Jedenáctý obviněný Jan Vondráček kvůli vážnému zdravotnímu stavu bude projednáván samostatně. Obžalovaní Jaroslav Pešek, Petr Bartoš, Karel Pančocha, Roman Sedláček, Michal Šurmánek, Tomáš Vaculín, Radek Vanďurka, Michal Zalubil, Tomáš Volf a Petra Veselá, ti všichni čelí obžalobě ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Za to jim v případě prokázání viny hrozí až osmnáctiletý trest odnětí svobody, pouze Tomáši Volfovi hrozí maximální desetiletý trest vězení. Podle státního zástupce Martina Malůše se všichni až na Volfa podíleli na výrobě a distribuci pervitinu a marihuany, jediný Volf je viněn „jen" za marihuanu.

„Dle znaleckého výpočtu, na základě odebraných chemikálií vycházíme z toho, že skupina mohla vyrobit až 38 kilogramů pervitinu, za který mohli utržit více jak 40 milionů korun," informoval v úterý státní zástupce marrtin Malůš.

Co se podle něj týká výroby marihuany, kriminalisté zajistili téměř 25 kilogramů sušené rostlinné hmoty toxikomanicky zneužitelné.

Jako první u hlavního líčení ve Zlíně vypovídal obžalovaný Jaroslav Pešek z Polešovic na Uherskohradišťsku. Právě on je viněn, že stál v čele celé skupiny.

„V obžalobě je této skupině kladeno za vinu, že byla organizovaná. Tuto řídila osoba, která v podstatě rozdělovala role ve vztahu k výrobcům pervitinu, distributorům a současně osobám, které byly zodpovědné za obstarávání lékových přípravků, které jsou nutné pro výrobu pervitinu," popsal strukturu organizace Malůš.

Jak se hlavní obžalovaný Pešek u soudu vyjádřil, rozhodně prý nebyl u výroby téměř 40 kilogramů pervitinu. Podle něj klíčoví svědci měnili v přípravném řízení výpověď.

„Ze svědeckých výpovědí vybral státní zástupce tu nejhorší a tu použil v obžalobě i když tvrdil, že použije vždycky jen tu co je v jeho prospěch," kritizoval také na adresu státního zástupce obhájce Jaroslava Peška Petr Novák.

„Bylo prokázáno, že v době kdy probíhaly nákupy prostředků a materiálu na výrobu pervitinu nebo část těch nákupů, byl klient ve výkonu trestu, takže to asi nemohl kupovat on. Klient se přiznává k výrobě jen necelého kilogramu pervitinu," tvrdil Peškův obhájce.

Podle obžaloby skupina vyrobila a rozdistribuovala od roku 2011 do roku 2014 nejméně 38 kilogramů pervitinu, za což mohli obvinění utržit přes 40 milionů korun. Působili na území Zlínského a Jihomoravského kraje a Hlavního města Prahy.

Jak uvedl státní zástupce, organizovanou skupinu řídil třicetiletý Jaroslav Pešek z Uherskohradiš­ťska. Původně měl pervitin vyrábět sám a to již od roku 2011, postupně však pro své „podnikání" najímal další osoby.

Drogy pak měli vyrábět dva muži a to v rodinném domku v Polešovicích na Uherskohradišťsku, jenž měl být využíván pouze pro tento účel. Tam drogu vařili v závislosti na dodávkách léků a dalších chemikálií prakticky nepřetržitě. Dokonce se zde obžalovaní střídali ve směnách.

„Vypadalo to tam jako na výrobní lince, řada lidí se zde střídala na směnách. Drogu tam vyráběli opravdu ve velkém," přiblížil krátce po rozprášení gangu vedoucí odboru obecné kriminality Pavel Trnka. Hlavní líčení pokračuje ve středu.