„Jsem velice dojatá. V chalupě jsem se sestrami vyrůstala a mám k ní velkou citovou vazbu," řekla se slzami štěstí jedna z majitelek fojtství v Jasenné Dana Daňová, mimo jiné ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Opravu Mikuláštíkova fojtství (budova, v níž dříve bydlel rychtář neboli fojt, pozn. red.) podle ní se sestrami realizovaly za podpory dotací a grantů. „Před dvěma lety jsme poprvé zažádaly o dotace. Dostaly jsme sto osmnáct tisíc, ale cena rekonstrukce přesáhla čtyři sta tisíc korun," podotkla Daňová.

Ona i její sestry se shodují, že takovou práci musí dělat lidé s láskou.

Do nejužšího výběru se kromě vítězného fojtství dostali další dva favorité: dvojice rolnických domů č. p. 260 a 261 v Hluku na Uherskohradišťsku a Hrabinova usedlost č. p. 19 v Kaňovicích na Zlínsku.

Z domů i z usedlosti jsou nyní muzea

Rolnické domky v Hluku byly dříve využívány jako zámečnická dílna. Po komplexní stavební obnově v jejich prostorách našlo místo muzeum folkloru a tradic prezentující hlucké kroje, výšivky a ornamenty.

Hrabinova usedlost v Kaňovicích je dvě stě let stará a dlouhá léta chátrala. Dnes se v ní také nachází muzeum, které prezentuje tradiční interiéry, nástroje a zařízení.

Majitelky vítězného fojtství podle svých slov přály úspěch i svým rivalům. „Vážím si jich za to, že se nebáli stejně jako my ve své obci rekonstruovat objekty, které mají neskutečnou historickou hodnotu," podotkla Daňová.

Památky lidového stavitelství jsou obecně vnímány jako určitý doklad historického vývoje v regionu. „Vážím si lidí, kteří se snaží zachránit lidovou architekturu, kterou postavili naši předci. Tito lidé to mnohdy nemají jednoduché," upozornil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

V kraji navštívili celou stovku vesnic

Posuzovací komisi v soutěži Lidová stavba roku 2012 Zlínského kraje tvořilo pět lidí, včetně historiků a památkářů. Všichni procestovali jednotlivě velkou část Zlínského kraje. „Každý z nás dostal na starost zhruba dvacet vesnic. Někteří cestovali autem, ale já jsem si vystačila s autobusy a vlaky," popsala Deníku svou cestu členka komise Věra Kovářů.

Ona i další členové komise mnohdy cestovali dlouhé dny a přespávali po hotelech. „Několikrát jsem chodila i po humnech, protože právě tam se ukrývají nejkrásnější hospodářství," dodala s úsměvem Kovářů.

Cena za lidovou stavbu Zlínského kraje se každoročně uděluje od roku 2008.

Autor: Jakub Schmid