„Zvýšit návštěvnost se nám povedlo," říká v rozhovoru pro Deník. Trnkobraní kvůli tomu doznalo řadu změn. Jak se osvědčily a na co se diváci mohou těšit letos?

V loňském roce jste převzal organizaci Trnkobraní. Festival pod vaším vedením doznal řadu změn. Jak se tyto změny osvědčily?

Nejednalo se o nějaké zásadní změny, spíše jsme upravili některé nepraktické a nelogické věci z minulosti, které podle našeho soudu nic nepřinášely a rozpočet akce jen zatěžovaly. Soustředili jsme se hlavně na program, jehož strukturu jsme trochu předělali tak, aby byl celistvý. Podle mého názoru se změny osvědčily.

Jaké ohlasy jste zaznamenali od návštěvníků?

Zaznamenali jsme samozřejmě několik kritických připomínek, ale výrazně převažovaly pozitivní ohlasy.

Délka festivalu byla zkrácena z původních tří dnů na dva. Jak se vám zpětně jeví tato změna?

Myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Program je určitě koncentrovanější, pro běžný provoz likérky to není taková zátěž. Myslím si, že i pro návštěvníky je příjemnější, když budou mít neděli na to, aby se mohli v klidu zrelaxovat po festivalu předtím, než půjdou v pondělí do práce.

V dřívějších letech se Trnkobraní potýkalo s problémem klesající návštěvnosti. Podařilo se vám tento trend v minulém ročníku zvrátit?

Ano. Jeden ze základních úkolů, který jsme od našich partnerů ze společnosti Rudolf Jelínek dostali, bylo zastavit nebo raději zvrátit, tento trend. Ten by pravděpodobně během jednoho až dvou let přivedl Trnkobraní do záhuby. Cíl se podařilo hned první rok splnit. Neznám přesná čísla z minulosti, ale podle různých druhotných ukazatelů, jako jsou výtoče, prodeje a koneckonců i fotografie z posledních dvou ročníků, se návštěvnost zvedla určitě alespoň o dvacet procent.

Když jste převzal organizaci festivalu, kritizoval jste skladbu programu. Nelíbilo se vám, že se na Trnkobraní míchaly hudební žánry?

Nevím, jestli je správný výraz kritizoval… Každý k programové skladbě holt přistupuje jinak. Byl jsem přesvědčený, že zmíněná klesající návštěvnost byla způsobena právě programovým chaosem. Když vidím na jednom plakátu, a teď mě nechytejte za slovo, Nedvědy, Arakain, Chinaski a Rytmuse, připadá mi to, jako bych si objednal guláš, krevety, palačinky se šlehačkou a nechal si to všechno naservírovat dohromady na jednom talíři a ještě to polil kečupem. Bezesporu každé z těch jídel je samo o sobě super. Stejně jako každý ze zmíněných interpretů znamená hodně ve svém žánru, ale dohromady to nemůže nikdy fungovat. Pestrost je jistě fajn, ovšem žánrově zcela protichůdní interpreti si navzájem ubírají diváky.

Jakým způsobem vybíráte kapely, které se zúčastní festivalu?

Program se snažíme sestavovat jako kuchař, který chce mít plnou restauraci vezmeme ty aktuálně nejchutnější a nejoblíbenější suroviny z českého a slovenského hudebního trhu, okořeníme to trochou retra, přidáme nějaké mladé nadějné výhonky a jako zákusek pak servírujeme osvědčené krajové speciality. Celé to musí tvořit logické celistvé víkendové menu, které zapijete dobrou slivovicí.

V čem bude letošní ročník Trnkobraní výjimečný?

Na letošní Trnkobraní se sjede skutečná špička české a slovenské poprockové hudební scény. Obzvláště jsem rád, že se nám povedlo domluvit vystoupení skupiny Kryštof, která během letošní letní sezony v podstatě nevystupuje na žádných festivalech mimo vlastní „kempový projekt".

Chystáte pro návštěvníky i letos nějaké novinky?

Vizovické Trnkobraní kdysi začínalo jako pouť či jarmark. Letos jsme se rozhodli navázat na tyto kořeny a součástí doprovodného programu bude přehlídka tradičních řemesel a lidových zvyků, které kdysi bývaly významnou součástí zmíněných jarmarků. V plánu máme i technická vylepšení. Hlavní stage bude mít větší a kvalitnější zvuk. Výrazněji zvýšíme i počet toalet.

Festival organizujete z Prahy. Někteří místní namítají, že by se Trnkobraní měl věnovat někdo, kdo je denně v kontaktu s místní kulturou. Jak reagujete na tyto postřehy?

