Je to možná jen deštivé počasí, které prozatím místní udržuje spíše doma. Brzy se má ale vše měnit. „Určitě se půjdu ke obecnímu úřadu podívat," ujišťuje nás Zdeňka Hurtíková z Kateřinic, když u nedaleké prodejny parkujeme služební auto.

Přímý přenos předvolební debaty České televize z letošní Vesnice roku – Kateřinic, nezažije člověk každý den. Obec tuto možnost dostala svým způsobem za odměnu první říjnovou středu. „Pomůžeme jí k dalšímu zviditelnění. Lidé, kteří v této vesnici žijí, si to zaslouží," vysvětluje hlavní dramaturg televizní debaty Aleš Gongol.Premiér české vlády Bohuslav Sobotka navštívil v Kateřinicích školu a kostel.

Dorazí i premiér České republiky Bohuslav Sobotka. Místní se ale ještě více těší na jiné dvě mediálně známé tváře, a sice moderátory debaty Václav Moravce a Zuzanu Tvarůžkovou, kteří přislíbili autogramiádu.

„Je to zážitek, který má dědina díky České televizi. Atmosféra je naprosto famózní," netají Martin Žabčík, který mimo jiné pomáhá s občerstvením pro hosty.

V kulturním domě technici natahují desítky metrů potřebných kabelů, ze sálu, kde se bude politická debata odehrávat, je zatím slyšet vysavač. Vše musí být dokonalé.

Živo je ale také za kulturním domem. Ve vyhřívaných stanech už se schází lidé. Připravená je velkoplošná obrazovka, kde budou moci místní sledovat večerní debatu, a připravený je také dlouhý stůl s bílým ubrusem, kde se uskuteční autogramiáda.

Obě známé osobnosti televizního zpravodajství Václav Moravec s kolegyní Zuzanou Tvarůžkovou už se v doprovodu starosty Kateřinic Vojtěcha Zubíčka srdečně a neformálně baví s místními.

Autogramiáda v Kateřinicích s moderátory předvolební debaty České televize Václavem Moravcem a Zuzanou Tvarůžkovou.

Moderátoři zasedají k stolu, u kterého se v okamžiku tvoří fronta několika desítek lidí. Podpisy a krátká přání vzápětí dostávají svá místa na připravených lístcích, fotografiích či kávových hrncích.

„Je to velmi příjemný člověk, milý a usměvavý. Ne odměřený, jak by možná člověk čekal," hodnotí setkání s Václavem Moravcem Věra Valůšková z Kateřinic.

„Navíc si moc hezky popovídal s dětmi. A podepsal nám hrnečky," vypočítává s úsměvem žena.

S ostatními se shoduje na jedné věci: dnešní návštěva televizního štábu, známých moderátorů i čelního představitele české vlády znamená pro valašskou Vesnici roku Kateřinice mnoho. A odpoledne si i přes nepřízeň počasí užívají i oba hlavní aktéři.

„Valašskem jsem okouzlena, ráda bych tady žila," netají usměvavá Zuzana Tvarůžková.

Déšť neustává, ale lidé místa pod vyhřívaným stanem za kulturním domem neopouštějí. Čekají ještě na večerní televizní debatu.

Diskutovat v ní budou premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček (NEZ.), předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Hana Matějovská Kubešová (ODS) či Tomáš Feřtek z neziskové organizace EDUin.

„Budeme mluvit o podpoře financování regionálního školství zejména na vesnicích. Opomenuta nebude ani oblast výchovy dětí a mládeže či výstavba bytů pro mladé rodiny a seniory," líčí starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček.

Bohuslav Sobotka hostem dnešní předvolební debaty v Kateřinicích
FOTO, VIDEO: Autogramiáda Václava Moravce a Zuzany Tvarůžkové v Kateřinicích
FOTO: Kateřinice mi připomínají mé dětství v Telnici, sdělil premiér