Cílem je získat vliv

„Už před volbami do senátu jsem svým voličům slíbil, že udělám maximum pro to, abych prosadil program, který jsem avizoval. Neslíbil jsem, že budu šest let senátorem. Mým cílem je získat takový vliv, abych mohl co nejrychleji realizovat své sliby, proto jsem kandidoval. Získám tak pro své cíle velký vliv," řekl Deníku Tomio Okamura.

Díky mandátu poslance tak prý může bojovat za přímou demokracii.

„Rád bych mimo jiné dosáhl odvolatelnosti politiků, hmotné a trestné odpovědnosti pro politiky, soudce a státní zástupce či exekutivy v zákonu o obecním referendu bez výjimek, aby lidé mohli mít v palčivých otázkách konečné slovo," připomíná své cíle Okamura.

„Já jsem věděl, že má jiné ambice, takže se to dalo čekat. Setkal jsem s ním také osobně. Byl to pro něj projekt, na jehož konci chtěl být buď poslancem, nebo prezidentem. Kandidoval přece také na prezidenta," řekl starosta Otrokovic Jaroslav Budek

Pokud mu prý má někdo ze zlínského senátorského obvodu za zlé, že se vzdá mandátu, vysvětluje, proč tak činí.

„Mám sám coby senátor bojovat proti větrným mlýnům či proti jednotlivým politickým stranám? Místo senátora vyměním za to, že mi díky mandátu poslance bude umožněno bojovat ve vícero lidech proti všemu," říká Okamura.

Tomáš Lang z kanceláře primátora zlínské radnice podotýká, že nové dodatečné senátorské volby vyhlásí prezident. „A to podle zákona tak, aby se konaly nejpozději do devadesáti dnů, kdy zanikl mandát senátora. V takových doplňovacích volbách je nový senátor zvolen pouze na zbytek volebního období, ne na šest let," dodává Lang.

Tomio Okamura se chce na vzdání se mandátu senátora zaměřit začátkem tohoto týdne.