Vždyť týden před jeho nástupem ke krajské zlínské policii vybuchl 16. října první sklad v muničním areálu ve Vrběticích. Další exploze následovala 3. prosince 2014. Jaromír Tkadleček má nad dodnes trvajícím zásahem velení. Ke starostem krajské policie přibyla i tragická střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě v únoru loňského roku, kde zemřelo celkem devět lidí. Jak prozradil Jaromír Tkadleček v rozhovoru pro Deník, policisty v kraji mimo jiné zaměstnává i uprchlická vlna, zhoršující se smrtelné statistiky nehodovosti či nárůst drogové kriminality.

Jak hodnotíte rok ve funkci ředitele krajské policie Zlínského kraje?

Určitě je to doba, kdy člověk může objektivně začít bilancovat. Musím říct, že to byl můj nejrychlejší rok. Jak z hlediska pracovního, tak v životě a lhal bych, kdybych řekl, že nebyl nejnáročnější. Chvílemi byl tak zajímavý a v uvozovkách „divoký", že bych si přál, kdyby byl mnohem klidnější. Asi lze očekávat, že ve vrcholné pozici člověk moc klidu nezažije, ale přece jen si myslím, že Zlínský kraj byl v uplynulém roce zkoušený hodně a zcela zásadně.

Byl jste ve funkci krajského policejního ředitele krátce, když došlo k výbuchům ve vrbětických muničních skladech, kde o život přišli dva lidé. Navíc v únoru 2015 došlo ke střelbě v Uherském Brodě, při které zahynulo osm lidí. Jak se s odstupem času díváte na obě události, jaký měly vliv na krajskou policii?

Logicky jste odvodila dva největší problémy. Ten vrbětický je dlouhodobý, řešíme jej déle než rok a je na 99 procent jisté, že jej budeme řešit i celý příští rok, akorát v jiných fázích, ať už to bude v režimu záchranných, nebo likvidačních prací. Říkám zcela zřetelně, že nás to nejen zatěžovalo, ale i v současné době nás to zcela neuvěřitelně zatěžuje a ještě zatěžovat bude. Navíc vzhledem k tomu, že dle stávajícího nařízení vlády nás opustí k 31. 1. 2016 odvolaní vojáci, tak v současné době právě kvůli tomu vyhodnocujeme různé varianty. Musím také zdůraznit, že v dějinách IZS není v Evropě obdoby, kde něco takového zažili.

Co se týká druhé události – střelby v Brodě, tak ta byla nesmírně smutná a tragická. Byla krátkodobá, ale šoková a troufám si tvrdit, že poznamenala činnost policie a poznamená ji na další období. Je tedy jasné, že žádného policistu a občana taková tragická událost jako tato nemůže nechat klidným. I na našich policistech se to muselo odrazit. Ať už v profesionální rovině, kdy bohužel je jasné, že se s takovými případy už setkáváme a setkávat budeme, a také v rovině lidské. Asi se shodneme na tom, že stát na místě v uvozovkách „masového hrobu" není jednoduché. Mimochodem policisté, kteří to tam ohledávali, v těchto podmínkách pracovali osmnáct hodin, takže se povedlo z hlediska trestně právního dodělat při ohledání místa činu vše, co museli.

Nechyběli policisté (ne vlastní vinou) krajského ředitelství ale právě kvůli Vrběticím v ulicích?

Co se týká Vrbětic, tak v současné době je aktuální varianta výstavby plotu a zabezpečovacích zařízení a postupný odchod Armády ČR z lokality. Je však třeba říci, že nám armáda hodně pomáhá, jelikož disponuje technikou, kterou policie ve výzbroji vůbec nemá ani ji neumí obsluhovat. Musím s odstupem tohoto jednoho roku říci, že nás to stálo hrozně moc a bylo by ode mne neseriózní, kdybych řekl, že nám ti policisté v ulicích kvůli Vrběticím, ale i dalším faktorům nechyběli. Pro tak malé krajské ředitelství, jako je Zlín, je počet desítek policistů, které denně nasazujeme do tohoto opatření, nenahraditelný a ti lidé chybí.

Které další faktory ovlivňují a omezují počty policistů, co například migrační vlna, nevyhýbá se i našemu kraji? Musí řešit tyto problémy i naši krajští policisté?

