Zastupitelé vesnice se o pádu balonu dověděli z diskuze na obecním webu. „V době jeho přistání jsme byli s panem starostou mimo vesnici. Měl ale dopadnout ve výstavbové lokalitě Lány," prozradila místostarostka Helena Jurčíková.

Místo určili podle fotogalerie na stránkách s reportáží na deníku SME. „Balon dopadl poblíž domu známého lyžaře Martina Vráblíka. Vyrazil jsem tam, jestli ještě redaktory stihnu, ale už odjeli. Na zemi šlo pouze vidět, kde se fotili," prozradil starosta Oldřich Surala.

Halušky odevzdejte

Po návratu na obecní úřad z legrace do diskuze odpověděl. „Dar z neba pro obec Huslenky. Balíček který dopadl na katastrální území Huslenky jste povinní nahlásit starostovi obce. Tímto Vás vyzývám k odevzdání celého balíčku k rukám starosty obce," komentoval s nadsázkou starosta Oldřich Surala.

O hodinu později mu dokonce někdo odpověděl. „Pane starosto, váš balíček se nalézá poblíž vysílače u Sívků utíkejte pro něj než vám ho sežerou lišky," odpovídal mu krátce před šestnáctou hodinou přispěvatel, který se podepsal pouze třemi X.

Svoji dlouhou cestu začal balon v obci Považany v okrese Nové Mesto nad Váhom. Na projektu spolupracovali radioamatéři z STSproject.net a redaktoři deníku SME.

Pracovníci řízení letového provozu povolili start na osmou hodinu ranní. „Chtěli jsme ukázat, že jsou na Slovensku šikovní lidé, kteří chtějí obětovat vlastní čas, schopnosti, peníze a zkoušet. A to i bez podpory státu," napsal novinář Tomáš Prokopčák v deníku SME.

Mířil do Lidečka

Už krátce po deváté hodině bylo jasné, že balon s nainstalovaným zařízením GPS a kamerou vstoupí do vzdušného prostoru České republiky. Mezitím vystoupal do výšky dvaceti kilometrů. O dalších dvacet minut později dosáhl třiceti kilometrů.

Po téměř dvou hodinovém letu balon ve výšce 38 003 metrů praskl a začal padat. První odhady místo dopadu směřovaly do lesa u Lidečka, nakonec se však ještě posunuly až k okolí Hovězí. O půl jedenácté pátrací tým ztratil z balonu signál. Opět ho získali po půl hodině a zavedl je až na Huslenky. Jeden z místních obyvatel na otázku, zda viděl něco padat, odpověděl redaktorům SME protiotázkou: „A co by mělo padnout, vole?"

Reportáž minuta po minutě na stránkách deníku SME