Například v Tlumačově podle tamního starosty Antonína Jonáška volební účast v obci nepřesáhla celorepublikový průměr, k volebním urnám tam přišlo mezi dvanácti až třinácti procenty z celkového počtu oprávněných voličů.

„Já si myslím, že si ještě neuvědomili význam evropských voleb. Jsme ale součástí Evropy, a to jak obchodně, tak politicky. Pořád však vypichujeme mezi sebou negativa, nevnímáme pozitiva. Netvrdím, že nemá chyby, má je, koneckonců jako každý jiný, ale je třeba si také všímat těch pozitiv," sdělil Deníku svůj osobní názor Antonín Jonášek. Je přesvědčen, že spousta lidí tyto volby označuje za zbytečné. „Já osobně jsem byl volit. Chybí nám prostě odpovědnost za tyto věci," dodal Antonín Jonášek.

K volební urně vyrazila také celá rodina starosty Fryštáku Lubomíra Doležela. V tamních pěti okrscích přišlo volit od jedenácti do dvanácti procent. Volby tam proběhly bez problémů.

„Jak manažerka voleb, tak předsedové mi potvrdili, že žádné potíže nebyly, a to jak v organizaci, tak v případě voličů. Nedošlo k žádnému incidentu," konstatoval Lubomír Doležel.

Podle něj má na nízkou volební účast vliv i únavový faktor. „Lidé volí, ale jejich vůle není naplňována, proto rezignují, a to je špatná varianta. Přece když chci něco změnit, tak se tím nesmím nechat zmást. Obecně i Praha málo komunikuje na téma Evropské unie," doplnil šéf fryštácké radnice.

V Sazovicích k volebním urnám přišlo necelých dvacet procent. I tam vše proběhlo v klidu. „Lidé nemají zájem o tyto volby. Neznají ani ty, které volí," konstatovala tamní starostka Edita Hrbáčková.