Co se týče dalších faktorů, které negativně ovlivňují počet policistů ve Zlínském kraji, je to, co ovlivňuje i policisty v celé České republice. A to je problematika ilegální migrace a teroristického ohrožení a s tím, řekněme, zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě. Přestože jsme kraj, který je z geografického hlediska dobře „schovaný" uprostřed jiných krajů a máme to štěstí, že ten hlavní problém zachytává například pro nás Brno na hranicích s Rakouskem, tak je přirozené, že jak oni nám pomáhají ve Vrběticích, tak my musíme pomáhat našim kolegům v této problematice. Takže si troufám říci, že byly dny i týdny, možná i měsíce, kdy pokud bych spočítal policisty, kteří byli dennodenně nasazeni ve Vrběticích, policisty, které jsme nasazovali na migraci nebo hlídání zařízení pro uprchlíky a tak dále, tak skutečně se to bez problémů blíží 50–70, ale i třeba 80 lidem denně a to prostě jednoznačně chybět musí.

Při svém nástupu jste říkal, že chcete více represe za špatné chování řidičů. Projevilo se to na krajských silnicích?

Loňský rok, co se týká nehodovosti, nebude nejen v celé republice, ale i ve Zlínském kraji zapsán zlatým písmem. Na konečné statistiky roku 2015 si ale budeme muset počkat, až budeme pracovat s konečnými čísly. Teď už však můžeme říct, že máme víc nehod než v loňském roce, bohužel máme i víc mrtvých, než jsme měli vloni a dopravní situace určitě ve Zlínském kraji není ideální. Dokud jsme měli alespoň trochu síly a prostředky, tak bych to viděl, že jsme se více podíleli na výkonu služby v terénu a zaměřovali jsme se na největší problémy. To znamená alkohol a drogy v souvislosti s dopravou, dále pak technický stav vozidel. Potom na tu nejdůležitější kategorii, což jsou chodci, cyklisté a motocyklisté, kteří jsou v silničním provozu chráněni nejméně. Došlo například k výraznému snížení počtu těžce zraněných osob. Bohužel došlo k nárůstu usmrcených. Co se týče zaměření na posílení represe, tak to je jednoznačné. Povedlo se nám snížit počet osob za volantem pod vlivem alkoholu, ale abychom se nepřechválili, on se zase zvedl počet řidičů pod vlivem drog a omamných a psychotropních látek. Jde o celostátní fenomén a my už dnes narážíme na pro nás neuvěřitelné věci. Například se snižuje věková hranice řidičů pod vlivem drog. Dokonce se stane, že vytáhnete z vozu matku, která veze své děti a je pod vlivem drog. A také dnes jsme schopni narazit například na řidiče, kteří mají kolem tří, tří a půl i čtyř promile, což je v podstatě stav, kdy už není schopen člověk vnímat vůbec ani realitu kolem sebe a on v ní řídí auto. Musím tak konstatovat, že u těchto některých tragických dopravních nehod, kdy zemře jeden dva lidé, nebo nedej bože i víc, mnohdy přemýšlíme, jak ti řidiči nebo i další účastníci silničního provozu přistupují k životu.

Jaké můžete obyvatelům kraje sdělit dobré zprávy stran kriminality a bezpečnosti?

Dobrá zpráva je, že kraj patří mezi bezpečné lokality a určitě víme, že ve statistikách v našem kraji za loňský rok klesne kriminalita, troufám si říct, že to bude o minimálně tisíc trestných činů méně, což je příjemná zpráva. Zlín má svá specifika ať už negativní, nebo pozitivní. Vzniká zde závažná kriminalita, vznikají tady mnohdy republikové, prvosledové kauzy nebo případy, které před námi v takovém rozsahu nikdo neřešil. Ale například náš Kobra tým na hospodářské kriminálce patří k nej-úspěšnějším v republice a jejich spolupráce se všemi zainteresovanými složkami je v rámci republiky dávána za vzor. Slušně se nám daří i v problematice boje proti drogové kriminalitě, ať už jsou to odhalené varny, nebo odhalená dealerská seskupení. Bohužel roste také agresivita osob, proti kterým zakročujeme, a já si nemyslím, že to v dohledné době bude lepší.

Na druhou stranu vám pomáhají nejnovější technologie, ať už počítačové vybavení, rychlá vozidla, různá přenosová zařízení. Dá se říct, že se krajská policie tomuto problému vloni věnovala?

