„Přicházíme s řešením, které je nejlepší a které může být svorníkem v nastalé situaci," uvedl při oznámení nominace ODS její 1. místopředseda Martin Kuba.

Ten byl sám zmiňován jako možný adept na premiéra, především TOP 09 mu ale vyčítala jeho údajné napojení na jihočeského podnikatele Pavla Dlouhého, přezdívaného médii jako kníže z Hluboké.

Šance, že se Miroslava Němcová skutečně stane předsedkyní vlády, je ale maximálně 50procentní. Své rozpaky s navrženým jménem hned po oznámení opět vyjádřila 
TOP 09 ústy svého místopředsedy Miroslava Kalouska. Nevadí mu prý osoba Němcové, ale nesouhlasí, že by se po jmenování premiérky muselo okamžitě řešit post šéfa sněmovny. „Je to odrazem neobratnosti a personální vyprahlosti ODS," prohlásil Kalousek v ČT.

Rozhodne Zeman

Jak vůbec ODS přišla na jméno šéfky sněmovny? Podle jejího vyjádření měla na rozmyšlenou noc a den. Nakonec u ní převážil názor, že chce své straně pomoci. „Prošla jsem čtyřmi volbami a dostala podporu jak od členů ODS, tak od voličů. Přijde okamžik, kdy tu podporu musíte vrátit," zdůvodnila Němcová. Sama ale několikrát zopakovala, že premiérkou ještě není, je zatím pouze nominantkou. Takovou pozici zdůraznil i hradní kancléř Vratislav Mynář.

Prezident Miloš Zeman podle něj hodlá dodržet původní harmonogram: jednat přes víkend a v úterý oznámit jméno.

Vztahy mezi Němcovou 
a Zemanem jsou přitom napjaté už od předvolební kampaně. Němcová mimo jiné tehdy prohlásila: „Štve mě hulvátské chování Miloše Zemana v kampani" a varovala, že jako prezident bude takovýmto stylem dělat ostudu. Stalo se tak po Zemanově výroku 
o zdegenerované šlechtě.

ODS dnes hýřila aktivitou. Kromě představení Němcové se vložila i do kauzy zatýkání politiků. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek oznámil, že přezkoumá přiměřenost „monstrakce ozbrojených sil". Chce také zjistit, zda dlouhodobé nasazení odposlechů nenarušilo právní demokratický systém.

Miroslava Němcová

Narozena v roce 1952.
Současná předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR.
Členkou ODS od roku 1992.
Poslankyně ODS od r. 1998.
Vystudovala Střední zemědělskou a technickou školu 
v Havlíčkově Brodě (1968–72).
1972–1992 pracovala jako odborná referentka Českého statistického úřadu.
Od roku 1992 je majitelkou knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou, kde s rodinou žije.
Je vdaná, má jednoho syna.