Podle jejího názoru by si totiž nikdo neměl nechat možnost volit uniknout.

Do otevření volební místnosti v kulturním domě v Jarcové zbývalo v pátek ještě několik minut, když už sto osmiletá paní Češková v doprovodu dcery Jany Kalhousové stoupala po pětadvaceti schodech vedoucích k jejím dveřím. Volit přišla úplně jako první ze všech lidí v Jarcové. Jindy to vlastně ani nešlo. Na páteční večer už totiž měla nejstarší žena v kraji naplánováno divadlo, na sobotu zase výlet s rodinou.

S úderem druhé hodiny se dveře volební místnosti otevřely a vitální usměvavá seniorka se pozdravila s komisí. „Volila jsem Karla," prozradila po vhození obálky s hlasovacím lístkem do urny. Dodala, že rozhodovaní pro ni tentokrát nebylo příliš obtížné. Lepšího politického kandidáta, než lídra TOP 09 Karla Schwarzenberga, nenašla. „Nikdo jiný mne nezaujal," vysvětlila podporu TOP 09 Vlastimila Češková.

Současná nejstarší obyvatelka Valašska i Zlínského kraje se narodila 2. března 1905 v Mikulůvce, kde také vyrůstala. Porodila dvě děti. Má pět vnoučat a dvanáct pravnoučat. Pochází z učitelské rodiny, její tatínek zakládal školu právě v Mikulůvce. Sama k rodinné tradici také přispěla. Učila na prvním stupni základní školy ve Valašském Meziříčí, v Hošťálkové i v Růžďce. Je také velkou milovnicí knih a také karetní hry pasiáns.