Celkem dvacet takových příběhů nabízí finalisté desátého ročníku Ceny Salvator. Který ze statečných zachránců lidských životů si odnese ocenění letos? Dozvíte se již 20. března.

„Projekt Cena Salvator se snaží ocenit nejen odvahu policistů, hasičů a zdravotníků, ale i obyčejných občanů a dětí, kteří přispěli k záchraně lidského života," uvedla mluvčí projektu Zuzana Rajtrová.

Moderování slavnostního vyhlášení v prostorách Univerzity Tomáše Bati se opět zhostí Jan Čenský. Na diváky krom ceremoniálního předávání ceny čeká také akrobatický rock 'n' roll, saxofonové duo nebo vystoupení dětského pěveckého sboru Hudební školy YAMAHA. Mediálním partnerem celé akce je Zlínský deník.

Cena bude udělena letos již podesáté. A to v kategoriích Hasič, Zdravotník, Policista a Ostatní složky IZS a také v kategorii Občan, Dětská cena či Dlouhodobá činnost. Projekt organizují studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati pod záštitou hejtmana Zlínského kraje.

Ocenění hrdinným zachráncům předají zástupci kraje, univerzity a partnerů projektu. Dětskou cenu předají manažerky projektu Lucie Mičková a Markéta Daňková.

„Jsme velice rády, že můžeme organizovat jubilejní desátý ročník Ceny Salvator. Je to ale zároveň velká zodpovědnost. Věříme, že vše dopadne dobře a salvatorské desetiletí završíme se ctí," řekla manažerka projektu Markéta Daňková.

Zachránci a jejich příběhy

Milan Adámek

Po stožáru vysokého napětí se v třicetimetrové výšce pohybovala dívka. Hasič ji pohotově strhnul do koše záchranné techniky.

Dominik Bulička

Devítiletý chlapec pomohl matce přežít pád ze stromu. Zbrzdil vlastním tělem dopad a postaral se o matku, když byla v bezvědomí.

Evžen Táborský

V nepřístupném terénu došlo k nehodě. Velitel Táborský přepravil zraněného pomocí lanové dráhy. Ojedinělé řešení hrálo zásadní roli v záchraně poraněného.

Zbyněk Vávra, Petr Šarman a Martin Sladký

Čtyři členové hasičského týmu posttraumatické péče poskytovali po tragické nehodě na automobilové rallye psychickou první pomoc rodičům obětí a dalším příbuzným. Podíleli se také na zklidnění vypjaté situace na místě nehody.

Kristýna Sovadinová a Milan Klajn

Hrdiny příběhu jsou plavčíci, kteří na koupališti zachránili pětiletou holčičku topící se v bazéně. Po vytažení z vody děvče nedýchalo ani nereagovalo na podněty. Pouze díky rychlé pomoci obou plavčíků se dívka mohla vrátit do normálního života bez trvalých zdravotníchnásledků.

Libor Šmatla

Zachránil ženu stiženou epileptickým záchvatem za jízdy v autě. Nebezpečně rychlým převozem do nemocnice riskoval život.

Josef Hrbáček

V dílně, kde se nacházela žena, došlo k výbuchu chemikálií. Hrbáček kolegyni z prostor vynesl a poskytl jí první pomoc. Včasný zásah ženu zachránil.

Jiří Jadrníček

Při kontrole zastavil kamion, jehož řidič vystoupil a skácel se na zem. Muž ztrácel vědomí. Jadrníček zakročil masáží srdce.

Michal Pálenský

V jedenáctimetrové výšce se po kluzké střeše muž sunul dolů. Pálenský bez jištění klouzajícího muže zachytil vlastním tělem.

Jakub Gajdošík

Pomohl cyklistovi, jenž se při srážce s autem těžce pořezal na krku. Gajdošík zraněného ošetřil tlakovým obvazem, čímž mu zachránil život.

Bohumil Tureček, Oskar Sviták, Miroslav Blažek, Jiří Mader

Záchranný tým vyjel večer do obchodního centra, kde z čtyřmetrové výšky spadl muž. Zásah zkomplikovala tma a náročný terén. Muž se po ošetření a převozu do nemocnice ze svých zranění zotavil a vrátil se do normálního života.

Pavel Koňařík, Petr Cedidla, Robert Bednařík a Lukáš Weintrit

Záchranáři vyrazili zasněženým terénem k pacientovi ohroženému akutním infarktem myokardu. Brodili se po pás ve sněhu s nutným vybavením a nazpátek také se zachráněným.

Tomáš Novotný, Radek Grombíř, Břetislav Kovář, Roman Uhrovič

Zasahovali u opaření dvouletých dvojčat vařícím čajem.

Michaela Křenková

Třináctiletá dívka zachránila matku pohotovým zaškrcením krvácející rány na noze.

Vojtěch Rusek

Pracoval 35 let jako profesionální hasič HZSP Deza. 15 let vedl jednotku SDH ve Valašském MeziříčíPoličné. I v současné době pravidelně zasahuje spolu s profesionály HZS Zlínského kraje.

Michal Babík a členové Rychlé operativní jednotky Jiří Kyncl, Petr Malíček, Jan Martinec

Operační důstojník Městské policie Zlín Michal Babík přijal na tísňové lince volání muže, jenž se rozhodl spáchat sebevraždu. Během téměř dvacetiminutového rozhovoru se Babíkovi podařilo volajícího uklidnit a zjistit, odkud volá. Muže díky těmto informacím našla vyslaná hlídka, která ho předala zdravotnické záchranné službě.

Radek Kozubek

Městská policie Zlín přijala oznámení o požáru rodinného domu. Na místo byla vyslána hlídka z okrsku Malenovice. Posléze dorazily i další jednotky hasičů. Jednotka MP Zlín zaregistrovala z hořícího domu nepravidelné rány. Strážník Radek Kozubek společně s členem HZSZK proto pronikli do domu i bez potřebného vybavení a uvězněného muže vynesli ven, čímž mu zachránili život.

Radek Sedlář a Marek Paták

Policie přijala oznámení o zmatené a podchlazené 60leté ženě v blízkosti potoka. Na místo okamžitě vyrazila hlídka. Nacházela se zde podnapilá žena, ležela na břiše, kalhoty i se spodním prádlem měla stažené ke kotníkům, nohama byla v ledové vodě. Hlídka vynesla dotyčnou na břeh. I přes zakrvácený obličej žena tvrdila, že je v pořádku, což neodpovídalo realitě, proto zavolali zdravotnickou záchrannou službu. Ještě do příjezdu zdravotníků strážníci ženu tepelně stabilizovali a nadále s ní udržovali komunikaci.

JAN ŽLEBEK