Prodeje každým rokem klesají

„Věnců se prodává rok od roku méně," tvrdí jedna z prodavaček Pavla Soukupová. Netuší prý, zda za klesajícími zisky stojí neochota lidí utrácet, či upadající úcta k bližním, kteří již nejsou mezi námi. Pravda je, že péče o hroby je čím dál nákladnější.

„Slyšela jsem o partách vandalů, kteří se neštítí krást věnce přímo z hrobu a pak je za levný peníz prodávat na trzích," říká Eva Matýsková, majitelka jednoho z květinářství. Lidé šetří, a tak často těmto zlodějíčkům naletí. Pokud si vybírají věnce v kamenných obchodech, volí spíše levnější varianty.

„Občas od zákazníků slýchávám, že naše věnce jsou moc drahé a jestli nemáme něco levnějšího. Je to dáno i tím, že o hroby se často starají starší lidé, kteří už pohřbili nejednoho člena rodiny," myslí si Eva Matýsková.

Pokud má důchodce, který žije v domácnosti sám, koupit dva až tři smuteční věnce a zaplatit za každý z nich částku ve výši několika stovek korun, jistě se nejedná o zanedbatelnou položku v rozpočtu jeho domácnosti.

„Někteří lidé si kupují pouze materiál a věnce si pak dělají doma sami. Snaží se takto ušetřit, ale myslím si, že ve výsledku zaplatí zhruba stejně," domnívá se květinářka Kamila Janušková.