21.18 - Podívejte se na podobné tragické případy v ČR i v cizině

4. listopadu 2013 – Raškovice: Učitel angličtiny Ondřej Dlouhý zastřelil 17letou dívku, jejího dědečka a vážně zranil její babičku. Měl u sebe tři pistole, dalších šest zbraní různého typu, policie u něj doma našla velké množství nábojů. Zbraně držel legálně. Motivem byla neopětovaná láska a strach z prozrazení vztahu. Soud mu přiřkl 27 let ve vězení.

10. listopadu 2011 – Kunovice: Karel Musela zastřelil dva manažery společnosti Aircraft Industries, zranil generální ředitelku a nakonec spáchal sebevraždu. Firmě dával za vinu těžké zranění svého bratra, který v říjnu 2008 skoro přišel o život. (o celém případu jsme informovali ZDE)

10. července 1973 – Praha: Olga Hepnarová najela nákladním autem do lidí stojících na tramvajové zastávce na Strossmayerově náměstí, chtěla zabít co nejvíce lidí. Poslední popravená československá žena zavraždila osm lidí. Tři z nich podlehli na místě, dalších šest bylo těžce zraněno a šest lidí lehce. Všem mrtvým bylo přes 60 let.

22. červenec 2011 – Norsko: Nor Anders Behring Breivik spáchal pomocí výbušnin v automobilu útok na vládní budovu v centru Osla (osm mrtvých) a o necelé dvě hodiny později pak na ostrově Utoya u Osla postřílel 69 lidí (zejména z kempu vládní sociálnědemokratické Norské dělnické strany). Šlo o nejhorší útok jednotlivce spáchaný střelnou zbraní v historii: celkem zahynulo 77 osob a 151 dalších bylo zraněno. Breivik byl 24. 8. 2012 za útoky odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.

2. června 2010 – Velká Británie: 52letý britský taxikář Derrick Bird zabil 12 lidí na několika místech v hrabství Cumbria v severozápadní Anglii a poté spáchal sebevraždu. Střlet začal dopoledne v pobřežním městečku Whitehaven, kde pracoval a kde zabil jednoho kolegu taxikáře, na lidi pálil z auta, stejně jako v dalších jižněji položených obcích, kam zamířil, než se vydal do vnitrozemí.

27. září 2011 –Švýcarsko: Šílený střelec ve švýcarském parlamentu zabil 15 lidí, po jeho řádění zůstalo také 14 raněných. Mezi mrtvými kromě pachatele hrůzného činu skončilo 11 poslanců dolní komory kantonálního parlamentu a tři členové kantonální vlády.

19.56 - Masoví vrazi na sebe obvykle upozorní předem - Střelec v Uherském Brodě byl mnohem starší, než bývá u podobných činů obvyklé, říká k tragické události psychopatolog Andrej Drbohlav. (celý rozhovor si přečtěte ZDE)

17.33 - Reakce webů světoznámých Deníků na masakr v Uherském Brodě (fotogalerie ZDE)

Reakce webů světoznámých Deníků na masakr v Uherském Brodě.

15.32 -  Restaurace Družba v Uherském Brodě, v níž se odehrála úterní tragédie zůstává uzavřena a pod policejním dohledem, stejně tak i dům, ve kterém střelec s manželkou bydlel. „Je to z důvodu možné potřeby dalšího dokazování," uvedl odpoledne na krátkém tiskovém brífinku ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Přiznal, že za 30 let své policejní praxe, s tak mimořádným případem se nesetkal. „Není pochyb, že na místě, kde bylo tolik mrtvých těl, to se všemi policisty otřáslo," uvedl. „Shodneme se na tom, že tato událost se zcela vymyká. Taková masová vražda nemá v České republice obdoby," doplnil. Pachatel podle něj začal střílet bez varování ihned poté, co vstoupil do restaurace. „Šlo o rychlý sled událostí," popsal. Zároveň potvrdil, že střelec měl platný zbrojní průkaz a dvě legálně držené zbraně.

