Na hlavní páteční pouť se chystají i farníci z Kroměříže.

„Spolu s farností Panny Marie vypravujeme autobusy, které už jsou v tuto chvíli ale plně obsazené," informoval včera odborný duchovní asistent z farnosti Svatého Mořice Vít Pořízek.

Tamní farníci jedou hned ráno, aby se mohli zúčastnit hlavní mše svaté, zpátky zamíří odpoledne. Letos se očekává vyšší zájem, někteří zájemci tak pojedou i vlastními auty.

„Podle mého je lepší jet společně, protože odpadá starost o zaparkování. Autobus vysadí poutníky přímo u baziliky a pak odjede na odstavné parkoviště," radí Pořízek. Smysl poutě spatřuje především ve společenství lidí podobného smýšlení.

„Mě se osobně líbí i ten určitý řád, vtisknutí stejných zážitků všem účastníkům, že jsou pospolu určitou dobu na určitém místě. Na pouti se získávají duchovní síly a náboj pro další čas," tvrdí Pořízek.

Kroměřížský děkanát neorganizuje jiné způspoby dopravy, vždycky se prý ale najde i někdo, kdo prostě vyrazí na vlastní pěst.

V Holešově mimo autobusy, které vyzvednou farníky i z okolních obcí, mohou zájemci vyrazit na společnou cestu na kole.

„Pojedou ti, kteří se chtějí projet na kole a zároveň zažít slavnostní atmosféru na Velehradě. Nejsou to přitom jen klasičtí katolíci," přiblížil holešovský děkan Jerzy Walczak.

Na kolech se vyjede v pátek v osm hodin ráno od holešovského kostela, přidat se prý může kdokoli.

„Pojedeme hlavně podle našich sil a nebudeme nic lámat přes koleno. Je to hlavně příležitost pro setkání a společné prožití něčeho jiného, než je jen sezení u televize," dodal děkan, který také sám na byciklu na Velehrad vyrazí.

V Hulíně nemají farníci společný autobus, pojedou vlakem. Plánována byla i pěší pouť, o tu je ale zatím malý zájem. „Naši farníci se chystají vlakem do Starého Města běžným spojem. Bude to spíše individuální, než společná pouť," podotkl tamní páter Jiří Ševčík.

Podle něj je smysl hlavně v uvědomění si odkud kam směřujeme. „Jsme jen poutníci na tomto světě. Po cestě si můžeme srovnat hodnoty, co je v životě nejdůležitější, že přece směřujeme k vyšším cílům, než pozemským," uvažuje Ševčík.

To, že na Velehrad nakonec nepřijede papež, podle něj ani tak moc nevadí. „Samozřejmě bylo by to slavnostnější, významnější. Ale ti, kteří na pouť jdou se především chtějí setkat s Bohem a potom jít dál, vrátit se domů proměněný, radostnější, naplněný, takže není pro nás podstatné, který představený tam bude," dodal farář.