra druhé jmenované inscenace se konala v polovině dubna a zájem diváků je takový, že nestačíme přidávat reprízy," vyjmenovává ředitel a zároveň i režisér obou jmenovaných inscenací Igor Stránský.

Čím si ten obrovský zájem vysvětluje? „Jsem přesvědčený, že je to tou vlídnou a vstřícnou atmosférou, která u nás v divadle vládne," říká ředitel a dodává, že nutností je i vysoká profesionalita a kvalita jednotlivých titulů. Zapravdu mu dávají fakta u všech připravovaných her. Donaha! se pyšní prestižní Cenou Thálie, muzikál Cikáni jdou do nebe má titul nejoblíbenější inscenace a nominaci na Thálii, Kdyby tisíc klarinetů je Inscenací roku 2012 a Rychlé šípy mají trofejí bezpočet. 

Tři otázky pro ředitele divadla Igora Stránského

Ředitel a režisér Slováckého divadla Igor Stránský. Pane řediteli, proč jste se rozhodli i letos zorganizovat Finální smršť, tedy přehlídku vašich nejúspěšnějších titulů?

Začal bych možná trochu obšírněji. Předloni jsme si nechali zpracovat velký průzkum, který nám velmi usnadnil vyznat se v diváckých přáních, v tom, co se jim nelíbí, i v tom, co je pro ně důležité. Z tohoto průzkumu nám jednoznačně vyšlo, že diváci jsou spokojeni s atmosférou divadla, s kvalitním souborem, s doprovodnými akcemi, s komunikací, ale jediná věc jim vadí nedostatek vstupenek na naše představení. Přemýšleli jsme tedy, jak to udělat, abychom alespoň jednou za rok uspokojili v jediném týdnu co nejvíc diváků, a tak vznikla Finální smršť.

Vím, že pravidelně sedáváte ve vaší lóži a sledujete každé představení. Jaké máte pocity v závěru, kdy diváci tleskají vestoje a nechtějí herce vůbec pustit z jeviště?

Jsem na své herce hrdý a tak trochu si tu slávu užívám v zákulisí s nimi.

Do konce letošní divadelní sezony vám zbývají dva měsíce. Jaké budou?

Plné práce. Jsme uprostřed zkoušení bláznivé komedie Nájemníci, ta se divákům představí na začátku června. Také nabírají na obrátkách přípravy nového muzikálu Dobře placená procházka, ten uvedeme po prázdninách. Věřte mi, že ze všech sil pracujeme na tom, aby bylo více než osm tisíc našich předplatitelů spokojeno.

Program smršti 2013

Středa 26. června v 19.00: Jak důležité je ho mít…

Někteří tu hru znají z povedeného televizního zpracování, jiní na ní byli v některém z divadel každopádně nesmrtelná komedie Oscara Wildea Jak důležité je ho mít… patří k jistotám, které vždycky rozesmějí. Ve Slováckém divadle se hrála přes rok s Jiřím Hejcmanem, Klárou Vojtkovou, Janem Horákem a Andreou Nakládalovou v hlavních rolích v režii Igora Stránského. Na konci června ji čeká 37. a zároveň poslední repríza.

Čtvrtek 27. června v 19.00:  Kdyby tisíc klarinetů

Velký hit uherskohradišťského divadla měl premiéru loni na jaře a stále patří k tomu nejžádanějšímu, co slovácká scéna nabízí. Slavné hity divadla Semafor za doprovodu živé kapely přímo na jevišti zvedají diváky ze sedadel stejně jako neuvěřitelné stepařské výkony všech herců. Režisérem je Igor Stránský.

Pátek 28. června v 19.00: Donaha!

Veleúspěšný hit vypráví o šestici ocelářů, které tíživá životní situace dovede až k neuvěřitelnému nápadu nastudovat striptérské číslo a tolik potřebné peníze jím vydělat. Jak se to povede? Na jedničku. Muzikál režiséra Radka Balaše se pyšní Cenou Thálie pro představitele hlavní role Tomáše Šulaje a má za sebou přes sto vyprodaných repríz. Dne 28. června bude uveden naposledy.

Sobota 29. června v 19.00: Popel a pálenka

Novinka o svérázné vdově, která na pohřbu manžela ukradne jeho urnu a doma se ještě stačí vypořádat s chamtivým příbuzenstvem, jež ji chce připravit o její majetek. Herecký koncert legendární Květy Fialové je doprovázen potlesky vestoje. Slovácké divadlo je jediným divadlem na Moravě, které jedinečnou komedii uvádí. Jejím režisérem je Igor Stránský.

Neděle 30. června v 19.00 Cikáni jdou do nebe

Rok se muzikál režiséra Radka Balaše nehrál, diváci však na něj nezapomněli. Silný příběh zloděje koní Zobara a jeho vášnivé lásky k tajemné cikánce Radě publikum fascinuje strhujícími melodiemi. Závěrečná děkovačka jako by pak nebrala konce. Mnoho diváků přiznává, že měla sto chutí vyskočit za herci na jeviště a tancovat s nimi. Poslední červnový den čeká muzikál jubilejní 50. repríza.

Pondělí 1. července, úterý 2. července ve 20.30: Rychlé šípy

Mirek Dušín a jeho kamarádi baví publikum už od roku 2000. I přes více než 380 repríz je komedie Roberta Bellana neustále vyprodaná a sehnat na ni vstupenky bývá nadlidský výkon. Hrát se bude i na začátku letošních prázdnin, a to pod širým nebem v Amfíku Bukovina v Popovicích. (kaj)