Policisté na místě střelby podle jeho slov pracovali více než 18 hodin. Vyšetřování podle Tkadlečka bude trvat týdny, možná i měsíce. Uvedl, že další informace bude sdělovat postupně tak, jak budou zcela ověřeny a jak bude postupovat vyšetřování. Je podle něj potřeba vyčkat na řadu odborných analýz, výslechů svědků a další důkazní šetření.
V závěru svého krátkého vystoupení ještě odmítl kritiku starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara, že včera se mu ze strany policie nedostalo patřičných informací. „Nedomníváme se, že by pan starosta měl nedostatek informací. Policie není podřízena starostům měst. Ubezpečuji vás, že telefonické informace pan starosta obdržel. Byly to totožné informace, které ode mne dostal i policejní prezident, který na místo přiletěl," uvedl krajský policejní ředitel.

15.25 - Život třiatřicetiletému Petru Gabrielovi zachránilo, že se nejdříve rozhodl navštívit toaletu. Ukrytý v kabince pak přečkal desítky minut hrůzy. „Žiju!!! Šel jsem v poklidu na oběd a zachránilo mě to, že jsem si předtím odskočil na vecko… Dvě hodiny jsem se klepal na záchodě a vzýval doslova všechny svaté a naši uherskobrodskou Pannu Marii. Děkuji všem za podporu. Omlouvám se, komu jsem nereagoval, resp. nepoděkoval. A taky mé manželce, která se mnou celou dobu komunikovala přes SMS a dodávala naději, že vyjdu živý. DEO GRATIAS můj patrone archanděli Gabrieli a svatý Petře." (Tyto věty napsal Petr Gabriel krátce po svém vysvobození na svůj facebookový profil) (celý rozhovor si přečtěte ZDE)

15.19 - Na místě činu vraždy v restauraci Družba byly dvě střelné zbraně. Obě patří útočníkovi a byly v jeho legálním držení. O jaký typ šlo? (text a fotografie zbraní naleznete ZDE)

14.56 - Čekáme na sdělení z brífinku, který v 15 hodin začíná před Policením ředitelstvím v Praze

Pietní akt za zemřelé v Uherském Brodě. Autor: Muzeum JAK v Uh. Brodě

14.15 - Michal Kmeť, jenž se svými spolupracovníky asi hodinu před tragédií v restauraci, ve které zemřelo devět lidí, obědval. Na polední menu jezdí do Družby pravidelně, podle aktuální nabídky ji střídají s Motorestem Štěpán. V úterý padla volba na Družbu. (celý text čtěte ZDE)

14.12 - Starosta Drslavic k brodskému masakru poznamenal: "Je to den, kdy se mi podruhé narodil syn. Děkuji Pánu Bohu a vyslovuji hlubokou soustrast pozůstalým. Jsem v modlitbách s panem starostou Uherského Brodu a všemi obyvateli královského města." (celý text čtěte ZDE)

Praha - 15:00 - Briefing k aktuálnímu vývoji tragického případu z Uherského Brodu. Vystoupí ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Místo: Policejní prezidium ČR, Strojnická 935/27, Praha 7, před budovou Pramen: tiskový mluvčí Jozef Bocán, tel.: 731 670 548, e-mail: pp.tisk@pcr.cz

13.02 - Policie uvedla, že vzhledem k tomu, že trestní řízení je v této fázi neveřejné, nebude policie dopředu poskytovat veřejnosti a médií konkrétní informace o prováděných krocích v rámci vyšetřování. Další informace pak lze očekávat ze strany vedení Krajského ředitelství policie Zlínského kraje zítra v odpoledních hodinách. Všechny oběti měly české občanství.

Chcete vyjádřit pozůstalým a také občanům Uherského Brodu svoji účast na tragickém neštěstí? Můžete tak udělat v diskuzi pod článkem.

