„Nejvyšší státní zástupce využil svého zákonného oprávnění a v trestní věci, v jejímž rámci byl vyšetřován podíl celkem třinácti osob na podezřelém zadávání veřejných zakázek v letech 2006 až 2009 v Přerově, rozhodl o zrušení části usnesení státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství v Ostravě, pobočka v Olomouci," uvedla mluvčí NSZ Helena Markusová.

Kasační rozhodnutí nejvyššího státního zástupce se podle ní týká šesti obviněných, kteří se měli bezprostředně podílet na přípravě podezřelých veřejných zakázek, případně u nichž nadále existuje důvodné podezření, že o možném zmanipulování přípravy a realizace zakázek věděli, a přesto o nich v radě města rozhodovali.

„U sedmi osob, které nemohly znát určité detaily zakázek, protože nebyly tak vysoce postaveny, aby měly přístup k určitým informacím, zůstalo rozhodnutí o zastavení trestního stíhání v právní moci," upřesnila.

„Prověřením šestice zbývajících osob, které tyto informace měly, se bude nyní znovu zabývat olomoucká pobočka Krajského státního zastupitelství v Ostravě," doplnila.

O co v kauze jde?

Protikorupční policie obvinila loni v červenci jedenáct bývalých přerovských radních a dva úředníky magistrátu ze zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěži a dražbě.

Důvodem opletaček s policií byly dvě stavby – Domova pro seniory a zimního stadionu. Detektivové protikorupčního útvaru ve svém usnesení o zahájení stíhání uvedli, že mělo u obou podezřelých staveb dojít k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil dvacetiprocen­tní limit.

Podle policistů také někteří bývalí radní udržovali nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou. V obvinění se policie mimo jiné zaměřuje i na vazby politiků s touto firmou a ve spisu vyšetřovatelé popisují i to, že stavěla primátorovi bazén.

Například primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) měl podle kriminalistů zatajit v čestném prohlášení o majetku za rok 2008 výstavbu svého bazénu za 533 tisíc korun a uvedl tento údaj až v dodatečném prohlášení za rok 2010.

Případem se nejprve zabývalo Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně, které podobně jako protikorupční policie navrhovalo podat obžalobu proti všem obviněným. Vsetínským žalobcům byl ale nakonec případ odebrán a věc si převzala olomoucká pobočka Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Jeho žalobkyně Marie Kodytková stíhání zastavila s tím, že se sice skutky částečně staly, avšak nejsou trestným činem.

Primátor  zatím celou věc komentovat nehodlá

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) již dříve uvedl, že si není vědom pochybení. V pátek odpoledne už se ale nechtěl k záležitosti více vyjadřovat.

„Vzhledem k tomu, že jsem dosud nedostal žádnou oficiální informaci o tom, že jsem mezi šesticí lidí, o nichž se mluví v souvislosti se zrušením části usnesení státní zástupkyně Krajského státní zastupitelství v Ostravě, tak se k dané věci nebudu vyjadřovat. Po odtajnění jmen nemám problém se vyjádřit," řekl pouze.

Připomeňme si

*jedenáct bývalých přerovských radních a dva úředníky magistrátu obvinili loni v červenci detektivové protikorupčního útvaru ze zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě.

*vícepráce na stavbě Domova pro seniory a zimního stadionu, které pro město realizovala Přerovská stavební společnost, měly překročit dvacetiprocentní li­mit.

*přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD) měl zatajit v čestném prohlášení o majetku za rok 2008 výstavbu svého bazénu za 533 tisíc korun a uvedl tento údaj až v dodatečném prohlášení za rok 2010

*náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS) měl mít dlouholeté osobní neformální vztahy se zástupci soutěžitele

*přerovský radní Jaroslav Čermák (ODS) měl mít obchodní vztah se soutěžitelem, tedy Přerovskou stavební společností, jenž spočíval v poskytování bezpečnostních služeb. Toho se měl dopustit tím, že jeho firma měla zajišťovat ostrahu staveniště Domova pro seniory v Přerově, a to až do ukončení stavby

*přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD) měl podle usnesení o zahájení trestního stíhání přijímat v době rozhodování o předmětných zakázkách, v průběhu jejich realizace i po jejich skončení majetkový prospěch v podobě stavebních prací.

*na prodražování podezřelých zakázek upozorňovala již v minulosti opozice. Například stavba domova pro seniory se navýšila z původních 139 milionů na konečných 167 milionů. Zimní stadion se kvůli vícepracím prodražil také, a to z původních 50 na 59 milionů. (red)

Vývoj kauzy v poslední době

Žalobkyně ve věci 'zakázky': Reprízu kauzy Čunek odmítám

Zastavení stíhání v kauze 'zakázky' vyvolává dohady

Stíhání Lajtocha a radních skončilo, žalobkyně jej zastavila

Kauza přerovských radních nekončí, zkoumá ji nejvyšší zastupitelství