„Job centrum je takovým malým úřadem práce přímo na univerzitě. Jeho stěžejním úkolem je zvýšit počet uplatněných studentů,“ konstatoval rektor UTB Petr Sáha, který včera otevřel nové kontaktní místo pro vysokoškoláky.

Sídlí v přízemí Univerzitního centra na náměstí T. G. Masaryka. Uvnitř menší prosklené buňky je zájemcům k dispozici pracovnice, která poradí, jak správně sepsat životopis, jak se připravit na pracovní pohovor a to nejdůležitější kteří zaměstnavatelé nabízejí nezaměstnaným práci v oboru.

„Určitě je to super věc. Když jsem skončila vysokou, měla jsem s hledáním práce trochu problém, přestože ze mě byla inženýrka,“ poznamenala absolventka Jana Bajzová.

Co se týče uplatnitelnosti absolventů univerzit na trhu práce, řadí se prý Zlín k průměru. Z loňských bezmála čtyř tisíc absolventů podle rektora Sáhy stále hledá práci 370 z nich. „Číslo se sice může zdát malé, ale pro nás je stále nepřijatelné,“ říká Sáha.

Na provoz nového Job centra vyčlení letos univerzita bezmála milion korun. Pracoviště, které bude otevřeno každý všední den, má nabídnout i podporu při zahájení vlastních podnikatelských aktivit studentů.

„Pracovat budeme se dvěma databázemi. Nabídkou volných míst a zájmem firem na straně jedné a databází žadatelů o práci na straně druhé,“ doplnil Sáha.

Centrum bude přitom skutečně zaměřeno pouze na studenty a absolventy UTB, a to i ty z předchozích let. „Rozhodně nikoho z nich neodmítneme,“ ujistila Jana Brázdilová z rektorátu UTB.

Úřad práce chválí

Velkou výhodou má být v tomto směru i fakt, že UTB spolupracuje s řadou firem z celé ČR, a proto může zájemcům nabídnout kromě praxí a pracovních pozic i místa pro zpracování bakalářských nebo diplomových prací. Podle mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšové je navíc propojení vzdělávání a přípravy studentů a očekávání potenciálních zaměstnavatelů rozhodně na místě.

„Obě strany si pak jsou mnohem bližší,“ míní Majdyšová. Výhodou Zlína je, že podobné Job centrum nefunguje zatím například ani na Univerzitě Palackého v Olomouci ani na Masarykově univerzitě v Brně. Na MU v Brně slouží studentům kariérní a poradenská centra. Ta mimo jiné zprostředkují kontakt se zaměstnavateli a pomůžou prý s přípravou na výběrové řízení.

„Do budoucna bychom chtěli zavést jakousi obdobu personální agentury,“ sdělila mluvčí MU Tereza Fojtová.

UTB už vystudovalo 23 tisíc lidí

Přírodovědecká fakulta v Olomouci zase například pod názvem Okno do praxe zprostředkovává studentům setkání se zaměstnavateli.

„Cílem je poskytnout informace týkající se možností praxe, nabídky práce, trainee programů, brigád, studijních praxí a stáží. Dozvědí se, jak probíhá výběrové řízení a jaké jsou požadavky na absolventy,“ přiblížil vedoucí oddělení komunikace UP Radek Palaščák.

Na UTB dosud studentům s hledáním povolání pomáhal webový portál kariera.utb.cz, dvakrát ročně pořádaný veletrh pracovních příležitostí a akademická poradna.

Letos vychrlí UTB na trh práce bezmála 5 tisíc nových absolventů. Od roku 2001, kdy vznikla, ji pak úspěšně ukončilo více než 23 tisíc lidí.