1301 - Už je také jasné, čím se podle všeho pachatel střílel. Na místě činu vraždy v restauraci Družba se nacházely dvě střelné zbraně, a sice revolver Alfa vz. 820 a samonabíjecí pistole CZ 75B, přičemž obě tyto zbraně patří útočníkovi a byly v jeho legálním držení.

13.00 - Policie uvedla, že v průběhu noci byla z místa činu odvezena těla zesnulých, přičemž bylo rozhodnuto, že u všech zemřelých osob bude provedena soudní pitva. Samotné ohledání místa činu skončilo v ranních hodinách. Objekt zůstává dál střežen policií, a to až do chvíle, kdy bude jasné, že pro trestní řízení již nebude třeba se na místo činu vrátit. Tato doba odvisí od chvíle, kdy zlínská policie dostane první předběžné výsledky vybraných expertiz.

12.55 - Památku obětí střelby v Uherském Brodě uctí také prezident Miloš Zeman. Ve městě Komenského by se měl objevit v pátek 27. února. Informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Miloš zeman na FB.

12.08 - Tři hodiny bezmoci, strachu a nevědomí zažili pracovníci malé firmy na laserové obrábění kovosoučástek. Ti sídlí ve stejné budově jako restaurace Družba, kde se včera odehrála neskutečná tragédie. Zatímco ostatní provozy v budově, jako prodejna koberců či nábytku, byly vyklizené, tato trojice trnula zamčená uvnitř. (celý článek ZDE)

11.23 -  Jiří Nesázal, otec 25letého muže, který v byl v restauraci, když útočník vešel a beze slov začal do lidí pálit. Zachránil se díky tomu, že střelec doplňoval náboje. V ten moment po něm hodil židli a utekl. Jeho otec popisuje trauma, jaké jeho syn prožil. (VIDEO ZDE)

11.15 – Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar si neodpustil kritiku na adresu policie s tím, že neznal jména obětí a nemohl místním obyvatelům poskytnout dostatečné informace o tom, co se děje. S jeho vyjádřením nesouhlasí dozorující státní zástupce případu Roman Kafka. „Jednoznačně stojím za postupem policie, která řešila najednou velké množství procesních i taktických úkolů a zabezpečovala veřejnou bezpečnost," uvedl dnes dopoledne pro Deník. Podle něj policie v úterý komunikovala v zákonných mezích a sdělila přesně takové množství informací, které si vyhodnotila jako nezbytné. „Rovněž komunikovala s rodinami obětí a poskytovala jim intervenční pomoc," vysvětlil Roman Kafka. (více čtěte ZDE)

11.01 - Zraněná žena ze střelby v Brodě je mimo ohrožení života

10.55 - Rada města odsouhlasila vyhlášení finanční sbírky, jejíž výtěžek bude rovněž věnován příbuzným obětí. Veřejnou sbírku by měl ještě posvětit Zlínský kraj (více čtěte ZDE)

10.30 - „Je to nejčernější den v historii našeho města. Hluboce cítím s rodinami pozůstalých," uvedl na pietním shromáždění před stovkami lidí starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. Sdělil, že sám osobně přišel při včerejší tragédii o dobrého přítele. Všichni si před restaurací Družba připomínají tragicky zesnulé. Přítomny jsou podle naší zpravodajky přímo na místě i desítky televizních štábů a to nejen českých. O aktuálním dění v Uherském Brodě referují televizní reportéři z Polska, Slovenska či Maďarska. „Na místě panuje velmi smutná atmosféra," popisuje zpravodajka Deníku Jana Zavadilová. (Slováci i CNN. O střelbě v Uherském Brodě informují světová média)

10.20 - Právě skončila krátká tryzna za oběti včerejšího útoku Zdeňka Kováře. Před místem tragédie, uherskobrodskou restaurací Družba se shromáždilo několik stovek lidí, kteří vesměs přinesli svíčky a květiny. Ty pokládali na dvě pietní místa. K lidem promluvil starosta Uherského Brodu, jenž prohlásil, že včerejšek je největší tragédií v dějinách města, která se nesmí opakovat.

