Další svědky v ostravské větvi metanolové kauzy vyslechne zlínský soud ve středu

Obhajoba pozvala na jednání i řadu dalších svědků, kteří vypovídali většinou k okolnostem smrti tří poškozených na otravu metylalkoholem na Přerovsku.

Většinou však svědci vypovídali jinak, než v přípravném řízení. Státní zástupce je proto musel s jejich výpověďmi často konfrontovat.

Očekávalo se, že Jiří Vacula, který je zatím jako jediný pravomocně odsouzený ze zlínské větve, vnese do případu ostravské větve jasno. Vacula však včera u soudu tvrdil, že na Havířovsko dodával nezávadný alkohol.

„Ano, šel tam ode mne přes Jirouta alkohol, ale nemůžu se smířit s tím, že by byl závadný," řekl.

Podle něj Jiroutovi dodal 28. srpna 2012 alkohol, na jehož výrobu použil líh, který měl od hlavního „míchače" Fiana ještě z května. Z květnové dodávky mu prý totiž zůstalo 1700 litrů lihu. Závadná dodávka smrtícího alkoholu tak měla být později od něj přes Martina Jirouta dodána do Horní Olešnice.

Jiří Vacula také přiznal, že co se týká obchodu s nekolkovaným alkoholem, s Martinem Jiroutem v minulosti již několikrát spolupracoval. To později potvrdil i samotný Jirout.

„Vacula mi vozil nekolkovaný alkohol do restaurací. Když jsem s nimi skončil, chtěl jsem alkohol od Vaculy prodávat dál. Všechno bylo bez problémů a všichni tento alkohol chtěli," uvedl Jirout.

Přiznal také, že při obchodování s nekolkovaným alkoholem s Vaculou věděl, že obírá stát na daních.

Zajímavá byla při včerejším jednání také výpověď jednoho ze svědků, který tvrdil, že jeho výpověď za něj vymysleli policisté. „Tlačili na mě, abych řekl, co chtěli. Bál jsem se, že mě budou popotahovat a že mě zbijí, tak jsem jim podepsal, co chtěli," vysvětlil rozpor ve výpovědi svědek.

Soud včera také vyslechl znalce z oboru potravinářství. Další svědky v kauze vyslechne soud ve středu.