Na takový názor má samozřejmě každý právo, nicméně my ho nesdílíme. Organizujeme festivaly po celé republice, a tak nevím, proč by skutečnost, že jsme z Prahy, měla vadit ve Vizovicích, když to nevadí v Rožmberku nad Vltavou nebo v Hradci nad Moravicí. Koneckonců ve vizovické likérce probíhá ještě Masters of Rock pořádaný agenturou, která má „pražáctví" přímo v názvu a také to nikomu, pokud vím, nevadí. Do Vizovic nadto v době přípravy festivalu jezdíme každý měsíc. A já osobně jsem taky takový „Pražák na baterky" celá moje rodina je původem z Moravy a dětství jsem prožil v Plzni, takže to vůbec neřeším.

DNES: ON-LINE rozhovor o Vizovickém Trnkobraní s Klárou Mixovou

KRISTÝNA MARŠOVSKÁ

Na koho se těšit

Kryštof Jedna z nejznámějších současných českých kapel vznikla roku 1993 v Havířově. Tehdy ji zakládající členové pojmenovali The Kryštof. Ze současného složení tyto doby pamatují už jen frontman skupiny Richard Krajčo a basový kytarista Nikolaj Arichtev. Momentálně má skupina sedm členů. Kryštof za svou kariéru získal mnoho ocenění v anketě Český slavík nebo hudebních cenách Anděl. Dostali například Český slavík 2013 za skupinu roku nebo hudební cenu Anděl v roce 2012 za album roku.

Tři sestry Česká rocková skupina vznikla na jaře v roce 1985 v Praze. Textařem a hlavním zpěvákem je Lou Fanánek Hagen. Během své existence se zařadila mezi legendy českého rocku. Posluchači si oblíbili jejich vtipné texty o lásce, alkoholu a životních příhodách. Od jejich založení se ve skupině vystřídalo více členů. V současnosti je v kapele devět hudebníků. Hudební seskupení má na svém kontě čtyřiadvacet alb, první z nich vydali v roce 1990 a mělo název Na kovárně to je nářez.

Tomáš Klus Výrazný průlom v kariéře osmadvacetiletého českého písničkáře nastal v roce 2007. Tehdy vyhrál s písní Dopis pěveckou soutěž Czechtalent ve Zlíně. Už za rok vydal album Cesta do záhu(d)by. Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Klus je držitelem mnoha ocenění. Patří mezi ně třeba OSA z roku 2011 pro nejúspěšnějšího mladého autora nebo také první místo v Českém slavíkovi 2012, kde získal ocenění zpěvák roku. Doposud vydal čtyři alba. Napsal hudbu k filmu Anglické jahody.

Mandrage Česká pop-rocková skupina byla založena roku 2004 v Plzni. V současnosti má pět členů a mezi její nejznámější hity patří například Hledá se žena a Šrouby a matice. Během roku obsadila skladba Hledá se žena první místa hitparád po celé České republice. V roce 2012 zaznamenali úspěch s písní Šrouby a matice. Tato písnička se stala nejhranější skladbou v rádiích v roce 2012. Skupina získala řadu ocenění. Mezi nimi například první místo v ceně Anděl 2012 v kategorii Skupina roku.

Desmond Jedna z nej-úspěšnějších slovenských rockových skupin současnosti vznikla v roce 1996 v Nitře jako metalová formace. Její název vychází z latinského pojmenování upíra obecného. Své debutové album vydali v dubnu roku 2000. Za album Derylův svět byli oceněni platinovou deskou. Základní sestava skupiny se za dobu jejího fungování úplně obměnila. Stejně tak se změnil její styl od heavy metalu k melodickému rocku. Desmod má v současnosti šest členů a na svém kontě třináct alb.

SOUTĚŽ V POJÍDÁNÍ KNEDLÍKŮ V ČÍSLECH

61 - První rekord v počtu snědených trnkových knedlíků pochází z roku 1973. Tehdy snědl vítěz celkem 61 knedlíků.

191 - Tolik knedlíků spořádal vítěz Grand prix Kamil Hamerský v roce 2003.

10 - Hamerského rekord nebyl už deset let překonán.

30- Nejméně tolik knedlíků musí účastníci sníst. Ti, kteří to za hodinu nezvládnou, si musí snědenou porci zaplatit. Důležité je nepolykat pecky. Ty jsou jediným přesvědčivým důkazem toho, kolik knedlíků soutěžící snědl.

1800 - Na letošní ročník je pro soutěžící připraveno 1800 knedlíků.

10 - Pojídání knedlíků se účastní deset soutěžících. Pokud se k soutěži přihlásí více než 10 zájemců, losuje se. V případě, že se mezi přihlášenými nachází vítěz předchozího ročníku, je nasazen přednostně jako číslo 1.

20 - Trnka v čerstvém stavu včetně pecky má mít váhu 20 g a celý knedlík včetně těsta váží gramů 30. Přilohy jsou omastek a cukr.

