Právě na něj, ale i na jeho kolegy, se totiž v poslední době obrátilo několik naštvaných obyvatel Halenkovic, kterým prasata zničila úrodu či louku. Na myslivce často útočí až nevybíravým způsobem a požadují po nich náhradu škody.

„Tento problém jsme řešili už vloni. A abych pravdu řekl, začíná nám přerůstat přes hlavu. Přemnožení prasat je ekologický problém číslo jedna. Čím více jich střílíme, tím více jich je,“ říká nešťastně Libosvár.

Varuje navíc, že po letošní mírné zimě jich zase bude 
o něco více.

„Jejich počet nám tu vzrůstá závratnou rychlostí. Zatímco třeba v roce 1956 jsme v regionu s velkou slávou ulovili jednoho kance 
a vystavili ho, teď jich v okrese ulovíme ročně na dva a půl tisíce,“ vyčíslil Libosvár.

Divoká prasata jsou sice značně agresivní, přesto ale velice inteligentní a přizpůsobivá. Za to, že se odvážně blíží k lidským domácnostem, si jejich obyvatelé mohou někdy i sami.

„Například odpadky
z vyli­sovaných jablek, které se jim nehodí pro kyselost na kompost, vyhodí kousek za dědinu. A tím je lákají,“ podotýká předseda.

Konkrétně v Halenkovicích, kde se s přemnoženými prasaty potýkají asi nejvíce, se myslivcům podařilo veškeré stížnosti vyřešit rozumnou domluvou a kompromisem. Svůj příběh dává k dobru například Milan Strnadel.

„Máme na okraji Halenkovic, kousek od lesů, chalupu. Do té doby, než jsem instaloval na oplocení plašicí chemické zařízení, nám divočáci rozrýpávali zahradu a ničili úrodu. Obrátil jsem se na myslivce, kteří byli ochotní k nám vyslat střelce. Nakonec jsem to ale vyřešil sám. Prasata se pak ale přesunula k sousedovi, kde mu zahradu opravdu pořádně doryla,“ řekl Strnadel.

Pomocnou ruku s přemnoženými prasaty nabízí v těchto dnech myslivcům zlínský magistrát.

„Zavedli jsme pro ně takzvané zástřelné. Pokud se někomu podaří zastřelit prase, vyplatíme mu tři tisíce korun. Odlov je povolený pouze v opuštěných žlabech či sadech,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Zahrádkářům a zemědělcům kanci podle něj působí statisícové škody především ve zlínských částech Malenovice a Vršava.