„Nejdříve jsme se s tímto problémem potýkali především v centru města, proto jsme tam před lety tyto praktiky zakázali. Postupně se nám však začali ozývat lidé z okrajových částí města, jako je Jarošov, sídliště Východ či Štěpnice, že nachází za svými stěrači reklamu také. Proto jsme zákaz nyní rozšířili na celé území města," informoval o novince tajemník uherskohradišťské radnice Josef Botek.

Reklamní letáček stejně skončí odhozený na silnici

Reklama za stěrači vozidel dle jeho vyjádření s sebou nesla hned několik negativních jevů. Mimo to, že je spousta řidičů kvůli letákům za stěrači aut nazlobených, docházelo často také k poškozování stěračů, letáky v zimě na skle totiž namrzaly či v neposlední řadě řidiči takovou reklamu prostě jen vyhodili na zem vedle vozu, čímž docházelo ke znečišťování ulic. Oslovení obyvatelé Uherského Hradiště tento represivní krok vítají.

„Už se mi stalo, že mi takový reklamní leták na vozidle zmokl a já jsem potom musela pracně seškrabávat z čelního skla zbytky přilepeného papíru," postěžovala si hradišťská řidička Kateřina Procházková.

Za stěrač nesmí žádná tiskovina

A ani zdaleka není jediná, kdo se s tímto nešvarem potýká. „Za loňský rok jsme obdrželi v souvislosti s těmito přestupky zhruba kolem deseti oznámení, je neřešíme na místě, ale postupujeme je správnímu orgánu," prozradil Slováckému deníku velitel městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík.

Úředníci na uherskohradišťské radnici navíc zákaz od těchto dnů rozšiřují na daleko širší škálu tiskovin.

„Někdy jsme zavolali do firmy, abychom ji upozornili na porušování zákazu a ta nám sdělila, že za stěrače nedávala letáky, ale vizitky. Z těchto důvodů jsme zákaz rozšířili také o další typy tištěných médií," dodal Josef Botek.

Sankce může dosáhnout až na 30 tisíc korun

Druhé největší město okresu Uherský Brod, oproti tomu podobné opatření prozatím nemá. „Zákaz umisťování letáků za stěrače u nás neplatí. Tento problém jsme řešili před lety, ale v souvislosti s umisťováním nevhodné reklamy. Nevhodná reklama byla nakonec ošetřena vyhláškou, ale konkrétně auta v ní uvedena nejsou," vysvětlila za uherskobrodskou radnici tamější mluvčí Elen Sladká.

V Uherském Hradišti se zákaz vkládání letáků za stěrače automobilů vztahoval od roku 2011 na historické centrum města. Jelikož se však tyto praktiky přesunuly do okrajových částí města, radnice v uplynulých dnech rozhodla o rozšíření zákazu na celé území města. Zákaz úředníci nově rozšířili z letáků také na nejrůznější typy vizitek, katalogů a jiných tištěných médií. Za porušení tohoto nařízení se může pokuta ve správním řízení vyšplhat až na 30 tisíc korun.