Dnes maluje šikovný valašský tvůrce další „prezidentskou" láhev. Ve čtvrtek ji při návštěvě Leskovce na Hornolidečsku dostane nynější hlava státu Miloš Zeman.

„Maluji už pro druhého prezidenta. Poprvé to bylo v roce 2008, když Lidečko vyhrálo celostátní soutěž Vesnice roku. Šlo se na hrad a samozřejmě ne s prázdnou," připomíná František Novosad.

Nynější zakázku na láhev pro prezidenta Miloše Zemana u něj zadalo vedení Leskovce. Tomu bude také odpovídat motiv. Láhvi bude vévodit obecní znak a nápis Leskovec.

František Novosad se vyučil sklomalířem na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Na soukromé podnikání se vrhnul ihned po sametové revoluci a svého řemesla se úspěšně drží dodnes. Maluje na vše, co je ze skla a dá se pomalovat. Ať jde o lahve, talíře, štamprlky, vázy, číše či sportovní poháry. Jeho výtvory slouží v drtivé většině případu jako dárky.

„Vyrábím nejčastěji sklenky na slivovici. Co také jiného na Valašsku darovat," usmívá se František Novosad.

Co se motivů na lahvích týče, František Novosad má svůj nezaměnitelný rukopis. Nejčastěji sklo zdobí valašskými motivy a postavičkami v krojích. Maluje také ovoce, ze kterého je vyrobená pálenka, jež má láhev naplnit. Důležité je samozřejmě přání zákazníka. Často se odráží povolání či záliba obdarovaného.

„Ať už je to instalatér, řidič kamionu, zedník, fotbalista, rybář, myslivec či muzikant," vyjmenovává sklomalíř.

Tvorba Františka Novosada dávno výrazně překročila hranice regionu. Jeho dílo už znají i krajané ve Spojených státech či Austrálii. Kolik skleněných lahví už pomaloval, se podle něj nedá ani spočítat. A zájem je stále velký.

„Je zajímavé, že se na mé práci projevuje úroda švestek a ovoce. Když je jich málo, lidé nemají co darovat a maluji méně," všímá si František Novosad. Své řemeslo ještě na hřebík pověsit nechystá. „Dokud oči a ruce slouží, končit nehodlám," říká sklomalíř z Lidečka.