„Je to hodně individuální. Pokud žena chce mít dítě, tak ať jej má. Když jej mít nechce, tak ať jej nemá. Ovšem jestliže se rozhodne pro užití tabletky, tak to není jen tak z plezíru. Myslím si, že má k tomu opravdový důvod," řekla Deníku například Jitka Horáková ze Zlína. Je to žena už po padesátce, a kvůli svým životním zkušenostem si právě proto myslí, že čím méně zásahu do ženského těla, tím lépe. Podle ní je tak lepší zvolit hormonální tabletku než instrumentální ukončení těhotenství.

To ale čtyřiačtyřicetiletá Kateřina Javůrková ze Zlína je zásadně proti. Podle ní jde totiž o to, aby lékaři vytáhli z žen peníze a doktoři nasbírali potřebné body. „Navíc v poslední době přibývá žen, co nemohou otěhotnět, absolvují celou řadu vyšetření kvůli tomu. Uznávám, že je to opačný extrém, ale extrémem je i touha zbavit se budoucího dítěte spolknutím tabletky. Já osobně se na tuto tabletku dívám hodně shora. To si raději ani „nešvyhnu," konstatovala Kateřina Javůrková.

Ve svém životě před řadou let dvakrát užila tabletku Postinor, která se musela spolknout do stanoveného počtu hodin po nechráněném styku. Zabránila otěhotnění. „Vím, že je to ve srovnání s tou novou něco jiného, ale byla to „absolutní Havaj". Abych si kupovala tabletku za tři tisíce a třikrát kvůli tomu šla pak k lékaři? Tak to bych se raději do ničeho nepustila. Navíc si myslím, že tehdy zdravotnictví bylo na vyšší úrovni, než nyní, byť tehdy byla jiná doba. Myslím si, že se teď objevují věci, které už byly objevené," dodala Kateřina Javůrková.

Potratovou pilulku schválil lékový úřad s tím, že ji smí předepsat pouze zdravotnické zařízení s lůžky. Jedná se tedy o nemocnice nebo potratová centra, která mají nasmlouvána také nemocniční lůžka. U gynekologů tak nejsou prozatím dostupná. Ve zlínské Krajské nemocnici Tomáše Bati se už na ni několik žen ptalo. „Jakmile informace proběhla v tisku, některé se u nás informovaly na tuto možnost. Počítáme s tím, že teprve koncem června bychom mohli toto řešení pro gravidní, ovšem jen tedy pro ty, pro něž je to vhodné, začít dávat," konstatovala včera pro Deník mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Pilulka však ve světě není žádnou novinkou. „Původem je myslím francouzská, ve světě se užívá už několik let, u nás ale nebyla doposud k dispozici. Podle mého názoru je k ženám šetrnější, nepatří však do ruky laikům. Jak se od pradávna traduje, v malém množství je lék, ve velkém jed," podotkl slavičínský gynekolog Jiří Henčl. Kdyby proto měla být někdy volně prodejná v lékárnách, je zásadně proti tomu. „To ne, gravidita musí být odborně diagnostikována. Některé těhotenské testy mohou být falešně pozitivní. Užití potratové pilulky i nadále musí mít své hranice, svá pravidla, která také musí být bezpodmínečně dodržována," zdůraznil Jiří Henčl.

Například ve zlínské gynekologické ambulanci Simony Huspeninové se zatím ještě po v Česku nové potratové pilulce, která je známá také pod názvem RU-486, zatím pacientky neptaly. „Teprve před čtrnácti dny jsme obdrželi informační letáky. Jinak si ale myslím, že je to u nás krok dobrým směrem, skoro v celém světě už ji ženy využívají. My gynekologové můžeme ženám tento zákrok nabídnout a objednat ve zdravotnickém zařízení," podotkla Simona Huspeninová.

Dvacetiletá Zdenka Šimečková by k protipotratové tabletce prý nikdy nesáhla. „Chápu, že jsou případy, kdy by ženy dítě raději neměly, ale na druhou stranu v mém okolí je jich spousta, které se o děti snaží, podstupují umělé oplodnění a stále nic. Bohužel je takových stále více," řekla svůj názor Zdenka Šimečková.