Rozsudek není pravomocný a po usnesení Vrchního soudu v Olomouci se případ vrací do Zlína. Zatím však není jasné kdy, protože jsou oba drženi ve filipínském vězení a čekají na rozhodnutí o jejich žádosti o náboženský azyl. Na podporu Dobeše i Pláškové se však ozývají jejich žáci a stoupenci. „Celá kauza je jen komplot kvůli vlivu Poetrie na lidi a její vzrůstající popularitě. Proto musela skončit a stala se obětí mediální šikany," říká naproti tomu bývalá dlouholetá žačka, lektorka a zastánkyně Jaroslava Dobeše Dagmar Světlovská, nyní tisková mluvčí Náboženské společnosti cesta Guru Járy.

Kdy jste se poprvé setkala s učením Jaroslava Dobeše?

Jsem žačkou Guru Járy od roku 1998, kdy mne přivedla zvědavost na jeho workshop ve Zlíně. Pracovala jsem tehdy jako novinářka a zajímaly mne všechny novinky týkající se východních filozofií a léčitelských technik. Tehdy bylo vše tak nové, práce s jemnohmotnými energiemi, aurou, učení o reinkarnacích a­pod.

Ovlivnilo vás, jak?

Dříve, než jsem se poprvé setkala s Guru Járou, měla jsem za sebou zkušenosti s reiki, s akupresurou, reflexní terapií a mnoho dalšího. To, co učil a hlavně jak to učil Guru Jára, bylo něco úplně nového, převratného a nesmírně atraktivního. Byla jsem doslova okouzlená a toto moje nadšení stále trvá. Guru Jára neustále přichází s novými a novými duchovními technikami, které jsou v ČR zcela neznámé.

Jak dlouho jste byla lektorkou esoterické školy Poetrie?

Moje studium u Guru Járy začalo v roce 1998. Po čtyřech letech intenzivního studia a úspěšném složení velmi náročných teoretických i praktických zkoušek jsem se v roce 2002 stala lektorkou Poetrie. Tou jsem zůstala až do zániku Poetrie v roce 2010. V mojí praxi feng shui ale pokračuji stále až dodnes.

Nikdy jste o tomto životním směru nezapochybovala?

Prožila jsem před 35 lety klinickou smrt při porodu a od té doby mám osobní zážitek, že existuje něco víc než jen hmota lidského těla. Tehdy ale nebyly dostupné žádné informace o prožitcích, které mají lidé v blízkosti smrti. Guru Jára byl první, kdo mi pomohl zorientovat se v této neznámé situaci a naučil mne, jak využívat schopností získaných během tohoto prožitku ve prospěch mého života i při práci s dalšími lidmi.

„Odháčkování", myslíte, že jde skutečně o duchovní práci, tj. tantru levé ruky a její tradiční liturgie faith healing?

Ano, pracovala jsem jako lektorka Poetrie a potkávala jsem se pravidelně každý měsíc na společných workshopech Poetrie s jejími žáky a žačkami. Vzhledem k tomu, že mám schopnost vidět jemnohmotné energie až na úroveň parazitických tantrických háčků, snadno jsem poznala, které dívky prošly liturgií fait healing. Tyto dívky najednou nečekaně a velmi výrazně zkrásněly.

Nemyslíte, že si tuto metodu mohly některé z odháčkovávaných vyložit jako neobvyklý sexuální zážitek? (S jídlem někdy roste chuť, studentky k tomu mohla vést i zvědavost…)

Dívky viděly, jak některé z nich najednou zkrásněly a jak se jim začalo dařit v jejich osobním životě, a tak se ptaly, čím to je. A chtěly také zkrásnět a mít lepší život. K rozhodnutí zúčastnit se liturgie je vedla jejich víra a touha po lepším životě, ne zvědavost.

Velká většina veřejnosti si myslí, že jde o zmanipulování snadno ovlivnitelných žen a zneužití jejich důvěry a ukojení prý zvrácených choutek pana Dobeše a paní Pláškové. Co byste na to řekla?

To je naprostý nesmysl. Tohle tvrzení předkládala médiím brněnská policie, která ze spisů odstranila vše, co by ukazovalo na to, že faith healing je náboženský rituál. Tuto tradiční tantrickou liturgii kriminalisté označili za znásilnění jen proto, že při ní dochází ke kontaktu lingamu tantrického mistra a jóní mudry (energeticky spolupracující ženy). Podobně jako umělecké akty světoznámého fotografa Jana Saudka policie kdysi označila za pornografii. Tantrickou liturgii, která zprostředkovává přímý kontakt s božskou energií (při faith healing jde o svět energie bohyně Šakti), chtěla zažít snad každá z žen. A kdo by nechtěl prožít schůzku s bohem či bohyní?

Proč bylo podáno podle vás obvinění proti JD a BP až po uplynutí určité doby, proč ne ihned po odháčkování, které poškozené vnímaly jako znásilnění?

Protože policie zřejmě dlouho hledala dívky, jejichž víru by se jí podařilo zlomit a vnutit jim, že tantrický rituál byl jen obyčejný sex. Dívky, které obvinily Guru Járu, se účastnily liturgie v roce 2006 a teprve po roce 2009 byla podána trestní oznámení.

Přesto znalci tvrdí, že u poškozených se vyvinula posttraumatická stresová choroba v důsledku tohoto odháčkování. Můžete to okomentovat?

Psychické problémy měly dívky z toho, že někdo zlomil jejich víru a přinutil je nátlakem konvertovat k víře materialistické (ateistické), která místo boha uctívá peníze a místo kostelů si staví supermarkety. A určitě také z toho, že měly černé svědomí, protože si musely uvědomovat při jejich inteligenci, že křivým obviněním zničí životy Guru Járy i Barbory Pláškové.

