Rodinní příslušníci, přátelé i příznivci významného valašského autora se shromáždili v obřadní síni u kostela svatého Václava v Brumově-Bylnici. Ve městečku, kde se Ludvík Vaculík před 88 lety narodil. U rakve spisovatele drželi čestnou stráž muži v krojích.

Posledního rozloučení s Ludvíkem Vaculíkem se zúčastnili také někteří jeho literární kolegové, například spisovatelé Pavel Kohout či Ivan Klíma. Smuteční věnce zaslala řada významných osobností veřejného života, včetně prezidenta České republiky Miloše Zemana.

Ludvík Vaculík se narodil v Brumově-Bylnici 23. července 1926 jako syn tesaře. Za druhé světové války absolvoval dvouletý pracovní kurz u firmy Baťa ve Zlíně, kde také až do roku 1946 pracoval.

Po maturitě na obchodní akademii odešel do Prahy, kde v roce 1950 absolvoval na Vysoké škole politické a sociální. Vystřídal několik profesí, ať už dělnických, vychovatelských nebo redaktorských. V letech 1945 až 1968 byl členem KSČ.

Literární dráhu zahájil v roce 1953 jako redaktor v oddělení politické literatury v nakladatelství Rudé právo, kde působil do roku 1957, později v týdeníku Beseda venkovské rodiny a od roku 1959 ve vysílání pro mládež v Československém rozhlase.

Roku 1965 nastoupil do redakce Literárních novin a zůstal zde až do jejich zákazu v roce 1969. Za své odvážné výroky a kritické vystoupení na IV. sjezdu čs. spisovatelů v červnu 1967 byl vyloučen z KSČ.

V roce 1968 sepsal manifest Dva tisíce slov, který později komunisté označili za kontrarevoluční. Po osmašedesátém měl Vaculík zakázánu jakoukoliv publikační činnost. Přesto založil samizdatovou edici Petlice a věnoval se vydávání zakázaných autorů. Byl také signatářem Charty 77.

Jako prozaik se proslavil zejména svými romány Sekyra, Morčata, Český snář či Jak se dělá chlapec. Je uznávaným autorem celé řady fejetonů, v nichž po svém navázal na českou fejetonistickou tradici. V roce 1996 získal Řád T. G. Masaryka a v roce 2008 dostal Státní cenu za literaturu.

Ludvík Vaculík zemřel v nedožitých 89 letech v sobotu 6. června 2015. Veřejnost se s autorem rozloučila v sobotu 13. června od 10 hodin v obřadní síni vedle kostela v Brumově-Bylnici, kde se poté konala mše.

Zádušní mši v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí v Praze bude sloužit v neděli 14. června od 20 hodin i katolický kněz Tomáš Halík.