10.15 - Kondolenční listina pozůstalým v Uherském Brodě - Podpořte pozůstalé v Uherském Brodě vzkazem. Můžete nabídnout i svou jakoukoliv pomoc.

10.08 -  Stovky lidí se za drobného deště shromáždili u restaurace Družba v Uherském Brodě, aby uctili památku obětí včerejšího smrtícího útoku Zdeňka Kováře (kdo je střelec čtěte ZDE). Na dvou místech pokládají na zem hořící svíce a květiny. Nechybí ani vedoucí představitelé města v čele se starostou Patrikem Kunčarem.

10.06 - Na místě včerejší tragédie, před restaurací Družba v Uherském Brodě, se již před desátou hodinou dopoledne scházely hloučky lidí na pietní akci. Podle naší zpravodajky přímo na místě jde přibližně o desítky lidí, kteří před objektem, ve kterém včera zahynulo rukou střelce osm lidí, pokládají tiše svíčky. Atmosféra je velmi pochmurná. Lidé jsou otřeseni. „Včera jsem mluvila se známými, kteří v té restauraci obědvali a odešli jen pár desítek minut před útokem," svěřila se Deníku Hana Ševčíková z Uherského Brodu poté, co zapálila svíčku. Sama stále nemůže pochopit a uvěřit, jak se v jejich městě mohlo něco takového stát. „Myslím, že se teď chování lidí změní. Budou si více všímat jeden druhého, budou víc ostražití," myslí si.

9.57 - Odbornou pomoc pozůstalým nabízí i probační a mediační služba. „Nedaleká poradna v Uherském Hradišti je tak připravena nabídnout pomocnou ruku a pomoci při překonávání této nesmírně těžké životní situace," uvedl Tomáš Kellner, koordinátor pro oběti trestných činů. Kontakt: 778 527 264, e-mail: kellner.pms@gmail.com

9.42 - Obrovská vlna solidarity s oběťmi včerejší tragédie se strhla na sociálních sítích. Zúčastnit se dnešního pietního shromáždění v 10 hodin chtějí tisíce lidí. „Zájem je opravdu velký. Zatímco včera v deset večer to bylo pět stovek uživatelů faceooku a twitteru, dnes ráno už se jednalo o tři a půl tisíce zájemců," prozradila mluvčí uherskobrodské radnice.

9.40 - Lékař rozhodl o hospitalizaci manželky podezřelého střelce (celý článek čtěte ZDE)

9.23 - V černém oblečení nastoupili ve středu 25. února do práce zaměstnanci Městského úřadu v Uherském Brodě, aby uctili památku svých zavražděných spoluobčanů. „Nešlo o striktní nařízení. Nechali jsme na každém, aby se rozhodl, v čem dnes přijde oblečený. Nakonec přišel v černém skoro každý," uvedla mluvčí radnice v Uherském Brodě Elen Sladká s tím, že od včerejška vlaje černý prapor na tamním městském úřadu i na Domě kultury.

9.13 - Starosta Brodu si stěžuje na špatnou informovanost od policie: Policie náš špatně informuje, stěžuje si po tragické střelbě, při níž v Uherském Brodě zahynulo devět lidí, starosta města Patrik Kunčar. „Informovanost od policie je velmi špatná, připomíná mi to situaci ve Vrběticích," nechal se Patrik Kunčar slyšet pro ČR Radiožurnál.

Momentálně má starosta jednat právě s policií, zjišťujeme podrobnosti.

8.50 - Zraněná žena ze střelby v Brodě je nadále ve vážném stavu (celý článek čtěte ZDE

8.45 - Pokud chcete vyjádřit svoji účast obětem, můžete i prostřednictvím výzvy na sociální síti Facebook https://www.facebook.com/events/864038366968860