Policie ČR se musí po technické stránce přiblížit pachatelům, a pokud to půjde, je i předběhnout. Vloni se povedlo výrazně oživit a dovybavit náš technický park. Troufám si říci, že jsme letos dostali desítky nových aut, ať už jsou to Škody Octavia, Hyundai IX35, speciální vozidla pro psy, speciální vozidla pro pořádkové jednotky a jiné. Jsem přesvědčen, že ta auta využijeme a stejně tak využijeme i novou počítačovou techniku, která k nám míří. Využíváme i různá speciální zařízení, která stojí skutečně obrovské peníze, ve prospěch kriminalistické techniky a činnosti našich analytiků. Bohužel bezpečnost stojí peníze a proti nám stojí sofistikovaně, odborně a zdatně vybavení jedinci, kteří disponují speciální technikou, aby odhalili naše zařízení.

Takže paralela k tomu: zlepšující se vybavení vede k lepším úspěchům při odhalování kriminální činnosti v našem kraji?

Je to jeden z důvodů, nemůže to být jen ten jeden, protože žádný počítač nebo auto neobjasní trestnou činnost samo, nezadrží pachatele a nedokáže si spojit to, co dokážou naši analytici. Největší hodnota Policie České republiky je v jejich zaměstnancích a policistech, ne v technice. Ta je nahraditelná a to mnohem rychleji, než je příprava policisty, což je pět až sedm let služby.

Zúročil jste za první rok působení svou schopnost dívat se na svou práci i z úhlu jiných míst republiky? A jak?

Je škoda, že se na to nemůžete zeptat objektivně mých podřízených, já jsem ale přesvědčený, že by vám řekli, že ano. Toto je můj čtvrtý kraj v rámci ČR, kde působím, a absolutně si troufám tvrdit, že jiný kraj, jiný mrav. Prostě se to odráží nejen na geografii, obyvatelstvu, ale i v práci policie, klimatu a různých návycích, které tam jsou. Můj přínos vidím v tom, že se snažím někdy odstranit růžové brýle podřízených, někdy tmavé brýle, ukázat jim, že se to dá dělat jinak, že jsme to byli schopni dělat jinak a snažím se hledat nejefektivnější řešení a troufám si tvrdit, že mnohdy i „proti vůli" těch policistů. Ale má to u bezpečnostního sboru jednu obrovskou výhodu: Je flexibilní v tom směru, že si lidé zvyknou a troufám si tvrdit, že za ten rok už jsme si s policisty tohoto kraje nebo s většinou už na sebe zvykli.

S tím souvisí ještě jedna otázka. My jsme se v minulosti bavili o vašich nečekaných kontrolách vašich podřízených, jak dopadly? Zaskočily je?

Asi bych navázal na tu provozní slepotu. Abych mohl ty lidi řídit a udělat si nějaký obrázek, samozřejmě se člověk s tou situací musí seznámit. A součástí tohoto celého procesu je kontrolní činnost. A není asi lepší zkušenost než vlastní kontrolní činnost. Vzhledem k tomu, že jsem byl na kraji nový a cizí, tak není nic tajného, že jsem stačil navštívit všechny útvary tohoto kraje, vyjma dvou, i když ty stihnu k jejich velké radosti v dohledné době. Začnu dobrou zprávou pro občany. Obrovské pochybení nebo fatální chyby jsme u našich podřízených nezaznamenali. Drobnější nedostatky nebo závady, tak to musím říct, že ano. Většinou to končilo snížením funkčního platu, ale špinavé prádlo se pere doma, takže neočekávejte, že se tady budu „chlubit". (úsměv).

Vrátím se tedy k Vrběticím, jste velitel zásahu, máte již vypracovaný nějaký postup, plán, jak budete postupovat, až se dostanete na místo činu?

Určitě, protože ta budoucnost není zase tak daleko, takže model je v současné době nastavený takto a starostové měst a obcí a firmy, 
s kterými spolupracujeme, potřebné informace mají. Stav je dnes jednoduchý. V podstatě jsme vývoz veškeré munice a nebezpečného materiálu z areálu muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích dostali do finále. Troufám si tvrdit, že pokud nenastane nějaká objektivní situace, která nám negativně ztíží vývoz, například počasí, tak někdy v lednu začneme pracovat na ohledání místa činu a s tím souvisejících úkonech v rámci probíhajícího trestního řízení. Byli bychom byli rádi, kdybychom některé záchranné práce mohli provádět s likvidačními, abychom mohli hýbat s perimetrem a skutečně trochu ulevili občanům a firmám, kteří touto událostí byli dotčeni. Prognóza je, že bychom v polovině roku měli být z toho absolutně nejhoršího venku. V druhé polovině roku bychom dokončili likvidační práce.