Tvrdíte, že obvinění obou je komplot policie, státního zastupitelství i Společnosti pro studium sekt a nových náboženství, z čeho máte tento dojem?

Brněnská policie odstranila ze spisů vše, co by naznačovalo, že jde o náboženský rituál. Zatajila také existenci tzv. aurických rentgenů, což jsou fotografie žen (ve spodním prádle), které se vždy pořizují po liturgii kvůli sledování toku energií v těle mudry. To dosvědčí všechny ženy, které tuto liturgii zažily.

A jestliže ve Společnosti pro studium sekt a nových náboženství převažují křesťané, kteří odmítají existenci čaker, aury, reinkarnací apod. a jako jediného z avatarů (božské vtělení do lidského těla) uctívaných v jiných náboženstvích uznávají pouze Ježíše, pak není divu, že se tak brání přijmout skutečnost, že žáci Guru Járy hluboce věří, že Guru Jára je dalším z avatarů a sestoupil na zemi, aby transformoval tisíce let staré duchovní nauky do podoby odpovídající potřebám současného moderního člověka.

Dokážete popsat, jak probíhaly policejní výslechy?

To nemohu. Podepsala jsem po výslechu mlčenlivost pod pokutou jednoho milionu korun. Nesmím mluvit ani o tom, jak výslech probíhal, ani o tom, na co se mě brněnští policisté ptali.

Byl v souvislosti s tímto případem na vás nebo i jiné svědky vyvíjen nátlak?

Na mne osobně ne, protože policisté velmi rychle pochopili, že moje víra je velmi pevná a nedokážou ji zlomit. Za ostatní mluvit nemohu.

Co vás přimělo mít tak skálopevný názor o nevině Jaroslava Dobeše a Barbory Pláškové?

Znám je oba déle než 17 let a jsou to dva nejlaskavější a nejslušnější lidé, jaké jsem kdy v životě potkala. Navíc vidím jemnohmotné energie (aury) a jejich aury odpovídají tomu, čemu jsme si zvykli říkat „svatost". B. Plášková dosáhla osvícení pod vedením Guru Járy před několika lety. Guru Jára realizoval plné osvícení v jeho 21 letech a nejvyšší tantrické zasvěcení asi o 4 roky později. Všichni lidé, kteří vidí aury, by vám potvrdili, že je zcela nemožné, aby někdo s takovou aurou udělal cokoliv špatného. Nemožné.

Tvrdíte, že o rozsudku zlínského krajského soudu oba obžalovaní nevěděli a dozvěděli se o něm až ve filipínském vězení. Přesto rozsudek byl ve Zlíně vynesen v říjnu a oba byli na Filipínách zadrženi až letos v květnu a články o tom vždy plnily internet…

Styl života, jakým žije Guru Jára a B. Plášková, si běžný člověk nedokáže vůbec představit. V ašrámu není ani signál pro mobilní telefony ani pro připojení k internetu, protože internet a mobily vytvářejí energetický smog. Guru Jára nebyl na internetu mnoho let. Oba sice od svých žáků měli kusé informace o dění v ČR, ale nevěděli přesně, ani kdo ani z čeho je obviňuje a ani neměli k dispozici rozsudek. A oba k dění v ČR, kde byli naposledy v roce 2007, říkají jen, že se nehodlají účastnit nějaké války jen proto, že ji někdo vyhlásil.

Kolik členů a zastánců stojí za Jaroslavem Dobešem? Myslíte, že se vám podaří očistit jeho jméno?

Žáků Guru Járy v ČR jsou tisíce. A věříme všichni, že pravda a tantra zvítězí nad lží a korupcí.

Jak toho chcete dosáhnout?

Šířením pravdy.

Zeptám se vás jako rodič: Dala byste své děti do učení do esoterické školy Poetrie? Svou dceru?

Moje dcera má 35 let, krásnou rodinu a syna a k tomu velmi dobrou pracovní kariéru v oboru IT technologií. Procestovala celý svět a žije velmi bohatý život. Věřím, že je to také díky tomu, že od svých 18 let studovala nauky Guru Járy ve škole Poetrie.

Jak snáší oba obžalovaní filipínské vězení, nebylo by pro ně snazší dostat se do České republiky a osobně se u českých soudů hájit?

Ve vazbě žijí mezi vrahy, krysami a všudypřítomnými šváby. Spí na holé zemi a dostávají jen malé příděly divného jídla. Ale B. Plášková k tomu říká jen: „Každý nese svůj kříž a já ten svůj právě tady a teď." A Guru Jára by asi odpověděl: „Co by byl Ježíš bez kříže?"

Proč požádali na Filipínách o statut uprchlíka?

Protože na Filipínách žijí už několik let a Guru Jára tam má ašrám, kterému osobně žehnali ve společném rituálu Jeho Svatost dalajláma, Karmapa a Guru Jára. Tento rituál týkající se konkrétně Domu modliteb v ašrámu dokazuje i certifikát od dalajlámy a obraz světce Milarepy namalovaný Karmapou v meditaci, ke kterému chodí žáci Guru Járy meditovat při svých pobytech v ašrámu. Jezdí tam nejen lidé z ČR, ale také studenti Guru Járy z USA, Japonska a dalších zemí.

Navíc se tady v ČR proti Guru Járovi a jeho žákům vede už řadu let náboženská válka. A zřejmě nejen já, ale i další žáci Guru Járy se obávají, že by mohl být v ČR v přímém ohrožení života. Ježíše také ukřižovali. Teď se snaží přibít na kříž Guru Járu. Proto jsme se my, jeho žáci, rozhodli přestat mlčet, začít mluvit a bránit svého mistra.

Související „Odháčkované" promluví