Metyalkohol má navíc od středy na Zlínsku další potvrzenou oběť. Pitva sedmdesátileté ženy ze sídliště Jižní Svahy, která byla nalezena mrtvá v pondělí ve svém bytě, potvrdila, že seniorka zemřela skutečně kvůli požití pančovaného alkoholu.

Stala se tak čtvrtou známou obětí z okresu. Kromě ní pitva otravu potvrdila i u další ženy z Jižních Svahů, u ženy z Fryštáku a u muže z Napajedel, který zemřel v přerovské nemocnici.

Další možnou oběť metanolu na Zlínsku, opět muže z Napajedel, našli jeho známí včera ráno mrtvého v bytě. „Také v tomto případě nám přesnou příčinu úmrtí ještě potvrdí nařízená pitva," informovala mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková.

Policisté vyšetřují i sebevraždu šestapadesátiletého muže, který se zastřelil na polní cestě mezi Slušovicemi 
a Vizovicemi. Podle informací ČTK se jedná o podezřelého, který se bál trestního stíhání. Policie tuto informaci nepotvrdila.

Zlínští kriminalisté nicméně nadále pracují na vyřešení případu. Postupně rozkrývají cesty, kterými se mohl alkohol do distribuce dostat. „Vzhledem k rozpracovanosti kauzy však o podrobnostech vyšetřování nemůžeme podávat informace, jejich předčasné zveřejnění by mohlo naši práci překazit," vysvětlila policejní mluvčí.

Vše ale spěje k tomu, že celá metanolová kauza nakonec skončí u krajského soudu ve Zlíně. Případ už totiž postupně přebírá zdejší státní zástupce Roman Kafka.

„Mohu potvrdit, že mám na starost věc jak ze Zlínského, tak i z Jihomoravského kraje a zřejmě dostanu postupně na starost celou kauzu," naznačil Kafka. Dodal, že v současné době dokonce uvažuje i o tom, že někteří podezřelí budou stíháni pro trestný čin obecné ohrožení. Jednalo by se zejména o obchodníky s nebezpečným alkoholem. Ty dosud zlínská policie zatkla čtyři, všichni jsou ve vazbě.

Prozatím jsou obchodníci obviněni z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Za to jim hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi. Pokud se jejich trestné činy překvalifikují na obecné ohrožení, hrozilo by jim podstatně více.

Další tři muži ze Zlínska jsou obviněni z toho, že prodávali neokolkovaný alkohol. Je mezi nimi například provozovatel večerky na I. segmentu, kde si závadný alkohol pořídila většina zlínských otrávených.

Policie nadále zjišťuje, kde všude mohla nebezpečná lihovina skončit. Není totiž vyloučené, že má řada lidí smrtící lihovinu má ještě doma. „Můžeme jen doporučit, abyste zkontrolovali své příbuzné a rodiče. Zároveň do vyřešení celé kauzy nedoporučujeme pít tvrdý alkohol," upozornila na závěr mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková.

První dvě ženy otrávené metanolem jsou už doma

Zlín, Vsetín – Dobré zprávy přicházejí ze zlínské krajské Baťovy nemocnice. Tu dokonce v úterý odpoledne opustili první dva z dvanácti pacientů, kteří byli hospitalizováni s otravou metylalkoholem.

„Jedná se o dvě ženy, dvaašedesátiletou a třiašedesátiletou, které jsme přijali minulý týden v úterý. Podle lékařů jsou zcela bez následků. Včera také absolvovaly oční vyšetření," sdělila mluvčí krajské nemocnice Karla Havlíková.

Dodala, že v nemocnici tak nadále zůstává deset lidí, sedm mužů a tři ženy. I jejich stav se podle lékařů neustále zlepšuje a není vyloučeno, že i většina z nich nebudou mít žádné trvalé následky.

Krajská nemocnice má pro pacienty s otravou metanolem k dispozici i 10 balení léku Fomepizol. „Slouží jako rezerva pro naše pacienty a pro pacienty Zlínského kraje," vysvětlil primář ARO Radovan Turek.

Pro čtyři balení si přijeli 
i lékaři ze vsetínské nemocnice, kde je od pondělí hospitalizován šestačtyřicetiletý muž z Velkých Karlovic. Jeho zdravotní stav je podle mluvčí vsetínské nemocnice Lenky Plačkové stále velice vážný.