Popište nám, jak to bude vypadat následně, mluví se řádově o rocích, než bude vytyčený perimetr vyčištěný od munice, kterou rozmetaly výbuchy?

Je to zhruba 933 hektarů, které nám chybí povrchově vyčistit. Ale ono to není jen povrchově, tam je munice na stromech, keřích, ve vodních tocích, rybnících a podobně. Také je si třeba uvědomit, že dvacet procent munice, kterou jsme zatím v rámci naší činnosti našli, byla plně funkční a byla schopná ohrozit životy a zdraví a některá se skutečně nacházela bezprostředně v blízkosti obydlených lokalit. Tak si myslíme, že bychom ji mohli vyčistit zhruba k 31. 12. 2016, ale může to být i později nebo dříve. Ale lze předpokládat, že do konce roku bychom mohli ukončit zásah složek IZS a pak se přistoupí k takzvaným asanačním pracem. Také bude vše, co bude vidět, zneškodněno buď na místě, nebo převezeno do Libavé a zlikvidováno ve vojenském prostoru a také by měla proběhnout plošná asanace. Předpoklad je asanovat zem, vodní toky atd. minimálně do hloubky půl metru. Což si na tak velké ploše v současnosti netroufnu určit, kolik let to bude trvat.

Co hodlá ještě policie pro občany Zlínského kraje zlepšit? Jaké jsou pro rok 2016 pro krajskou policii vytyčené priority?

To záleží na několika faktorech, například jak uvidí situaci u nás policejní prezidium, jaký bude, nebo nebude tok peněz, kde všude budeme ty peníze moci využít. A co ještě můžeme občanům Zlínského kraje nabídnout? Byl bych rád, kdybychom se naučili lépe komunikovat s občany. Mnohdy vidím, že by některé věci lidem stačily jen trochu vysvětlit nebo je lépe poučit. Vidím, že by se dalo i takovým i lidským chováním v komunikaci s člověkem spoustu věcí odstranit. V podstatě z toho vyplývá: posílit profesionalitu našich policistů a naučit je lépe individuálně pracovat při zákroku, aby si lépe uvědomovali, kdo proti nim stojí, jaké síly a prostředky je potřeba použít a aby komunikace byla profesionálnější.

Nastaly při vašem nástupu personální změny? Jak se například osvědčil náměstek pro vnější službu pan Bohdan Varyš? Nebo naopak někteří policisté zůstali na svých pozicích, například Pavel Nesvadba ve funkci ředitele vaší kanceláře…

Personální otázka u tak velké společnosti, jako je naše, je určitě jedna z nejdůležitějších. Po mém nástupu, a to je dost podstatné, jsem nedělal personální změny žádné. Byl bych také špatný šéf, kdybych přišel někde, kde situaci dostatečně neznám a začal bych kolem sebe dělat nějaké čistky a vyhazovat lidi, které neznám. Na stávajících nejvýznamnějších postech je ale těch změn asi hodně. Co se týče náměstka pro vnější službu Bohdana Varyše, je ve funkci skoro rok a jsem objektivně přesvědčen, že jsme vybrali dobře a získali jsme odborníka, který má zájem o svou práci a který má výbornou místní, osobní a profesionální znalost Zlínského kraje, kde už slouží neuvěřitelné množství let. Pak je tu samozřejmě velké množství policistů, a těch je většina, policistů, kteří zastávali své funkce už před mým příchodem a jsem přesvědčen, že to jsou profesionálové na svých místech a mezi ně určitě patří i ředitel kanceláře Nesvadba, který vykonával tuto funkci i s předcházejícím ředitelem. Myslím si, že nejde vůbec o to, aby s odchodem ředitele nebo jednoho či dvou nejvlivnějších osob na kraji docházelo k nějakým personálním zemětřesením. Pokud ti lidé svou práci umí a dělají ji profesionálně a smysluplně, tak naopak by se ten manažer dopouštěl neuvěřitelných chyb, kdyby se takových lidí zbavoval.