60 - Klání trvá šedesát minut. Během něj se účastníci mohou pohybovat po podiu, cvičit nebo si třeba povolit opasek. Nesmí ale kouřit, pít a opustit scénu.

PODROBNÝ PROGRAM

Areál likérky Rudolf Jelínek Vizovice

Pátek 22. srpna

Starobrno stage:

17.00 - Mandrage

19.00 - Tomáš Klus

21.00 - Mig 21

23.00 - Monkey Business

Rudolf Jelínek stage:

18.00 - Koblížci

20.00 - Visací zámek

22.00 - Wohnout

00.00 - DJ Vlasťa Macík

Alternativní scéna:

21.00 - urban music Dj Headdy (Defucto), Dj Lowmoney

Sobota 23. srpna

Starobrno stage:

12.00 Kryštof

13.20 Soutěž v pojídání knedlíků

15.00 Balage Band

17.00 Aneta Langerová

19.00 Iné Kafe

21.00 Tři sestry

23.00 Fleret

Rudolf Jelínek stage:

11.00 Relaps

13.00 Lenny

14.20 Adam Mišík

16.00 Eddie Stoilow

18.00 Airfare

20.00 Mňága a Žďorp

22.00 Desmod

00.00 Kosovci

Alternativní scéna:

11.00 - Veselá tragédie (Lenka Sasínová a Roman Švehlík)

Krátká groteska o tom, co všechno se může stát v manželském vztahu, pokud žena svého manžela nutí chodit do divadla. Taková obyčejná návštěva divadelní tragédie vám může změnit celý život.

12.00, 15.00, 19.00 - Miloš Knor a Lukáš Pavlásek „Komici s.r.o."

17.00 - Posel světla (autoři: Cimrman/Smoljak/Svěrák) v podání Divadla nahodilých ochotníků

Jedná se o hru z budoucnosti. Tato Cimrmanova utopie prozíravě varuje lidstvo před rozvojem vědy a techniky na úkor mezilidských vztahů. Originální zpracování DNa nenechá nikoho zasmušilým!

21.00 - taneční scéna Dj Ondřej Albrecht, Dj Milhaus

Jelínkův biograf:

12.30 - Revival (rež. Alice Nellis)

18.30 - Okresní přebor (rež. Jan Prušinovský)

16.30 - Jedna ruka netleská (rež. David Ondříček)

11.00 - Nestyda (rež. Jan Hřebejk)

14.30 - Horem pádem (rež. Jan Hřebejk)

Dětská scéna

12.00 - Pohádky z lesa

13.00 - Pohádky pro muchomůrku červenou

Kontaktní pohádky určené zejména nejmladším dětem od tří do sedmi let. Pohádky vyprávěné pro muchomůrku červenou děti zavedou k popletenému domečku, k paloučku pestrobarevných koček i tajemné chaloupce, ve které bydlí tajemné bytosti ovládající naše počasí. Pohádky získaly ocenění za interaktivitu s malým dětským divákem na krajské přehlídce Třebíčské loutkářské jaro.

Dětský koutek pod vedením DDM Zvonek Vizovice

11.00 - 12.00 Pohybem k radosti. Zumbování s Yvette & orientální tanečky s Helčou

12.00 - 13.30 Výtvarné dílničky navlékání korálků, výroba závěsných obrázků, žabky z iClay hmoty. Výrobky si děti odnesou domů. Během tvorby: malování dětí na obličej

13.30 - 15.00 Šikovné ruce keramika, barevné kolíčky, malování kamínků. Výrobky si děti odnesou domů. Během tvorby: malování dětí na obličej

15.00 - 18.00 Soutěžní odpoledne pro chytré a šikovné děti. Soutěže o odměny: poznávání ptáků a zvířat, kvízy po hmatu a čichu, logické hry pro malé i velké, diablo, bludiště, švihadlo, obruče, vlk házení míčku.

Program města Vizovice aneb 9. Folklorní a dechový festival

Neděle 24. srpna

Pódium za sokolovnou, vstup zdarma

Akce se koná pod záštitou hejtmana zlínského kraje Stanislava Mišáka.

10.00 - 12.30 Folklorní soubor Vizovjánek, cimbálová muzika Ocún a hosté

12.30 - 12.40 vystoupení žáků ZUŠ Zlín

13.00 - 14.30 Abba Rock Show Live Band revival

13.30 - 14.00 DDM Zvonek Vizovice muzikál Karkulka

14.40 - 16.30 Raciborský dechový orchestr Plania (Polsko), Folklorní soubor Lubovňan (Slovensko), Dechový orchestr Loče (Slovinsko)

12.30 - příjezd zlínského Veterán Car Clubu. Dále: skákací hrad, malování na obličej, občerstvení, řemeslný jarmark…

připravila Kristýna Maršovská